
Stručnjaci: Poskupljenje struje od 10 odsto nedovoljno da se EPS "izvuče", a diže inflaciju
Poskupljenje struje koje će se najverovatnije dogoditi na jesen neće biti dovoljno da se nadoknade svi troškovi proizvodnje EPS-a, smatraju stručnjaci.

Foto: Pixabay
Kako za Danas kaže ekonomista Ivan Nikolić, u indeksu potrošačkih cena kojim se meri inflacija, struja učestvuje sa 5,05 odsto.
"To znači da poskupljenje struje za domaćinstva od 10 odsto utiče na rast inflacije sa oko 0,5 odsto", objašnjava on za Danas.
To je direktan uticaj na inflaciju, a postoji i indirektan, prema njegovim rečima, kada se koristi prilika da se cene povećaju više nego što bi trebalo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je pre dva dana da će "gledati da poskupljenje struje ne bude veće od deset odsto".
Najavu da će cena struje za građane biti povećana do 10 odsto nije iznenađenje za Željka Markovića, stručnjaka za energetiku iz konsultanske kuće Dilojt.
"To nije dovoljno da se nadoknade svi troškovi proizvodnje EPS-a, ali je jedan od ciljeva i socijalna politika. To se odnosi na domaćinstva, ali za privredu očekujem da će biti veće poskupljenje, videćemo koliko. Moja procena je da bi cena za privredu mogla biti povećana sa 75 evra po megavatsatu na oko 95 do 100 evra po megavatsatu", napominje Marković za Danas dodajući da bi to moglo smanjiti gubitke EPS-a u narednoj zimskoj sezoni.
Prema njegovim rečima, EPS već sprovodi neke mere da jeftinije prođe na zimu, i u junu je određenu količinu struje kupio unapred po nižim cenama nego što su već sada.
U izveštaju Fiskalnog saveta navodi se da bi poskupljenje struje za 15 do 20 odsto značilo veće prihode EPS-a za 350 do 400 miliona evra, što bi obezbedilo da ne bude gubitaka sledeće godine, s obzirom da je za 2022. već kasno.
U prošloj zimskoj sezoni EPS je već napravio gubitke od pola milijarde evra, najviše na razlici u ceni između one po kojoj je uvozio i po kojoj je prodavao struju.
U izveštaju Saveta se navodi da proizvodnja kilovatsata struje EPS košta 4,7 dinara, a stanovništvu ga prodaje za 3,6 dinara. Jedino što je držalo EPS u životu je prodaja struje privredi po oko 40 odsto višoj ceni, mada je i ona krajem prošle godine zamrznuta.
Prema zakonu, poskupljenje struje može nastupiti najranije mesec dana nakon što Agencija za energetiku da saglasnost EPS-u na povećanje cene.
Dakle pre jeseni poskupljenje se neće desiti, zaključak je sagovornika Danasa.
Koliko je povećanje cene struje i nije toliko važno, koliko da njega mora da prati transformacija ovog preduzeća, smatra Milorad Filipović, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
"Može poskupljenje da bude i manje od 10 odsto sve dok ima para. Ali na kraju to mora neko da plati. Pitanje je da li će to platiti potrošači struje kroz cenu, a svi smo potrošači ili država iz budžeta, a to znači poreski obveznici, pošto država svojih para nema. Ja mislim da je bolje povećanje cena u više koraka, ali tako da više uvažava troškove proizvodnje. Ali nikakvo povećanje cene neće spasiti EPS ako se ne transformiše u efikasno preduzeće koje stvara vrednost, a ne gubitke. To je kao šupalj lonac, koliko god vode da sipate ona će oteći. Tako i ako povećamo cene za 50 odsto, već sutra će EPS početi da stvara nove gubitke, ako se ne postavi stručno rukovodstvo i ne transformiše kompanija, a to nije posao od jednog dana", napominje Filipović za Danas, dodajući da je ta kompanija dugo zanemarivana, godinama nisu otkriveni novi kopovi, dešavale su se katastrofe...
Međutim, niska cena struje ima za posledicu ne samo gubitke EPS-a koje će eventualno pokriti poreski obveznici, već i utiče na strukturu potrošnje.
Marković ukazuje da već veliki broj ljudi koji se grejao na pelet, a koji je veoma poskupeo, planira da se greje na struju na zimu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
4
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
2
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
31
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Komentari 24
Zebra
Djekson
C
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar