Dodaje da bi ovaj energent mogao da napravi revoluciju ukoliko bi se krenulo sa sadnjom brzorastućeg drveća.
"Krenuli smo u proizvodnju brzorastućih biljaka, što će omogućiti mnogo veću proizvodnju, i tvrdim kada bismo tim biljkama zasadili 200.000 hektara mogli bismo da grejemo celu Srbiju i da proizvodimo struju pet mesece iz kogenerativnog postrojenja", poručuje Drakulić za
N1 i dodaje da bi to zamenilo četiri miliona tona nafte.
Drakulić ističe da proizvođači peleta "još od početka godine, u stvari od decembra rade sa smanjenim kapacitetom, s obzirom da imamo smanjeno snabdevanje drvetom".
"Od početka godine dobili smo svega oko 42 posto drveta od onoga što imamo ugovoreno (sa Srbijašumama). Tako da nam se od prošle i ove godine duguje 40.000 kubika drveta, što je ekvivalent nešto preko 20.000 tona peleta", naveo je Drakulić.
Naglašava da je drugi veliki problem koji je proistekao iz te situacije, da su privatnici koji imaju svoje šume digli duplo cene "u odnosu na one koje imamo iz Srbijašuma, i prinuđeni smo to da kupujemo da bismo održali kakvu-takvu proizvodnju".
"Dobijamo faktički drvo od Srbijašuma preko nekih posrednika zaslužnih, po cenama koje su duple takođe, oni kupuju od Srbijašuma po zvaničnoj ceni, a nama preprodaju po duplo većoj", navodi Drakulić.
Dodaje da je problem i u tome što im je početkom godine cena struje podignuta za 56, 25 odsto, "i svi inputi su nam otišli gore - od rezervnih delova do goriva, plastika".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Lujka
Lillah
Svaka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar