Arsić: Neprimereno je u trenutnoj situaciji sa inflacijom povećavati plate i penzije

Najavljeno povećanje plata u javnom sektoru i penzija nije primereno aktuelnoj fiskalnoj poziciji Srbije, niti kretanjima u oblasti inflacije, zbog čega bi trebalo odustati od tog predloga.
Ovako ocenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i glavni urednik publikacije "Kvartalni monitor" Milojko Arsić.
"Deficit Srbije nije mali, jer postoji čitav niz faktora koji mogu da utiču na njegovo povećanje u narednom periodu, poput rasta kamatnih stopa, troškova za saniranje problema u energetici, rasta BDP-a koji će biti verovatno sporiji ove, a možda i sledeće godine, što sve to utiče na povćanje fiskalnog deficita", rekao je Arsić novinarima na predstavljanju novog broja "Kvartalnog monitora" koji izdaju Ekonomski fakultet i FREN.
Iako predlog još nije usvojen, a najavljene su i konsultacije Vlade Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom u vezi sa tim, Arsić je ukazao da u trenutnim okolnostima nije dobro da se dodatno povećavaju rashodi za plate i penzije. 
 
"Mislim da bi bilo dobro da se za sada odustane od tog predloga i primeni švajcarska formula, da što više pokuša da se obori inflacija, a eventualno da se, ukoliko bude bilo prostora, da jednokratna pomoć penzionerima", naveo je Arsić.
 
On je objasnio da bi, imajući u vidu sadašnji rast plata i inflaciju, moglo da se očekuje da primenom švajcarske formule penzije u narednoj godini porastu za oko 12 odsto.
 
"Bilo bi mnogo bolje da se u ovakvim oklonostima primeni švajcarska formula i da se onda potrudimo da u narednoj godini rast inflacije bude manji", rekao je Arsić.
 
Kako je naveo, na taj način bi moglo i da se obezbedi određeno realno poboljšanje standarda građana.
 
"Ovako, sa stanovišta suzbijanja inflacije, i sama najava rasta plata i penzija povećava inflaciona očekivanje, jer većina privrednika to percipira kao signal da će inflacija biti relativno visoka u narednoj godini i onda u svojim poslovnim odlukama planiraju povećanje cena, koje će, ako se dogodi, značiti uvećanje agregatne tražnje, a istovremeno će to podstaći zahteve drugih da se povećaju njihova primanja", rekao je profesor Arsić.
  • Stole

    27.06.2022 11:18
    Hleb
    E moj profo.... Hleb u pekari u mom komšiluku pre par meseci bio 40 din. a sada je 70 din.
    E za toliko procenata treba dići plate i penzije!
  • Д

    24.06.2022 18:35
    Ах Милојко, сви ви доктори економских наука бисте били богати на основу сопственог бизниса, а не на основу качења на буџет. Тако да Милојко.....да не псујем.
  • Dr Miggyy

    24.06.2022 14:46
    Nastavak:
    Prof. Arsić zaboravko da kada je Vučić zaseo u fotelji vlasti 2012. god prosečna penzija bila je 60% prosečne plate, sada kada profesor bunca prosečna penzija je pala ispod 40% prosečne plate i milion penzionera gladuje. Profesor to ne vidi ili nema nameru da ide u penziju, pametniji je kada ćuti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija