Odluka Mađarske o ukidanju povlašćene cene goriva za strance: Zaštita potrošača ili diskriminacija?

Odluka da vozači automobila sa stranim registarskim tablicama neće više moći da sipaju gorivo u Mađarskoj po povoljnijim cenama od 480 forinti po litru (1,21 evro), izazvala je mnoge reakcije.
Odluka Mađarske o ukidanju povlašćene cene goriva za strance: Zaštita potrošača ili diskriminacija?
Foto: Pixabay
Reakcije su, kako piše Biznis.rs, posebno usledile nakon što je napravljen izuzetak da ovoj zabrani ne podležu vlasnici vozila sa srpskim i slovenačkim tablicama. Najburnija je stigla iz susedne Austrije.
Naime, Austrija je upozorila Mađarsku da će zbog ove odluke podneti tužbu jer to smatra kršenjem principa o jednakom tretmanu svih građana Evropske unije.
Kako se objašnjava, ovo izuzeće za Srbiju i Sloveniju je učinjeno jer je u tim zemljama takođe na snazi odluka vlasti o ograničenju cena goriva koje važe i za mađarske vozače, a ne samo za domaće.
 
"Ovo su potezi koji dolaze na krilima odluke Orbanove vlade o uvođenju vanrednog stanja. Jednostavno nisu videli razlog da zadovoljstvo kupovine po povlašćenim cenama pružaju strancima, a verovatno im nisu neograničene količine nafte na koju mogu da računaju. Očigledno je da su se odlučili na zaštitu tržišta i domaćih potrošača razmišljajući o svim aspektima energetske krize, ne želeći da reakciju ostave za trenutak kada bi ona bila iznuđena", kaže za Biznis.rs ekonomista Aleksandar Stevanović.
 
Reagovala je i Slovačka čiji su građani često dolazili u pogranična mesta da na mađarskim pumpama sipaju gorivo.
 
"Potez nije u duhu Evropske unije, ali s druge strane Mađarska jeste zbog neposredne ratne opasnosti proglasila vanredno stanje koje otvara mogućnost vladama da koriste neke druge mere koje ne mogu u normalnim situacijama", objašnjava Stevanović.
 
Kako prenose mađarski mediji, vozači sa stranim registracijama koji putuju u Mađarsku ili su u tranzitu preko te zemlje sada će litar benzina plaćati 661 forintu (1,67 evra), a litar dizela 679 forinti (1,72 evra). Vlada u Budimpešti se na ovaj potez odlučila kao odgovor na "gasni turizam" i uočeni rast aktivnosti preprodavaca koji su masovno kupovali gorivo u Mađarskoj, a zatim ga preprodavali kod kuće.
 
"Države pritisnute krizom kojoj se ne vidi kraj koriste dostupne mere ekonomske politike za zaštitu pre svega budžeta građana i ravnomernog snabdevanja", ističe sagovornik Biznis.rs.
 
On dodaje da bi iz tog razloga bilo potrebno da nadležni organi Srbije razmotre način zaštite proizvoda u pograničnim delovima naše zemlje, gde se deficitarne namirnice prodaju više nego ranije.
 
"Logično je da građani susednih zemalja kupuju po povoljnijim cenama namirnice u Srbiji. Naše mere mogu da imaju smisla samo ako smo u stanju da kontrolišemo svoje granice i neformalni izvoz tih roba", objašnjava Stevanović.
 
Predlaže da obratimo pažnju na poteze Mađarske jer bismo mogli dosta da naučimo. Za početak je dovoljno da naši carinici prilikom izlaska iz zemlje postave pitanje - "imate li šećera, brašna, ulja?".
 
"Bez kontrole granice i adekvatnih mera ograničavanja koliko stranci mogu da iznesu osnovnih životnih namirnica iz Srbije može doći do nestašica u pograničnim delovima. Dobrom kontrolom izbegle bi se nestašice i nešto proizvoda bi ostalo za izvoz iz čije dobiti bi trebalo da se finansiraju trgovci i neposredni proizvođači", zaključuje Stevanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Gnjurac

    01.06.2022 21:52
    Ja danas sipao dizel za 480ft za l. Nisam imao pojma za ovu odluku. Još mi bilo čudno što svi nose saobraćajne kad plaćaju. Meni ništa nije tražio (samo pare)
  • kom da uzme prase

    01.06.2022 15:56
    @rodoljub tanasić
    Moguće da nisi sipao gorivo koje je obuhvaćeno ograničenjem cene - ograničenje važi samo za "regularan" dizel i benzin, bez specijalnih aditiva, visokih oktana itd. Druga mogućnost je da radnici na pumpi nisu bili obavešteni o važenju cena za srpske tablice, a treća je da su jednostavno bezobrazni/lopovi :/
    E da, što se tiče plaćanja karticom, uvek izaberite opciju da plaćate u domaćoj valuti (u ovom slučaju u forintama) jer ćete onda dobiti konverziju po kursu vaše banke koja je izdala karticu (mada i taj kurs ume da bude loš). Ako izaberete plaćanje u evrima onda vam konverziju radi prodavac ili banka koja je izdala POS terminal, a taj kurs je obično lošiji.
  • Zsolt

    01.06.2022 09:35
    Dezinformacija
    Takođe da potvrdim da je dezinformacija za Srpske tablice .
    Platio na Shell pumpi u Szegedu 708 ft litar dizela.
    Cena od 480 ft isključivo važi za Mađarske tablice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.