Šoškić: Sada ne treba uzimati velike kredite, građani da štede u dinarima

Nekadašnji guverner NBS Dejan Šoškić ocenio je za N1 da će se kamatne stope u narednom periodu povećati, što će prouzrokovati poskupljenje kredita koji su vezani za euribor.
Šoškić: Sada ne treba uzimati velike kredite, građani da štede u dinarima
Foto: Pixabay
"To zavisi od vrste kredita. Ako su ugovoreni sa fleksibilnom kamatnom stopom koja se bazira na nekoj repernoj kamatnoj stopi (euribor), onda će i postojeći krediti, koji se već otplaćuju, imati korekciju naviše, odnosno - doći će do poskupljenja. Ako su uzeti sa fiksnom kamatnom stopom, onda se to neće javiti", istakao je Šoškić za N1.
 
On smatra da Srbija kako bi izbegla krizu, treba da zadrži sve otvorene linije trgovanja sa najvećim brojem zemalja u svetu. "U ovim okolnostima, kada cene rastu u mnogim domenima, zemlje koje trguju sa većim brojem zemalja moći će lakše da nađu alternativne linije snabdevanja i svega onoga što na tržištu nema dovoljno", naveo je bivši guverner NBS.
Podsetimo, ekonomski rast Srbije biće ove godine prigušen ekonomskim posledicama ruske agresije na Ukrajinu i biće 3,4 odsto, navodi se u ekonomskim prognozama Evropske komisije.
 
"Ovo je situacija koja utiče na čitavu svetsku privredu, a posebno na Evropu. Znamo da će efekti biti negativni na sve zemlje koje su naši značajni trgovinski partneri. To su Nemačka, Italija i Austrija, i one će sigurno imati znatno niže stope privrednog rasta ove godine. Jednim delom zbog sankcija koje su uvele Rusiji, a sa druge strane imate poskupljenje energenata koje će zahvatiti čitavu Evropu", kaže Šoškić.
 
Ukazuje na to da će sve privrede početi da plaćaju skuplje energiju i postaće manje konkurentne.
"Posebno tu izdvajam Evropu, na koju smo prevashodno upućeni, i na koju smo oslonjeni. Ove tri zemlje koje sam pomenuo, ali tu su i druge zemlje iz kojih nam dolaze značajne strane direktne investicije. Ako u njima ima recesije, to je negativan uticaj na našu zemlju, i po pitanju toga koliko ćemo mi moći da izvozimo, ako ona uđu u recesiju, i koliko možemo da očekujemo investicija, ako su one u recesiji", objašnjava sagovornik N1.
 
Kao bi se stanje stabilizovalo, neophodan je, navodi Šoškić, prestanak rata.
 
"Mi kao strana koja nije involvirana nećemo imati neposredne efekte. Kod nas će dolaziti posredni efekti, i oni neće biti mali i nebitni. Trebalo bi da Srbija u ovakvim okolnostima učini da zadrži sve otvorene linije trgovanja sa najvećim brojem zemalja u svetu. U ovim okolnostima, kada cene rastu u mnogim domenima, zemlje koje trguju sa većim brojem zemalja moći će lakše da nađu alternativne linije snabdevanja i svega onoga što na tržištu nema dovoljno, ili ga ima po znatno višim cenama", kazao je Šoškić.
 
Ocenjuje da će doći do povećanja kamatnih stopa, i dodaje da "nije dobro da su kamatne stope negativne, odnosno da su niže od inflacije, kao i da je takva situacija i u Srbiji i u Evropi, i u mnogim zemljama sveta".
 
"Svi oni koji su se zadužili vezano za euribor, treba da očekuju da će njihove kreditne rate postati skuplje. Mi ne treba da zaboravimo i kao zemlja i kao građani da su kamatne stope u poslednjih deset godina nenormalno niske, i ne treba da uzimamo kredite i da računamo da će te kamatne stope biti na niskom nivou", istakao je Šoškić.
 
On je preporučio građanima da štede u dinarima, i da se ponašaju normalno.
 
"Štednja u domaćoj valuti daje veću kamatnu stopu. Treba biti oprezan sa uzimanjem kredita. Nikako ne treba uzimati velike kredite. Jer, eventualna promena na tržištu u kretanju kursa može bitno da promeni sposobnost vraćanja kredita. Dakle, jedna vrsta pažnje i konzervativizma", zaključuje Šoškić.
  • Bane

    18.05.2022 13:56
    Posvećeno Savetnicima
    Dojadilo mi malo vise da slušam savete investicionih gurua. Znamo mi sta je inflacija, ali znamo i šta je rezerva likvidnosti (koja vredi inflatornog gubitka), a koja omogućava da kofere spakujemo za 2 sata i sa porodicama napustimo titanik. Zato keš bar 20k evra uvek za novi početak.
  • kom da uzme prase

    18.05.2022 11:14
    osnovno laičko poznavanje ekonomije je dovoljno da znate da je štednja u bilo kojoj valuti neisplativa jer je stopa inflacije uvek i bez izuzetka veća od kamatne stope na štednju. šta to znači? znači da kamata koju dobijete štednjom ne može da pokrije deficit koji vam napravi inflacija. (inflacija čini da vaš novac manje vredi.) jedini način da "sačuvate" novac da ga ne pojede inflacija jeste da ga investirate. investiranje u akcije ima svojih rizika, ali postoji investiranje u index fondove koji na srednje i duge staze uvek donosi profit koji je veći od inflacije. nažalost, berzansko trgovanje među "običnim svetom" u srbiji je na veoma niskom nivou, što je i jedan od razloga slabijeg provrednog rasta i siromaštva...
  • Pao s Marsa?

    18.05.2022 09:34
    Kamate na dinarsku stednju su 0%. Zbog cega je onda vazno da stedim u dinarima? Od kada je ova vest? 2012?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija