Zbog značaja peleta i briketa za grejanje: Srbijašume postaju energetsko preduzeće

Ne postoji "ni promil mogućnosti da snabdevanje stanovništva osnovnim životnim namirnicama bude ugroženo", poručeno je nakon sednice Saveta za koordinaciju aktivnosti i mera za rast BDP.
Zbog značaja peleta i briketa za grejanje: Srbijašume postaju energetsko preduzeće
Foto: Pixabay

Rast BDP-a u prvom kvartalu iznosio je 4,3 odsto, dok je godišnja prognoza 4,5 odsto, rečeno je na Savetu za BDP.

Istaknuto je, između ostalog, da se projekti u oblasti linijske infrastrukture realizuju po planu i dobrom dinamikom, u oblasti poljoprivrede setva je okončana na više od 98 odsto površina, primenjene su sve agrotehničke mere i očekuje se prinos od približno 3,5 miliona tona žita.

Kada je reč o zalihama poljoprivrednih proizvoda, Srbija ih, poručeno je nakon sednice, ima dovoljno za svoje potrebe, dok se za pojedine kulture traže nova tržišta.
 
Zabeležen je rast u prerađivačkoj industriji, a kada je reč o stranim direktnim investicijama, njih je za trećinu više.
 
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je rekla da se od sada Javno preduzeće "Srbijašume" tretira kao energetsko, imajući u vidu značaj peleta i briketa u predstojećoj grejnoj sezoni, s obzirom na to da ih individualni potrošači sve više koriste za grejanje.
 
Kada je reč o snabdevanju električnom energijom, predsednici Vlade je ukazano na to da je u Javnom preduzeću Elektroprivreda Srbije počela remontna sezona, a da će do 1. avgusta proizvodnja uglja biti u potpunosti stabilizovana.
 
Na sednici Saveta za BDP je zaključeno da je neophodno da se vodi računa o svakom uloženom dinaru, da se nastavi sa započetim kapitalnim projektima, uz očuvanje likvidnosti.
 
U vezi sa merama za pomoć stanovništvu, ministar finansija Siniša Mali je rekao da će država ispuniti obećanje koje je dala mladima, kao što je to već učinjeno kada je reč o penzionerima, zdravstvenim i prosvetnim radnicima.
 
Ministar finansija je precizirao da će na račune mladih u bankama početkom juna biti uplaćeno po 100 evra u dinarskoj protivvrednosti, što je ujedno i poslednja mera pomoći države građanima.
  • Marko

    10.05.2022 09:56
    Ako je nečiji posao da brine o šumama, čist je sukob interesa da mu osnovna delatnost bude njihovo uništavanje i komercijalna eksploatacija.
  • rale

    10.05.2022 08:31
    Koliko je samo odvratna ideja da u ovoj državi postoji Savet za BDP, kojem je izgleda jedini zadatak da prati BDP i da gleda kako da se on poveća. Tako su i kinezi pratili proizvodnju čelika pa terali seljake da po dvorištima sami prave peći za topljenje rude i preradu čelika samo da bi se povećao nivo proizvodnje. Naravno da od tog čelika ništa nije moglo pametno da se dalje radi.
  • Gad

    10.05.2022 06:54
    Izgleda poseći i ovo malo šume što je ostalo. A onda da živimo u pustinji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija