Tvrde da im poslovanje od toga ne zavisi i da njihove korporativne obveznice neće uticati na povećanje duga, prenosi N1.
Ekonomski stručnjaci kažu da tim potezom Telekom još jednom pokazuje da je u lošoj finansijskoj situaciji i da će se dodatno zadužiti.
Tvrde da im poslovanje od toga ne zavisi i da njihove korporativne obveznice neće uticati na povećanje duga. Ekonomski stručnjaci kažu da tim potezom Telekom još jednom pokazuje da je u lošoj finansijskoj situaciji i da će se dodatno zadužiti.
O novim poslovnim poduhvatima, predstavnici Telekoma pričaju skoro isključivo za medije koji su u njihovom vlasništvu. Direktor kompanije Vladimir Lučić je za novootvoreni Blumberg Adrija rekao da Telekom Srbija planira da refinansira dugovanja prema bankama.
"Izlazak na evropsko tržište obveznica nije nešto od čega poslovanje Telekoma Srbije esencijalno zavisi. Emitovanje korporativnih dužničkih hartija od vrednosti zamišljeno je kao sredstvo da se dug bankama smanji. Naše korporativne obveznice ne bi nama povećale dug. One bi samo deo tog bankarskog duga refinansirale", rekao je Lučić, generalni direktor Telekoma Srbije.
Profesor ekonomije Goran Radosavljević kaže da Telekom zbog velikog duga nije u stanju da otplati svoje kredite i da zbog toga izlazi na evropsko tržište obveznica. Upozorava da je reč o novom zaduživanju te kompanije.
"Era jeftinog novca je završena i u ovom trenutku će se Telekom sigurno skuplje zadužiti nego što se zaduživao pre nekoliko godina, pogotovo kad imamo u vidu da se Telekom prošli put zadužio iz primarne emisije države, da je Narodna banka otkupila deo tih obveznica ili najviše polovinu tih obveznica, a da suštinski tako jeftin novac oni više neće naći. Međutim, to je sada pitanje njihove poslovne politike i same likvidnosti", navodi Goran Radosavljević, profesor FEFA.
Telekom Srbija je u septembru 2020. emitovao korporativne obveznice u vrednosti od oko 200 miliona evra. List Danas je pisao da su četiri poslovne banke tada kupile petogodišnje obveznice, a da ih je Narodna banka od njih otkupila u vrednosti od oko 100 miliona evra. Iako se u svom poslovanju Telekom uglavnom oslanja na pomoć države, to ga ne sprečava da troši novac na različitim fronotovima. Za šest sezona Premijer lige plaća 600 miliona evra. Finansirao je i otvaranje više televizija u Srbiji. Za kupovinu kablovskih operatera - Kopernikus, Radijus vektor i nekoliko manjih - procenjuje se da je potrošio više od 300 miliona evra. Stručnjaci kažu da je zbog preinvestiranja, Telekom odavno u teškoj poziciji.
"Ako Telekom može da funkcioniše na ovaj način danas u Srbiji i pokušava da to produžava na ne znam koji rok u budućnosti, zadužujući se, to znači da će taj dug da se nagomila kao obaveza Telekoma, a ako to Telekom ne može da izmiri ,onda je to definitivno kao obaveza države, što mu isto dođe kao i obaveza građana Srbije. Sasvim svejedno da li se zadužuje Telekom ili neko to radi u ime Telekoma ili to pada na teret budžeta - na kraju će dug platiti građani", navodi Petar Đukić, profesor ekonomije sa Tehnološko-metalurškog fakulteta.
Ukoliko se Telekom nešto spektakularno ne promeni i počne da ostvaruje neke fenomenalno dobre rezultate, u ovom trenutku ti rezultati su daleko od onoga koliko bi uz tolike investicije trebalo da budu, Telekom će nekom doglednom roku imati problema sa likvidnošću, odnosno sa plaćanjem svojih obaveza, tada ćemo videti da li je ovaj izlazak na tržište bio dobar ili ne, konstatuje profesor Radosavljević.
Predstavnici Telekoma tvrde da su zadovoljni poslovanjem kompanije, i da su u prvih šest meseci prihodi rasli. Poručuju i da ih iz tog razloga, kako kažu, pretarano ne brine trenutna finansijska situacija u svetu, pogotovo kada se uzme u obzir da je Telekom završio veliki investicioni ciklus.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 28
agatoni,aga,akademik
Mirko
313
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar