Šta za građane znači jačanje dolara: Treba li ušteđevinu u evrima prebaciti u dolare?

Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić izjavio je da naši građani ne treba da brinu zbog velikog rasta dolara u odnosu na evro poslednjih dana.
Šta za građane znači jačanje dolara: Treba li ušteđevinu u evrima prebaciti u dolare?
Foto: Pixabay
On savetuje da se građanima ne isplati da prebacuju eventualnu ušteđevinu iz evra u dolare. 
 
"Mi nemamo nekakve posebne veze sa dolarom, ni država, ni privreda, ni građani. Mi smo evroizovano tržište", istakao je Grubišić za N1.
"Dolar-evro je poznat kao spekulativni valutni par i on je interesantan posebno za profesionalne učesnike na berzama koji na tim razlikama mogu dosta da zarade ili da izgube. Tako da su te oscilacije za vrednost evra karakteristične. Ovo što je sada zanimljivo i iz medijskog aspekta je što se dolar prvi put vratio na veću vrednost u odnosu na evro. Znači, on nije na istorijskom maksimumu, ali je nakon 20 godina prvi put prešao vrednost evra", kaže Grubišić.
 
Podseća da je, kada se formirao evro, dolar bio vredniji, čak i više nego što je sada, kao i da je mnogo faktora uticalo na ovakav ishod vrednosti ove dve valute.
Jedan od razloga za to što je vrednost dolara prešla vrednost evra su rast kamatnih stopa Američke centralne banke (FEDA), kao i to da su "makroekonomske perfomanse i očekivanja više na strani dolara nego na strani evra“.
 
"Samim tim veliki investitori premeštaju svoje pozicije, iz evra, u dolar. To rade najbogatiji ljudi, to rade velike centralne banke, jer one drže devizne rezerve mahom u evru i dolaru. I onda to dovoljno utiče da mi vidimo jačanje dolara", napominje Grubišić za N1.
 
Ističe da je jako oprezan u predviđanjima.
 
Na pitanje šta da rade građani koji imaju ušteđevinu u evrima i da li treba da je prebace u dolare, on odgovara: "Ja to ne bih savetovao. Nikada nije nešto preporučljivo da se radi kada je u zoni naglog jačanja, jer dolar raste već šest meseci, čak malo duže. Mi pogotovo nemamo nekakve posebne veze sa dolarom, ni država, ni privreda, ni građani. Mi smo evroizovano tržište. Ako pored dinara hoćete da realizujete neke krupne transakcije, recimo kupovinu stanova, nepokretnosti, automobila, to je izraženo u evrima".
 
Zbog toga, Grubišić savetuje, menjanje iz evra u dolar u sadašnjoj situaciji, pa onda novo menjanje iz dolara u evro prilikom kupovine samo može da donese gubitak.
 
"Mislim da što se tiče naših prosečnih građana, premeštanja iz dolar u evro nemaju posebnog smisla. To je mnogo interesantnije za velike igrače, to pričamo o milionima evra, da malo premeste iz evra u dolar i tako izbegnu potencijalne rizike daljeg jačanja dolara. Za nas male štediše i investitore, mislim da na ovo možemo da gledamo kao na zabavnu utakmicu", ocenio je Grubišić.
 
On je govoreći o eventualnom uticaju rasta dolara na situaciju u srpskoj privredi, rekao da ne postoji značajan dug preduzeća u dolarima, kao i da ovaj rast dolara ne pogađa direktno privredu.
 
"Možda pogađa privatne investitore koji su ulagali u zlato. Ali, kada govorimo o proseku, o privredi, građanima, bankarskom sektoru – nema nikakvih promena", zaključio je Grubišić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kolap

    18.07.2022 18:06
    Ko sad pretvori dolar u evro uskoro će biti na konju.
  • Miloš_NS

    18.07.2022 08:39
    Evropa naprednija od SAD?
    @NS

    Evropa je zadnji put bila naprednija od SAD u 19. veku, a posle toga više nikad.
  • @Salamander

    18.07.2022 08:26
    USD nema pokriće u zlatu od avgusta 1971. što je 'privremena' ekonomska mera uvedena za vreme administracije R.Niksona (zlobnici kažu da je razlog bio jer je zlato koje je ostatak sveta deponovao kod USA po dogovoru iz Bretonske šume potrošen, verovatno većim delom na rat sa Vijetnamom).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija