Privredne komore Srbije i Hrvatske usaglasile predloge za lakši protok robe

Ekspertski timovi Privredne komore Srbije i Hrvatske gospodarske komore usaglasili su predloge o lakšem protoku robe, odnosno, prelasku kamiona preko graničnih prelaza između dve države.
Privredne komore Srbije i Hrvatske usaglasile predloge za lakši protok robe
Foto: 021.rs
Predsednik PKS Marko Čadež rekao je da je zajednički odgovor na globalnu krizu - brža i jednostavnija trgovina.
 
Čadež je rekao da su, nakon sastanka eksperata obe poslovne zajednice u Vinkovcima u maju ove godine, analitički timovi dveju komora tokom juna radili na finalnom usaglašavanju i uobličavanju predloga koji će vrlo brzo biti upućeni vladama dve države.
"Ubrzanje protoka robe i smanjenje zadržavanja na graničnim prelazima između Hrvatske i Srbije u obostranom je interesu naših privreda koje su povezane više nego što možemo i da zamislimo, ali i stranih kompanija koje prevoze robu do kupaca u Evropskoj uniji ili do riječke luke ka drugim svetskim tržištima. To bi bio i naš najbolji zajednički odgovor na aktuelnu krizu sa kojom se obe ekonomije suočavaju", ocenio je Čadež.
Samo preko drumskog prelaza Batrovci – Bajakovo godišnje u oba smera prođe 378.000 kamiona, a vreme zadržavanja na granici je neprihvatljivo dugačko, u proseku oko šest sati, naveo je Čadež i istakao da to nanosi ogromnu štetu privredi sa obe strane granice, povećava troškove i proizvođačima i špediterima i krajnjim kupcima i robu čini nekonkurentnom.
 
Za prevazilaženje nekih problema, prema njegovim rečima, nije potreban veliki novac, već dobra volja, dogovor i bolja organizacija.
 
"Uz manja infrastrukturna i ulaganja u opremu, smanjili bi gužve i značajno ubrzali prelazak granice, ukoliko bismo usaglasili radna vremena graničnih službi, povećali broj carinskih i inspekcijskih službenika i ulazno-izlaznih traka, obezbedili dve trake u međugraničnom prostoru, prioritetni prelazak kamiona sa kvarljivom robom i autobusa na redovnim linijama", ocenio je Čadež.
 
Kada je reč o železničkim prelazima, potrebno je, kako je rekao, uspostaviti fitosanitarne i veterinarsku kontrolu sa obe strane granice.
 
"Dugoročnije, izgradnja zajedničkog železničkog terminala koji bi trajnije rasteretio drumski saobraćaj, kao i realizacija postojećih projekata unapređenja gasne infrastrukture, značajno bi olakšala i osigurala poslovanje privrednicima i u Srbiji i Hrvatskoj", rekao je predsednik PKS.
 
Govoreći o srpsko-hrvatskim poslovnim odnosima i saradnji 5.000 kompanija iz Srbije sa partnerima iz susedne države, Čadež je naveo da, iako su često politički opterećeni, odnosi dve privrede su u usponu sa značajnim potencijalom za dalju saradnju, zajednička ulaganja i privlačenje novih investicija u region, kao i zajednički nastup na trećim tržištima.
  • Pera šofer Minhen

    10.07.2022 09:27
    Ovo je
    za svaku pohvalu. Konačno se neko iz struke kanda dohvatio posla. Tako bi trebalo da se sastanu i sa Mađarima, Rumunima i Bugarima. A ne da vozači kamiona čekaju po 10 i više sati na granicama bez obzira odakle su kamioni. Na granici Nemačke i Švajcarske čekam do pola sata. A između Švedske i Norveške još i manje. Jer su se zemlje dogovorile da radi onoliko trafika koliko trenutna situacija nalaže. Iz Švedske se izlazi u po 8 kolona nekada. Daj Srbijo, idi napred konačno bar u nečemu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija