Bušatlija: Ne treba da biramo stranu SAD, EU ili Rusije, već onoga ko drži ekonomsku budućnost

Momenat je kada ne treba razmišljati da li smo na strani SAD, Evrope ili Rusije, nego treba da gledamo ko globalno ima ekonomsku budućnost u svojim rukama.
To je rekao savetnik za strana ulaganja Mahmud Bušatlija.
Odgovarajući na pitanje o ekonomskoj vanrednoj situaciji, on je za Tanjug rekao da situacija nije normalna.
"Moramo se malo drugačije odnositi prema stvarima, možemo ih nazvati ovako ili onako, a suština je da se radi na tome da se situacija sanira, i da se predvidi kakvi će problemi biti, i da se za to spremite", rekao je on.
 
Bušatlija je ocenio da smo suviše vezani za EU, jer više od 60 odsto spoljnotrgovinske razmene imamo sa tom unijom. Apostrofirao je da je najveći deo razmena sa Nemačkom i Italijom.
 
"Pošto smo suviše vezani za njih, a to su sve zemlje koje već suviše plaćaju sankcija koje su uveli Rusiji, i mi ćemo biti kroz saradnju sa njima oštećeni", smatra on.
 
Istakao je da je reč o tekućem stanju, te da to nema veze sa našom promenom stava i opredeljivanjem. Naglasio je da, iako imamo ustaljene načine nabavke nafte, uglja i gasa, problem su zemlje oko nas.
 
"Problem su zemlje oko nas, i do koje mere će slušati svoju birokratiju iz Brisela, koja je inspirisana od SAD", rekao je Bušatlija.
 
Podsetio je da je Bugarska pod pritiskom i kontrolom SAD uništila projekat Južnog toka, koji je trebalo da ima četiri puta veći kapacitet od izgrađenog Balkanskog toka, i da bude rešenje za Centralnu Evropu.
 
"Imamo izvor energenata, ali zavisimo od toga kako će se ponašati evropske države unutar EU", rekao je on.
 
Bušatlija očekuje da ćemo kapacitete skladišta za gas zakupljene kod Mađara popuniti gasom koji će stići preko Ukrajine.
 
"Balkanski tok je preko Bugarske, a tamo su trvenje u kojoj meri treba pristati na generalne sankcije, koje i njih koštaju. Ali uništili su Južni tok, mogu i ovaj projekat da unište", smatra on.
 
Buštlija kaže da će i građani morati da se prilagode i manje greju, ili nađu drugi način za grejanje, ako ne budemo imali količine gasa kolike su nam potrebe.
 
On je rekao da se ne suočava ceo svet sa ekonomskom krizom, jer su protiv Rusije, kako kaže, SAD i njeni vazali, što je zajedno manje od milijardu stanovnika, a ne ceo svet.
 
"Čak ni vazali ne slede apsolutno. Nemačka je u daleko najvećem problemu. Njihovo političko ponašanje i inertnost privrede će ih još više koštati", ocenio je Buštalija.
 
Dodaje da bi, i da dođe do izuzetno brzog dogovora i mira u Ukrajini, popravka pričinjene štete po svetsku ekonomiju trajala dugo.
 
Buštlija tvrdi da SAD nisu više prva ekonomija, jer je po kupovnoj moći prva Kina.
 
"Kina je već šest godina značajno po kupovnoj moći iznad SAD. Oni nisu više prva, a naročito ne jedina velesila na svetu", kazao je Bušatlija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • beli

    13.06.2022 17:19
    brokoli su hrana
    Tvrdnje g.Crnojevica su netacne! SAD imaju BDP 23 hiljade milijardi $.EU oko 20 hiljada milijardi $ a kina 14 hiljada milijardi $.
  • Б

    13.06.2022 08:20
    Мало разума
    Мало разума у овом добу лудила. Сви се добро сећамо прича типа "јешћемо корење и тући се тољагама", "Србија се сагињати неће". Нисам очекивао да тако нешто чујем од високих функционера Немачке и ЕУ. Уместо да зауздавају инфлацију, да траже компромис који ће вратити цене енергије, горива и хране на прихватљиви ниво, они су се ухватили шешељевске реторике без покрића. Чују се позиви на мање туширања и грејања, проветравање рубља уместо прања и сл. Представници индустрије покушавају да укажу да је то сулудо, али за њих се не бојим, они могу изместити производњу и то већ масовно раде. Где ће се изместити грађани?
    Србија је мала и релативно сиромашна, нема више право на грешку. ССП нам је камен око врата и огроман губитак прихода од царина.
    Морамо да схватимо да се против наших сопствених проблема и лоших карактерних особина (корумпираност, непотизам, тврдоглавост и све остало што је описао Арчибалд Рајс) неће борити ни ЕУ, ни Руси ни Кинези, а да ће нас свако ко може искористити. Време је да будемо паметни и хладнокрвни, да саслушамо сваког, али да никог не узимамо здраво за готово. Може ли данашња структура власти у Србији (овде не мислим само на Вучића, већ на елементе бивше УДБ који фактички управљају Србијом и тајкуне са легитимацијама Службе) да мало смањи апетите и проведе Србију кроз ово тешко време? Тешко је рећи.
  • Lajk

    13.06.2022 08:14
    Nema neutralnosti. Čak i da smo velika sila kao Rusija ne bi mogli da budemo potpuno nezavisni. Koja crna neutralnost, kada se i štekeri i ventili za vodovod uvoze?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija