Poljoprivrednici: Suša počinje da ugrožava useve

Nedostatak vlage u zemlji počinje da ugrožava pšenicu i druge useve jer se usporava razvoj, ali još nije alarmantno, rekao je predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić.
Poljoprivrednici: Suša počinje da ugrožava useve
Foto: 021.rs (arhiva)
On je naveo da se već oseća blagi nedostatak vlage jer se žitrice i uljarice slabije razvijaju, a ako zbog skupog mineralnog đubriva usevi nisu dovoljno prihranjeni posledice po prinos će biti veće.

Stručnjak za poljoprivredu Milan Prostran rekao je da zbog nepogodnih vremenskih uslova pšenica nije dovoljno izrasla i da će to, pored nedostatka vlage, ako se nastavi sušni period, umanjiti prinos.

"U poslednjih deset godina dubinskim slojevima u zemlji nedostaje vlaga, prošle godine suša je naročito bila izražena u drugoj polovini godine zbog čega je značajno smanjen prinos kukuruza", rekao je Prostran.
 
Istakao je da suša, ne samo da utiče na prinos, već i kvalitet zrna i da bi pšenica sada bila u boljoj kondiciji da se nije štedelo u prihrani zbog izuzetno skupog mineralnog đubriva.
 
Poljoprivrednici Srbije su, prema njegovim rečima, jesenas zasejali nešto više površina pšenicom, oko 620.000 do 650.000 hektara, dok je prošle godine bilo zasejano oko 600.000 hektara, pa da bi taj 'višak' u zasejanim površinama mogao da kompenzuje manjak prinosa.
 
"Pšenice će biti dovoljno za domaće potrebe, ali bi sada, kada je kriza zbog rata u Ukrajini i kada su visoke cene, mogle biti smanjene količine za izvoz", rekao je Prostran.
 
Ocenio je da bi poljoprivrednici, zbog klimatskih promena i sve češćih suša trebalo u jesen da poseju sve žitarice i uljarice koje je moguće zasejati i da za proleće ostave samo one koje zbog temperature nije moguće zasejati u to vreme jer je prolećna setva zbog suše sve rizičnija.
  • Sremac

    12.05.2022 13:16
    Ako nije susa onda je vlaga, uvek nesto smeta, nikad da se potrefi vreme. Mraz, grad, nevreme... Kako je pre bilo, ceo zivot slusam nepovoljna godina, smanjeni prinosi, jel moguce da je vreme stalno protiv nas, da li je tako i u ostatku sveta?
  • Milan

    12.05.2022 08:35
    do kada više
    Ovu priču o suši slušam ceo život, skoro pola veka! Pa uradite nešto po tom pitanju.Da li ste čuli za navodnjavanje!?
  • Pa nije baš tako!

    11.05.2022 22:48
    @Ja
    Pa nije baš tako!

    Međutim, ovo je priča o jednom drugom kanalu, koji se zove „Dunav – Tisa – Dunav „ i ustvari je spoj svih kanala u Vojvodini, počev od prvog, dužine 70 kilometara na Begeju, od Temišvara do Kleka, čije je iskopavanje započeto 1718. , dakle bezmalo pre 300 godina do svih ostalih, uključujući i prirodne delimično rekonstruisane vodotokove. Kanal , ili, bolje rečeno Hidrosistem ukupno je dugačak 939 kilometara, a u okviru sistema postoji 26 ustava, 16 prevodnica, pet crpnih stanica i brana na Tisi kod Novog Bečeja, kao najveći i najznačajniji objekat.
    Tačnije, ovo je priča o našem sugrađaninu, inženjeru Nikoli Mirkovu, koji je rođen 13. maja 1890. godine skoro u centru grada, na početku Kisačke ulice sa kućnim brojem 4.
    https://www.dotkomsite.com/price-iz-ravnice/nikola-mirkov-tvorac-dtd-kanala-vojvodanskog-krvotoka/

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija