Preporuka za isplaćivanje pune plate u slučaju kovida i dalje na snazi, da li je poslodavci poštuju?

Novi talas korone za poslodavce znači veći broj zaposlenih na bolovanju.
Preporuka za isplaćivanje pune plate u slučaju kovida i dalje na snazi, da li je poslodavci poštuju?
Foto: 021.rs
Preporuka vlade da firme radnicima koji su a bolovanju zbog kovida isplaćuju naknadu u visini celokupne zarade i dalje je na snazi, ali se Zakon o radu u tom smislu nije menjao, piše Politika.
Da li će radniku biti isplaćen zakonski minimum od 65 odsto ili više, zavisi samo od volje poslodavca.
Advokat Dušan Garašanin, specijalista za radno pravo, za Politiku kaže da ova preporuka u privatnom sektoru nije naročito zaživela, pa je najčešći scenario da zaposlenom bude isplaćen samo zakonski minimum ako koristi bolovanje.
 
"Zaposleni koji je zaražen virusom korona ima, ne samo pravo, već i obavezu, da otvori bolovanje u trajanju koje će odrediti lekar, a u zavisnosti od kliničke slike, simptoma, brzine oporavka... I za obolele od kovida 19 koji nemaju simptome predviđena je obavezna kućna izolacija u trajanu od sedam dana. Dakle, najmanje nedelju dana zaposleni kome je utvrđeno prisustvo virusa, mora da bude van svog radnog mesta, a ako lekar proceni da je neophodno dodatno lečenje, i duže. Ne samo sa aspekta zdravstvenih i radnopravnih odnosa, već i sa aspekta krivične odgovornosti neophodno je da zaposleni kome je dijagnostifikovan kovid 19 provede u izolaciji najmanje sedam dana", objašnjava Garašanin. 
 
A to znači da Krivični zakon predviđa ne samo novčanu kaznu, već i kaznu zatvora do tri godine onima koji krše zdravstvene propise za vreme epidemije ili se ogluše o naredbe lekara.
 
U Uniji poslodavaca Srbije kažu da savesni poslodavci ipak nisu retki, ali da su se i oni susretali sa problemima kada su hteli da postupe po preporuci vlade. Najviše glavobolje zadalo im je novo pravilo prema kojem poslodavac nema pravo da zna od čega boluje zaposleni.
 
"Prema novim pravilima o zdravstvenom osiguranju, lekar više ne upisuje šifru bolesti, pa je to dodatno zakomplikovalo situaciju. Poslodavac nema dokaz na koji može da se pozove. Ono što je takođe važno jeste da poslodavac nema pravo da selektivno određuje ko će dobiti nadoknadu u visini cele zarade, a ko zakonski minimum. Dakle, ako postupi po preporuci, ona mora da važi za sve radnike", kaže za Politiku Svetlana Budimčević, predstavnica Unije poslodavaca Srbije.

Dodaje da zaposleni u javnom sektoru dobijaju punu zaradu jer je za njih ovaj propis obavezujući. 

  • Bojan

    29.07.2022 16:28
    ...
    O kako je lako okriviti privatni sektor za sve lične frustracije dok parazitiraš u javnom preduzeću. Kako ono beše, voze džipove, a male plate...
    AIi niko od vas državnih parazita koje izdržava privatni sektor da osnuje firmu, zaposli 5 ljudi i uživa. Jok. Grčevito se držite opština, agencija i javnih preduzeća.
    Inače moja privatna firma isplaćuje pune plate zaposlenima na bolovanju nevezano za Covid. To je naša odluka koja nas prilično košta, ali imamo fantastično radnike koji nisu skloni simuliranju.
    Ali očekivati da poslodavci isplaćuju pune plate ljudima koji ne rade zato što to radi javni sektor novcem poreskih obveznika je maloumno. 2/3 privatnog sektora grca jer je opterećeno nametima namenjenim izdržavanju državnih parazita i stranačkih poslušnika.
  • .

    29.07.2022 14:51
    .
    Privatni sektor se koristi "legalnom utajom poreza", jer su svi zaposleni, (osim vlasnika naravno) prijavljeni na minimalac...Ko ima sreće dobije i "na ruke" neku "crkavicu", a zapravo ukoliko dožive penziju imaće oko 12000 dinara mesečno na raspolaganju...Zemljo Srbijo, šta reći, a ne zaplakati
  • Грађанин

    29.07.2022 13:45
    Ау шта написа. Леве мекани, па ти ниси ни за принудно у трафици да радиш.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija