Male pumpe gube interes da prodaju gorivo po ograničenim cenama, više razloga za to

Pojedine male benzinske pumpe u Srbiji prestale su da od NIS-a nabavljaju gorivo, dizel i benzin po ograničenim cenama.
Male pumpe gube interes da prodaju gorivo po ograničenim cenama, više razloga za to
Foto: 021.rs
Nabavka goriva je prekinuta jer ga tokom jula nije bilo u ponudi za one kupce koji nisu imali dugoročne ugovore sa tom kompanijom, rekao je  počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Kako je naveo, drugi razlog je gubitak interesa pumpi da gorivo prodaju sa maržom od sedam dinara po litru koja ne može da obezbedi poslovanje sa profitom.
Razlog za otežanu nabavku goriva bi mogao biti to što je NIS, kako je dodao Anatacković, u izveštaju o poslovanju u prvih šest meseci ove godine "fokus stavio na kontinuiranu proizvodnju i stvaranje zaliha kako bi se osiguralo uredno snabdevanje" u dužem vremenskom periodu.
 
"Neki vlasnici pumpi zbog veštačke, a ne tržišne cene goriva, koju određuje država i otežane nabavke, prodaju samo gorivo koje je obogaćeno aditivima i koje je skuplje, a cena mu nije ograničena", rekao je Atanacković.
 
Dodao je da su vlasnici manjih pumpi u još većem problemu ako kupac plati gorivo platnom karticom, pa banka zaračuna proviziju koja na "dina" karticu iznosi 0,8 odsto, a na viza i druge i do tri odsto na cenu litra goriva, a odbija se od trgovačke marže.
 
"Ako kupac plati gorivo 'dina' karticom provizija je 0,8 odsto ili 1,7 dinara po litru koja se naplaćuje iz trgovačke marže, a ako je platna kartica druge banke na proviziju, na primer od 1,6 odsto, a ona može da iznosi i tri odsto, banka uzima 3,4 dinara", rekao je Atanacković.
 
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović rekao je da ne zna da su neke pumpe prestale da prodaju dizel i benzin po ograničenim cenama i da Uredba o ograničavanju visine cena naftnih derivata ne sadrži jasno definisanu obavezu vlasnika pumpi da li su svi obavezni da ih prodaju, ali da inspekcija kontroliše i da, ako pumpa ima na zalihama to gorivo, mora da ga prodaje.
 
"Administrativno uređenje cena kratkoročno je prihvatljivo, ali dugoročno ugrožava poslovanje i može da poremeti snabdevanje tržišta. Cena dizela za poljoprivrednike je čak oko 30 dinara po litru niža od cene za ostale potrošače", rekao je Mićović.
 
Dodao je da ograničavanje visine cena goriva traje predugo, skoro šest meseci, i da maloprodaji realno za pokriće troškova nabavke i transporta goriva ostaje šest, a ne sedam dinara kolika je marža po litru prodatog goriva jer se na taj iznos od sedam dinara plaća porez na dodatu vrednost.
 
"Utvrđena marža nije dovoljna za namirenje izdataka, nabavke i prodaje goriva i maloprodajni sektor se na taj način finansijski iscrpljuje i ugrožen mu je opstanak", rekao je Mićović.
 
Istakao je da je svestan da cena goriva za potrošače nikad nije bila viša, ali da je ona posledica visokih imputa koji dolaze sa globalnog tržišta nafte. Naftne kompanije bi, prema njegovim rečima, volele da su cene goriva niže i da se potrošnja može dugoročno održati.
 
S druge strane, kako je rekao, i država mora da napuni budžet, ali da treba da odmeri i koliko može akcizom da optereti građane, jer i pored toga što se odrekla 15 odsto, odnosno devet dinara po litru na ime tog poreza, i dalje je najviši u regionu.
 
"Pitanje je da li će budžeti, ne samo u Srbiji, nego i u drugim zemljama, moći da računaju na prihode od akcize kao do sada", rekao je Mićović.
 
Uredba o ograničavanju visine cena naftnih derivata doneta je u februaru, a njena primena je produžavana više puta, poslednji put prošle nedelje sa rokom trajanja do 31. avgusta ove godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • AV

    02.08.2022 13:46
    Kada krenem da citam ovakve tekstove dodje mi da im posaljem SMS poruku da im pomognem nekako

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.