Demostat: EPS će morati da se zaduži za još milijardu evra

Da bi preduzeće u narednom periodu nesmetano funkcionisalo, EPS će morati da se dodatno zaduži u iznosu od čak milijardu evra, saznaje Demostat u izvorima bliskim Vladi Srbije.
Demostat: EPS će morati da se zaduži za još milijardu evra
Foto: 021.rs
Razlog zbog koga će EPS morati da aplicira za nove kredite je veoma loša finansijska situacija u preduzeću zbog katastrofalne poslovne politike sprovođene u vreme kada je direktor bio Milorad Grčić, koji je zbog toga 12. januara ove godine bio prinuđen da podnese ostavku, piše Demostat.
"Od novog rukovodstva na čelu sa v.d. direktorom Miroslavom Tomaševićem nadležni očekuju da sredi haos koji je iza sebe ostavio Grčić usled nestručnog i bahatog rukovođenja preduzećem. Međutim, to je nemoguće ostvariti bez finansijske injekcije EPS-u koji je tokom Grčićevog mandata praktično doveden do prosjačkog štapa. Zbog lošeg kvaliteta uglja, nedovoljno obezbeđenih količina i zbog nedostatka mazuta EPS je u prošloj zimskoj sezoni proizveo manje struje nego što je bilo planirano", objasnio je sagovornik Demostata.
Plan je, kako je rekao, da se EPS kod banaka zaduži u iznosu od 700 do 800 miliona evra. Razmišlja se da se ostatatak novca do iznosa od milijardu evra EPS-u obezbedi kroz neki vid državnih subvencija, a postoji bojazan da do svojinske transformacije EPS-a dolazi zbog toga kako bi za potrebe dobijanja kredita moglo da dođe do zalaganja akcija preduzeća.
 
Izvor Demostata blizak EPS-u, pak, tvrdi da do te opcije neće doći već će kredit biti obezbeđen državnim garancijama i ako bude potrebe donošenjem odluke o tome u Skupštini Srbije.
 
"Prema svemu sudeći, model za pretvaranje EPS-a u akcionarsko društvo će biti onaj koji je primenjen u slučaju Elektromreže Srbije. To će onda značiti da je reč o takozvanom zatvorenom akcionarskom društvu u 100 procentnom vlasništvu države. U praksi to znači da nema trgovanja njegovim akcijama niti da je preduzeće licencirano na berzi. Stoga će zaduživanje ići na isti način kao što je išlo dosad, odnosno kroz državne garancije", istakao je izvor Demostata.
 
Ono što je potpuno izvesno je to da je jedan od razloga što će EPS zarad nesmetanog funkcionisanja morati da posegne za novim kreditima i taj što je to preduzeće bilo prinuđeno da izdvoji znatne sume novca za nabavku uglja iz inostranstva.
 
Poseban problem predstavlja to što EPS poseduje sopstvene površinske kopove iz kojih se snabdeva jeftinim ugljem, ali i pored toga, uvoz stranog je sada postao nasušna potreba, piše Demostat.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

EPS
  • Bojan

    28.06.2022 08:10
    Ko krcmi narodni EPS
    Kako i zasto, kada su po predatim zavrsnim racunima od 2017-2020. god ostvarili dobit od 176 miliona evra ili 44 miliona evra godisnje? Ko godinama krade EE iz sistema? Ko namesta tendere i ostecuje EPS za milionske iznose? Zasto EPS ne naplacuje ogromna potrazivanja? Kada ce neko iz vrha vlasti da se oglasi povodom ovih navoda.
  • Garica

    28.06.2022 07:55
    Odlično
    Znači, konsolidacija i sanacija EPS-a se sprovodi tako što se podižu novi krediti?!? Ništa tehnoški viškovi, ništa ulaganje u proizvodnju, ništa odgovornost?
  • Dejan

    28.06.2022 00:10
    AV
    Gde su tu izvršitelji??? Lepo popisati svu imovinu (pokretnu i nepokretnu, bankovne račune itd) Grčiću sa bližom i daljom porodicom i onima koji su ga tu postavili (ceo SNS, uključujući i AV) pa naplatiti sve gubitke. EPS bi se preporodio još bismo izvozili struju.
    PS. Verovatno bi nam se i dobar deo duga Srbije smanjio.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija