Razlika u ceni dizela i benzina tri puta veća nego u januaru: Najavljeno poskupljenje prevoza

Cene goriva su prošlog petka snižene, ali gorivo je i dalje značajno skuplje nego početkom godine.
Razlika u ceni dizela i benzina tri puta veća nego u januaru: Najavljeno poskupljenje prevoza
Foto: 021.rs
Kako piše Euronews Srbija, dizel, koji koristi većina prevoznika, sada je za 25 do 30 dinara po litru skuplji nego što je bio sredinom januara. Brojne transportne firme su zbog toga u nezavidnom položaju. 
 
Na većini pumpi cene su u petak "u rikvrec" otišle za samo 4 do 6 dinara. A u odnosu na početak godine, razlika u ceni između dizela i benzina uvećana je gotovo tri puta. 
U januaru, pre početka rata u Ukrajini, litar benzina je koštao 165 dinara i bio je jeftiniji za oko 7 do 8 dinara po litru, u odnosu na dizel koji je bio oko 173 dinara. Danas je ta razlika 22 dinara. što je veliki udar za prevoznike, koji imaju problem da se prilagode novonastaloj situaciji. 
 
"Cena dizela je ekstremno visoka sada. Samim tim, transport bi morao mnogo brže da se prilagodi tom skoku cena i da prevoznici sami što pre odrede realan nivo svojih troškova i da daju realne cene naručiocima prevoza, odnosno korisnicima njihovih usluga", kaže Aleksandar Spasić iz Poslovnog udruženja "Međunarodni transport".
 
A to je skoro nemoguće, kaže, jer se cene transporta određuju polugodišnje ili godišnje, a ne nedeljno, kao što se menja cena goriva.
Ljubinko Savić iz Udruženja za eneregetiku Privredne komore Srbije kaže da su razlozi za razliku u ceni između dizela i benzina tehnički, ali i tržišni. Oni su postojali i ranije, ali su u vreme energetske krize, kada cena nafte dostiže rekordne nivoe, još izraženiji.
 
"Obe vrste goriva se dobijaju od sirove nafte, a od jedne tone sirove nafte može se dobiti određena količina jednog derivarta, odnosno drugog. Ne možete preradom nafte dobiti samo dizel, koji mnogo više koristimo, već i deo benzina. Sa te strane, onda imamo višak benzina i zato njegova cena ne može biti ista. Pošto Srbija troši tri puta više dizela, nego benzina onda se radi tako u rafinerijama da se u preradi izvuče što veća količina dizela", objašnjava Savić za Euronews Srbija.
 
On napominje da je drugi razlog velika potražnja, jer tržište određuje cenu. Kaže i da je ranije bio veći uvoz što se tiče evrodizela iz susednih država, dok se benzin nije uvozio, već samo u simboličnim količinama, pa da je i to razlog što je razlika u ceni između ove dve vrste goriva bila manja.
 
Cena goriva je ograničena, ali, kako kažu u "Međunarodnom transportu", tim ograničenjem je ukinuto pravo na povraćaj akcize što je za prevoznike donekle i značajnije od cene goriva. 
 
Cene prevoza moraće da porastu između 10 i 15 odsto
 
Gorivo u ceni transporta utiče sa oko 30 odsto, a privrednik Toplica Spasojević iznosi pesimističnu prognozu da će gorivo biti sve skuplje, ali smatra da država ima mehanizme kako da pomogne prevoznicima. 
 
"Oslobađanjem od akciza, razgovorom sa logističkim firmama i refundiranjem dela troškova bi država mogla da reaguje, da se to ne bi odrazilo na krajnju cenu kod proizvođača i da ne bi pokrenulo inflacionu spiralu jer je to jedna od opasnosti koja nas čeka zbog ogromnog štampanja novca u Evropi i u svetu koja se desila i zbog pandemije, a sada i zbog rata u Ukrajini. Svedoci smo da je inflacija u EU i Americi preko 6, negde i 7 odsto", kaže  Spasojević. 
 
I dok traje kriza sa cenama, strah od inflacije i rast cene dizela, mnogi prevoznici su gorivo počeli da kupuju u inostranstvu ili, kako u "Međunarodnom transportu" navode, izlaze iz posla i zatvaraju firme. 
 
Goran Aleksić, direktor Poslovnog udruženja drumskog saobraćaja "Srbijatransport" koje okuplja autobuske prevoznike, napominje da su zbog rasta cena goriva, ali i razlike u politici akciza imeđu Srbije i Evropske unije, prevoznici najavili da će u borbi sa aktuelnom ekonomskom situacijom cene prevoza morati da porastu između 10 i 15 odsto. To bi im, kako navodi, pomoglo da pokriju troškove i da prevaziđu velike gubitke u teškim uslovima.
 
"Prevoznici četiri godine od Vlade Srbije traže da postupi u skladu sa evropskim propisima, odnosno da smanji akcize. One su u EU 39 dinara po litru goriva, a u Srbiji više od 50 dinara. Kada bi se i kod nas smanjila akciza to bi nam olakšalo poslovanje", ističe Aleksić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • agatoni,aga,akademik

    11.05.2022 08:54
    zamisli
    kod nas malo bolje nego u ostatku Evrope , zgubidani i hejteri ogorčeni hahahahahahah!
    živela Srbija !
  • Realista

    11.05.2022 07:31
    zbog..razlozi...
    U propalim ekonomijama bilo kakvo poskupljenje bilo čega, poskupljuje ceo lanac jer ionako su cene bile toliko niske da jedva pokrivaju troškove, uključujući i korupciju, koja je, opet, tipična za propale ekonomije.
  • posmatrač

    11.05.2022 05:47
    Zlatno doba
    Ma nije loše jer će uskoro biti još gore.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.