Ekonomisti o izjavi Vučića da bismo živeli 10 puta bolje da smo uveli sankcije: "Prvo, netačno je"
"Živeli bismo deset puta bolje ako uvedemo sankcije Rusiji", rekao je pre nekoliko dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ali nije objasnio kako je izmerio efekat dosadašnje državne politike.
Sagovornici Danasa, međutim, tvrde da je reč o političkoj i populističkoj retorici bez stvarne analize posledica i benefita koje bismo dobili ukoliko bismo sledili stav EU.
"To je vrlo diskutabilna i čudna izjava. Prvo, netačno je da bismo živeli deset puta bolje, jer da je tako, zašto do sada nije uveo sankcije. To je još jedna u nizu njegovih populističkih izjava kojima, izgleda, priprema narod na uvođenje sankcija. Kamo sreće da je to tačno, ali je nažalost, još jedna u nizu besmislenih izjava da bi se sačuvao neki politički rejting i da se pripremi narod na uvođenje sankcija koje će neminovno uslediti što pre. Da li će ih sam proglasiti ili će čekati formiranje neke nove vlade, zavisiće od toga koliko ga budu pritiskali iz inostranstva", kaže za list Danas predsednik sindikata "Sloga" Željko Veselinović.
Predsednik ipak tvrdi da su posledice stava koji država poštuje već više od 80 dana velike i da je cena koju plaćamo za to ogromna.
"Mi suštinski nemamo izlaz na tržište kapitala. Ne najavljujem uvođenje sankcija, borićemo se dokle možemo da čuvamo svoju politiku", rekao Vučić.
Duško Bodroža, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, potvrđuje da Srbija nema pristup tržištu kapitala jer je na poslednjih nekoliko aukcija državnih zapisa, kojima se država zapravo zadužuje, bilo manje interesovanje investitora nego što je bila ponuda.
"To je ipak posledica šire ekonomske klime iako se može dovesti u vezu sa politikom. Sa ekonomske tačke gledišta, stanje na tržištu kapitala posledica je dosta neizvesne situacije na globalnom nivou, ali i dosta niske kamatne stope po kojoj smo pokušali da nastavimo da se zadužujemo. Jednostavno, investitori trenutno ne pristaju na te uslove", kaže Bodroža.
On naglašava da se to može odraziti na svakodnevni život. Očekuje se usporavanje investicija, pošto će država imati s jedne strane manji pristup izvorima, odnosno novim sredstvima i s druge, zaduživanje će biti skuplje što će dovesti do usporavanja pristizanja potrebnih sredstava za dalji rast i razvoj ekonomije.
"Koliko se to može dovesti u vezu sa uvođenjem sankcija Rusiji, političko je pitanje. Mislim da u ovom trenutku od stava prema sankcijama veći uticaj ima to što su investitori oprezni kod finansiranja zbog dosta neizvesne situacije, pogotovu kad je reč o zemljama poput Srbije. I oni čekaju da vide šta će dalje biti sa rastom kamatnih stopa i verovatno traže za sebe bolju investicionu poziciju", zaključuje Bodroža.
Da li bismo živeli baš deset puta bolje, ni profesor Ekonomskog fakulteta Predrag Bjelić ne može da potvrdi ali kaže da ukoliko situacija bude toliko zaoštrena i dovedena do krajnjeg izbora, onda treba porediti četiri procenta koji se ostvare u razmeni sa Rusijom i 64 odsto trgovinskog prometa koji se godišnje odvija sa zemljama Evropske unije.
"Značajno bi nam opao standard ako bi se trgovina sa EU smanjila, ali bi posledice stvarno bile teške jedino ukoliko bi to što ne uvodimo sankcije Rusiji doprinelo da nama budu uvedene. To je onda ozbiljna ekonomska šteta a mi koji smo bili pod sankcijama znamo šta to znači. Verovatno nam u budućnosti neopredeljivanje može ugroziti veze sa EU. Već sada se države dele u dva bloka, ali dokle god postoje šanse da i države Unije sarađuju sa Rusijom, eto, još uvek uvoze naftu i gas, taj trenutak krajnjeg zaoštravanja još nije došao. Mislim da će najozbiljniji signali stići iz Nemačke, ali kako i oni još uvek uvoze energente iz Rusije, izjave će biti više deklarativne", kaže Bjelić i dodaje da poruku predsednika više vidi kao slikovit opis čiji je cilj da se naglasi objektivno veća važnost ekonomskih odnosa sa EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Unija poslodavaca se neće izjasniti o generalnom štrajku
23.01.2025.•
0
Unija poslodavaca Srbije se neće opredeliti ni za ni protiv upućenog poziva da se u petak, 24. januara, organizuje generalni štrajk na teritoriji Srbije.
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
7
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
19
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
22
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
3
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Komentari 23
GvozdeniDeterminizam
Najkraći odgovor na vaše pitanje je - 'DA'.
On lično je to objasnio u svom poslednjem interview-u na TV Prva.
Lala®
Aga
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar