Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je danas da će menadžment fabrike u Kragujevcu "Fijat Krajsler automobili Srbija" radnicima ponuditi odlazak na rad u inostranstvo ili otpremnine, jer će rad biti zamrznut na dve godine zbog priprema za proizvodnju novog modela.
On je rekao da će, prema informaciji koju ima taj sindikat, rad fabrike u Kragujevcu biti "zamrznut" na dve godine, do 2024.
"Fijat je došao na poslovnu ideju da zamrzne rad fabrike zbog pripreme proizvodnje novog modela 2024. godine. Radnicima će ponuditi da odu u neku od njihovih fabrika u Češkoj, Slovačkoj, Nemačkoj ili Italiji ili da uz otpremninu i napuste radno mesto", rekao je Mihajlović.
Radnici kragujevačke fabrike automobila danas su u više različitih termina pozvani na razgovor sa poslovodstvom, a u pozivu nije naznačen razlog. Predstavnici Vlade Srbije nedavno su saopštili da će fabrika u tom gradu započeti proizvodnju električnog automobila 2024. godine.
Mihajlović je rekao da je plata Fijatovih radnika u svakoj od tih zemalja različita, shodno uslovima rada. Posle dve godine radnici bi se, kako je rekao, vratili u Kragujevac, a ponuda je obrazložena potrebom da se obuče za proizvodnju novog modela.
Plata u Slovačkoj i Poljskoj bi, prema njegovim rečima i saznanjima tog sindikata, okvirno bila 800 evra, u Italiji 1.200-1.300, a u Nemačkoj oko 1.900 evra.
Uz to bi, kako je rekao, dobili i neke benefite koji su različiti za svaku zemlju - za odlazak u Slovačku pre polaska oko 6.000 evra i po povratku oko 10.000 evra, za Nemačku po oko 1.000 evra pre polaska i po povratku.
"Radnici neće moći slobodno da se opredele za bilo koju opciju, već će biti ocenjivani i po tom kriterijumu rasporedjeni po inostranim fabrikama, ako prihvate tu ponudu", rekao je Mihajlović.
Dodao je da Fijat u Italiji ne primenjuje takav princip u sličnoj situaciji, već radnici za vreme pripreme proizvodnje za novi model dobijaju plate.
Istakao je da u zakonodavstvu Srbije "zamrzavanje" rada fabrike nije regulisano i da za slanje radnika za rad u inostranstvo postoje drugi uslovi. On je rekao da bi u kragujevačoj fabrici, po ugovoru koji je ta kompanija potpisala kada je došla u Srbiju, u svakom trenutku trebalo da radi 3.200 radnika, ali da ne zna da li se ta odredba u potpunosti poštuje.
"Od tog broja je oko trećina žena, među kojima je i onih koje imaju decu, i za njih će ti ponudjeni uslovi biti teže prihvatljivi", rekao je Mihajlović.
Dodao je da se još uvek ne zna reakcija tamošnjeg sindikata i radnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 18
mile
Dinkic
Branko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar