U Novom Sadu više od 4.000 "bogataša": Koliko je prošle godine zaradio najbogatiji građanin?

Građanin Srbije koji je poreznicima prijavio najveće prihode ostvarene u 2021. godini zaradio je 2,115 milijardi dinara, što je gotovo 18 miliona evra.
U Novom Sadu više od 4.000 "bogataša": Koliko je prošle godine zaradio najbogatiji građanin?
Foto: Pixabay

To je, svedeno na mesečni nivo, oko 1,5 miliona evra, prenosi N1.

Kako je objavila Poreska uprava Srbije, prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim prihodima kreću se u rasponu od oko 100 miliona dinara, do pomenutih 2,115 milijardi dinara.

Samo godinu dana ranije, najveći prijavljeni prihodi bili su znatno manji, pa je tako najbogatiji građanin Srbije zaradio gotovo 11 miliona evra u 2020. godini.
 
Građani sa najvećim prihodima u Srbiji su menadžeri, direktori, inženjeri, ekonomisti, pravnici, što su najčešće prijavljivana zanimanja u poreskim prijavama.
 
Pravnik se, inače, prvi put u vrhu najplaćenijih profesija upravo pojavio prošle godine.
 
Poreska uprava Srbije saopštila je da je primlila 34.753 prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2021. godinu.
 
To je čak 4.463 prijave više nego prošle godine.
 
Udeo muškaraca u ovoj statistici se ne smanjuje. Tako je ove godine, isto kao i prošle, 91 odsto prijavljenih građana sa visokim primanjima muškog pola. U 2020. godini, udeo žena je bio tek nešto veći - 12 procenata, dok je sada devet odsto.
 
Ovo znači da je među 34.753 prijavljenih građana Srbije, koji su zaradili više od tri prosečne srpske plate, čak 31.625 muškog pola, dok je svega 3.128 žena.
 
Obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak imali su građani koji su u 2021. godini ostvarili dohodak veći od 3.268.224 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u toj godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, objašnjavaju poreznici.
 
"Najviše prijava podneli su građani sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd – ukupno 22.978 prijava, zatim sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Novi Sad – 7.010 prijava i teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Kragujevac – 2.740 prijava", navodi Poreska uprava Srbije.
 
Gde žive građani sa najvećim prihodima?
 
Poreska uprava Srbije obavila je listu opština u kojima je podneto najviše prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana.
 
Najveći broj ovih prijava podneli su građani koji žive u opštini Novi Beograd – ukupno 5.935.
 
Sledi centar Beograda sa podnete 5.574 prijave, pa Novi Sad sa 4.041 prijavom, dok je u Nišu podneta 1.211 prijava.
 
Još nekoliko beogradskih opština beleži značajan broj podnetih poreskih prijava.
 
Tako je na Čukarici 1.960 građana prijavilo da zarađuje više od tri prosečne plate, na Voždovcu 2.478, u Zemunu 2.137, a na Zvezdari 2.431.
 
Poređenja radi, u Subotici ima 433 "bogataša", Pirotu 96, Vranju 66, dok ih je u Zaječaru 330.
 
Među sto najvećih – 12 strani državljani
 
Od sto najvećih prijavljenih prihoda, 69 odsto pripada obveznicima sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd (88 osoba su domaći državljani, a 12 su strani državljani).
 
Poreske prijave se podnose u papirnom i u elektronskom obliku.
 
Elektronskim putem, preko portala Poreske uprave, primljeno je, kako se ističe, 43 odsto prijava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    10.08.2022 07:44
    /
    mala bara puno krokodila
    a belog svuda samo sto na ulici ne razvlace straftu.
    ukinuti subvencuje pa bi se tek onda promenio vozni park
  • Gox

    09.08.2022 17:53
    najvise zaradjuju oni koji se ne pojavljuju na listama poreske uprave i koji nemaju belu zaradu. A takvih je poprilicno mnogo. Uostalom, pogledajte vozni park oko nas pa ce vam biti jasno. Drzava svesjo zaobilazi ove ljude, a nas koji placamo poreze sve vishe dere.
  • Rotkvarija

    09.08.2022 08:18
    Nije problem u primanjima
    Nego u rashodima. Odbitne stavke su smešne. Šljakao si, zaradio, kupio nameštaj, TV, renovirao stan, kupio kola...sve potrošio (valjda zato si radio) i još platiš porez koji si praktično kroz navedeno već platio.
    Dok u računicu ne uđu odbitne stavke, a grupi se ne pridruže advokati, popovi, raznorazni rad na sivo i crno, sve je to sviranje k..cu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.