Do kada će država moći da obuzdava inflaciju?
Svetska ekonomija se još nije oporavila od pandemije koronavirusa, a već je doživela jak udarac napadom Rusije na Ukrajinu. Na sve to nije imuna ni Srbija.
Foto: 021.rs
Kako piše Euronews Srbija, traže se načini da se smanje uticaji ekonomske krize. Jedan od njih je veća potrošnja, pa je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će, ako to odobri MMF doći do najvećeg povećanja penzija u poslednjoj deceniji.
Predlog države je da penzije porastu za 18,2 odsto do januara, a minimalna zarada između 12 i 14, dok bi prosečna zarada trebalo da iznosi 710 evra. Sve se to dešava u trenutku kada je inflacija u državi 10,4 odsto, ali i nakon najave državnog vrha da sledi ozbijlna i teška zima zbog čega će Srbija morati da potroši milijardu evra za nabavku energenata.
Profesor Mališa Đukić sa Beogradske bankarske akademije kaže nema sumnje da smo i mi, kao i ostatak drugih zemljaha pod uticajem rata u Ukrajini, kao i da je prioritet naše, ali i vlada širom sveta da se održi kupovna moć građana.
"U ovoj specifičnoj situaciji kada u samo nekoliko meseci imate nagli skok cena, koji nije odmah propraćen skokom plata i penzija, to je nedostatak. Sada treba da se pronađe pravilo, koje bi trebalo da bude prihvaćeno od strane društva, unutar postojećih fiskalnih pravila ne dovodeći u pitanje makroekonomsku stabilnost javnih finansija, po pitanju načina obračuna rasta penzija tako da to ne pređe 11 odsto BDP-a. Sada je oko 9,2 odsto, a predlozi su da u zavisnosti od toga gde se nalazimo država ima određeni stepen fleksibilnosti", kaže on.
Kako dodaje, i dalje je pitanje kako će međunarodni kreditori reagovati na taj predlog mera. Ukazuje na to da je neophodno da se sačuva kupovna moć, ali je potrebno i da se brine o makroekonomskoj stabilnosti i da se pazi da se kredibilitet zemlje ne dovede u pitanje.
Inflacija do kraja godine 10 odsto
Branimir Jovanović sa bečkog Instituta za međunarodne ekonomske studije kaže da svi problemi sa kojima se Srbija suočava, potiču od rata. Takođe smatra da su mere vlade Republike Srbije racionalne i slične onima koje uvode i mnoge evropske vlade. Jedna je pak, zanimljiva razlika između Evrope i Balkana.
"U Zapadnoj Evropi nema mera za kontrolu hrane, postoje mere za ograničavanje cene energije, dok je na Balkanu to sa hranom dosta izraženo. U Zapadnoj Evropi hrana nije veliki problem jer je njeno učešće u potrošnji manje nego na Balkanu gde to 30-40 odsto hrana. To je opet donekle opravdano jer se na taj način štite najsiromašniji slojevi građana", rekao je on u razgovoru za emisiju "Euronews veče".
Projekcije bečkog Instituta za međunarodne ekonomske studije su da će inflacija u Srbiji do kraja godine dostići 10 odsto, a sledeće šest odsto. Tako kumulativni rast iznosi 16 odsto, što znači da bi najavljeni porast penzija kompenzovao skok cena, a realni rast bi zapravo bio nula, smatra Jovanović.
"Mislim da su te mere opravdane u ovom trenutku. Inflacija smanjuje realne prihode, što znači da građani mogu da kupe manje, a to automatski znači i smanjenje ekonomskog rasta. Poenta je da se spreči da inflacija pojede realna primanja ljudi, a to se radi tako što se povećavaju nominalna", kaže on za Euronews Srbija.
Jovanović smatra da je druga ključna stvar u kontroli inflacije putem kontrole cena, kao i da je predviđenih 10,4 odsto zapravo jedna od najnižih stopa inflacije u regionu. Treća bitna stvar jeste to da država podržava ekonomiju ekspanzivnom fiskalnom politikom.
"Inflacija ima jednu pozitivnu stranu, a to je da smanjuje javni dug. Recimo, u Srbiji je u prvom kvartalu taj dug pao na 52 odsto, a na kraju prošle godine je bio 57 odsto. To nije zato što se smanjuje - i dalje Srbija duguje 31 milijardu, već zbog toga što ga je inflacija fiktivno smanjila. To znači da je država malo manje zadužena i da ima veći fiskalni prostor da podržava svoju ekonomiju", navodi Jovanović.
Kamatne stope će rasti
Profesor Đukić navodi da će povećanje kamatne stope povećati izdatke u budžeta. Po njegovim rečima, ključno pitanje je i kako će se kretati devizni kurs u Srbiji.
"Otplata kredita se ne vezuje samo za euribor i odnos dinara i evra. Mi trenutno u platnom bilansu imamo rast deficita u delu koji se odnosi na spoljnu trgovinu. Zašto? Zbog skoka cena energenata, istu količinu gasa plaćate više, što povećava odliv deviza, a to utiče na devizno tržište povećavajući potražnju za devizama. Priliv investicija to može kompenzovati. Čak iako to nije dovoljno, Srbija raspolaže sa značajnim deviznim rezervama koje se koriste, pa je vrlo važno da tu postoji stabilnost. Srbija će dugo moći da brani ovaj kurs", smatra on.
Jovanović takođe kaže da su sva očekivanja da će kamatne stope i dalje nastaviti sa rastom i da država neće imati toliko prostora da se zadužuje i podržava ekonomiju.
"Druga stvar je da će građani biti pogođeni, skočiće kamate na kredite, ali ne za one koji su uzeli kredite sa fiksnom, nego varijabilnom kamatom. Naravno, najviše kredita nije u fiksnim stopama, pa su očekivanja da će se građani više zaduživati što će opet imati negativnih ekonomskih efekata, ali i socijalnih jer su ljudi koji uzimaju kredite najsiromašniji. To će automatski dovesti i do pada standarda", zaključuje Jovanović.
Opširnije pročitajte na OVOM LINKU.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
2
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
6
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
9
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Komentari 24
/
pogledajte definiciju fasizma.
jeste, olako ga bas vi takvi koristite.
ne mozete negirati ono sta se desava u srbiji: velicanje samo jednog naroda i vere, naseljavanje,
prioriteti pri zaposljavanju, nametanje pisma, jezika, formiranje milicija, zastrasivanje ulicnim bandama
Informator
zgađen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar