U takvoj situaciji se EPS našao jer nema dovoljno uglja za proizvodnju električne energije koja bi pokrila potrebe Srbije, piše Nova.
Ovaj problem je izašao na videlo nakon kolapsa u decembru 2021. godine, a dodatno se zakomplikovalo zbog rata u Ukrajini usled čega su cene otišle u nebesa.
To nije jedini problem sa kojim se EPS suočava. Zbog nametnutih aranžmana Vlade Srbije oko otkupa struje iz obnovljivih izvora energije, u kojima profitiraju uglavnom firme i ljudi bliski SNS, EPS je zaključno sa januarom ove godine u minusu više od 20 milijardi dinara.
EPS iz godine u godinu beleži ogromne gubitke zbog novca koji izdvaja za plaćanje struje iz obnovljivih izvora energije povlašćenim proizvođačima. To znači plaćanje po posebnim, znatno višim cenama od onih po kojima se inače struja kupuje na tržištu.
Stručnjaci procenjuju da osim uvoza struje i minus koji EPS ima po ovom osnovu dodatno ugrožava likvidnost ovog preduzeća. Ukupan gubitak do januara 2022. bio je 23 milijarde dinara.
Ovaj minus nije smanjen ni posle povećanja naknade za obnovljive izvore energije koju EPS naplaćuje građanima preko računa za struju. Na svakom računu plaćaju naknadu za zelene kilovate koje EPS plaća povlašćenim proizvođačima. Na računu je i naknada za unapređene energetske efikasnosti.
Zelena energija je ona energija proivedena iz obnovljivih izvora. To su kod nas male hidroelektrane, energija dobijena od vetra, solarna energija... U tom unosnom biznisu najveću zaradu i korist imaju povlašćeni proizvođači od kojih EPS otkupljuje struju po povlašćenim/visokim cenama.
Među njima je, između ostalih, i kum predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Nikola Petrović.
Prema podacima CINS-a, samo u 2021. godini, devet malih hidro elektrana u vlasništvu firmi povezanih sa Petrovićem dobilo je oko 3,1 miliona evra.
Od svih mini hidroelektrana koje se dovode u vezu sa Petrovićem, najviše novca isplaćeno je MHE Županj, oko 422.000 evra. S druge strane, za struju koju je proizvela MHE Donje Gare 1 isplaćeno je najmanje – oko 23.000 evra, podaci su koje je objavio CINS.
U vezu sa Petrovićem se dovodi deset elektrana.
Osam MHE se nalazi u opštini Crna Trava – Tegošnica, Gornje Gare 1 i 2 i Donje Gare 1, 2 i 3 na reci Vlasini, a u blizini, na njenim pritokama, Livađe i Jabukovik. Podno Kopaonika na reci Jošanici, smeštena je još jedna – Županj.
Osim njih, prošle godine je struju proizvodila i prodala još jedna hidroelektrana čije se vlasništvo povezuje sa Petrovićem. Reč je o MHE Rekovići, koja se nalazi na reci Lim kod Priboja.
Inače, kako se navodi u izveštajima EPS-a, tokom prošle godine za električnu energiju proizvedenu u mini hidroelektranama potrošeno je 31,4 miliona evra. To je skoro deset miliona više nego 2020. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Maneken
Dule
NAIVAC
1/3 sredstava dajte investitoru a
2/3 sredstava dajte opštini u kojoj se nalazi hidroelektrana da se razvija o opstina a ne pojedinci iz belog sveta
A posle 5 godina ukinite investitora
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar