Šta naglo jačanje dolara znači za Srbiju: Javni dug može da poraste za 580 miliona evra

Rast vrednosti dolara u odnosu na evro i dinar od gotovo 20 odsto u poslednjih deset meseci uticao je na rast javnog duga Srbije denominiranog u dolarima, objavio je danas portal Nova ekonomija.
Šta naglo jačanje dolara znači za Srbiju: Javni dug može da poraste za 580 miliona evra
Foto: Pixabay
Ekonomista Goran Radosavljević ocenio je za Novu ekonomiju da dug koji država vraća u dolarima iznosi oko 3,4 milijarde i da bi mogao da dovede do rasta javnog duga oko 65 milijardi dinara (oko 580 miliona evra).
"Dug u dolarima iznosi oko 11 odsto ukupnog javnog duga i to u ovom trenutku ne donosi toliko visoki rizik. Međutim, zabrinjava činjenica da je u budžetu za 2022. godinu planirano oko 1,6 milijardi dolara garancija za nova zaduženja što bi, kad bude realizovano, značajno povećalo učešće duga u dolarima. Time bi se i sam valutni rizik značajno povećao", rekao je Radosavljević.
Očekivana stagnacija rasta evrozone u narednom periodu, visoka inflacija, rat u Ukrajini i sankcije Rusiji, kao i veoma visok javni dug zemalja članica, samo su neki od faktora koji su doveli do pada vrednosti evra u odnosu na američki dolar, navodi se u tekstu.
 
"Ekonomija Evrope je snažno vezana za energente iz Rusije (ugalj, nafta, gas, nuklerano gorivo) te su sankcije dovele do rasta cena, otežanog uvoza i posledično pada privrednog rasta i opšteg rasta cena", rekao je Radosavljević.
 
Podsetio je da je inflatorni pritisak naterao Evropsku centralnu banku (ECB) da prekine praksu jeftinog novca u evrozoni i da najavi povećanje referentnih stopa.
 
"Međutim, ECB počinje da pooštrava monetarnu politiku u uslovima kada je inflacija već dostigla 8,6 odsto u junu 2022. godine. Rast cene novca, u uslovima visokog javnog duga zemalja članica, doveo je do rizika nove dužničke krize. Sa druge strane, tražnja za dolarima je stabilna, a FED je mnogo ranije krenuo da interveniše na tržištu. Teško je reći kakvo će kretanje biti u narednim godinama, ali se očekuje dalji pad ili stagnacija evra u odnosu na dolar do kraja 2022. godine", ocenio je Radosavljević.
 
Prema podacima Ministarstva finansija, ukupan javni dug Srbije na kraju maja ove godine iznosio je 30,7 milijardi evra, što je 52,3 odsto BDP-a.
 
Podsetimo, evro je juče pao ispod jednog dolara. Evro je potonuo na 0,99520 dolara, na najniži nivo od decembra 2002. Istovremeno, dolarski indeks, koji meri vrednost zelene novčanice prema kropi šest glavnih valuta, skočio je na 109,29 poena, što je njegova najviša kota od septembra 2002, javlja Rojters.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Biciklista

    15.07.2022 15:14
    Sve je relativno.
    Trebalo bi to naglasiti.
    Ne jaca dolar, nego trenutno, samo malo sporije pada od evra.
    A gube vrednost i jedan, i drugi.
  • Bane

    15.07.2022 14:58
    shtf
    Deficit srbije je oko 20%. Cisto podsecanja radi u EU je maksimalno dozvoljen od 3%. Sta to znaci za rsd? Znaci da cemo do kraja godine biti sretni ako eursd bude manji od 150.
  • Citalac

    15.07.2022 12:46
    Nije jacanje dolara, vec jacanje dolara u odnosu na evro. Evro gubi jacinu. Uporedite ga sa CHF (Svajcarski Franak) i sve jasno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija