Stočari o pojeftinjenju mesa: Spremni smo da isteramo tovljenike pa neka ih čuva Vlada Srbije

Većina prodavaca mesa u Srbiji smatra da će zbog odluke Vlade Srbije da smanji cene nekih kategorija svinjskog mesa za 20-30 odsto poslovati sa gubitkom.
Stočari o pojeftinjenju mesa: Spremni smo da isteramo tovljenike pa neka ih čuva Vlada Srbije
Foto: Pixabay

Za retke klaničare to je ispravna odluka, a uzgajivači tovljenika su ogorčeni i tražiće hitan sastanak sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem.

Suvlasnik Mesne industrije "Matijević" Zoran Matijević rekao je da od petka ujutru meso u prodavnicama te kompanije prodaju po propisanim cenama i da je samo za jedan dan razlika između tih i dosadašnjih, slobodnih cena četiri miliona dinara.
 
Vlada Srbije je, izmenom postojeće Uredbe o ograničavanju visine cena osnovnih životnih namirnica, propisala da cena svinjskog buta od danas ne sme biti viša od 709 dinara, plećke od 699 dinara, a meso od svinjskog vrata sa kostima moći će da se prodaje za maksimum 595 dinara, koliko će koštati i svinjska slabina sa kostima.
Matijević je rekao da se tržište nikad ne može urediti uredbama, već slobodnom konkurencijom.
 
"Svinjsko meso nije socijalna kategorija. Vraćanju cena verovatno je doprinela povika da je meso od svinjskog buta preko 1.000 dinara, ali je povećana i otkupna cena žive stoke sa 240 na 270 dinara po kilogramu", rekao je Matijević.
On je rekao da će prodavci imati gubitke i zbog niske marže na prodaju piletine koja je sa 20-25 odsto spuštena na deset odsto.
 
Vlasnik Industrije mesa "Đurđević", Milenko Đurđević rekao je da je država u pravu što je donela odluku o pojeftinjenju mesa jer će to naterati uzgajivače svinja da spuste cene žive vage sa 270 na 240 dinara.
 
"Neki neće da prodaju svinje ni za 270 dinara po kilogramu, već traže 300 dinara. Jedan sam od tri najveća uzgajivača svinja i znam da po ovim cenama uzgajivači svinja zarađuju 7.000 dinara po grlu", rekao je Đurđević.
 
Istakao je da on na njegovoj farmi ima zaradu od 1.000 dinara po tovljeniku.
 
"Uzgajivači svinja traže cene koje su za evro više nego u okolnim zemljama. U Hrvatskoj je kilogram žive vage tovljenika 1,49 evra, a u Srbiji 2,3 evra", rekao je Đurđević.
 
U Srbiji je, prema njegovim rečima, najprofitabilniji biznis uzgoj svinja, pa će i sam profit sa farme morati da prebaci u klaničnu industriju, kako bi nadomestio manjak.
 
Predsednik Sabora proizvođača agroprivrede Srbije (SPAS) Zoran Milićević rekao je da su uzgajivači od jutros ogorčeni i da će tražiti hitan sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem jer je odluka Vlade pritisak na klaničnu industriju koja neće više plaćati tovljenike ni po 270 dinara.
 
"Od jutros je panika među uzgajivačima tovljenika, ono malo što ih je ostalo, jer nema zarade ni po ceni od 270 dinara po kilogramu, posle ovolikog poskupljenja stočne hrane", rekao je Milićević.
 
Dodao je da se u centralnoj Srbiji skoro ne može naći uzgajivač tovljenika jer se farme gase, a na izdisaju je i jedna od najvećih blizu Kraljeva sa 400 krmača i više stotina tovljenika.
 
"Sve se prelama preko leđa poljoprivrednika, spremni smo da isteramo preostale tovljenike, pa neka ih čuva Vlada Srbije i prodaje po cenama koje propisuje", rekao je Milićević.
 
Dodao je da se Vlada Srbije nije setila da pomogne stočarima u ovom kriznom vremenu, pa se ne treba čuditi što mladi beže iz zemlje u kojoj rade po ceo dan, a ne mogu ništa da zarade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zivkovic

    19.07.2022 18:55
    Ništa, pišite gazda Aci, da vas posluša i uteši.
  • Darko

    19.07.2022 10:07
    Isto pakovanje
    Neka ćute i neka ne kukaju. Neće zaraditi 100 din nego 80.
    Isto bilo sa pumpama, hlebom, šećerom,uljem,apotekama, menjačnicama.
    Vrlo jednostavno, kad hoćeš da se obogatiš u krizi i dižeš cene u nebesa ovako prođeš.
  • није важно

    19.07.2022 07:13
    а здравље
    небо и земља у квалитету меса које наши пољопривредници одхране и ово из увоза питај бога какво је.....бррррр јежим се како се црни. сувим златом да плаћамо наше домаће и свим силама натерати владу да заштити нашег сељака иначе јешћемо........шта и каквог квалитета......бррррр

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.