Sindikati ne prihvataju predloženo povećanje minimalca, a evo šta nudi Ministarstvo finansija

Predstavnici Ministarstva finansija predložili su na pregovorima oko povećanja minimalca za 2023. godinu da država poveća neoporezivi iznos zarade sa 19.300 dinara na 21.712 dinara ili za 12,5 odsto.
Sindikati ne prihvataju predloženo povećanje minimalca, a evo šta nudi Ministarstvo finansija
Foto: Pixabay (ilustracija)
Država bi na taj način umesto poslodavaca preuzela teret dodatnih izdataka, izjavio je ekonomski savetnik u sindikatu UGS "Nezavisnost" Zoran Ristić. 

On je rekao da je država ponudila i da smanji i doprinose za zdravstveno osiguranje, ali konkretan iznos nije saopšten.

Poslodavci su, prema njegovim rečima, spremni da prihvate predloženo povećanje minimalne zarade za 14 odsto odnosno da ona iznosi oko 40.000 dinara, ako ih država rastereti poreskim olakšicama.
 
"Ne očekujemo da će Vlada Srbije pristati na zahtev sindikata da se zarada koriguje dva puta i jedan iznos važi do kraja godine, a da se za narednu ponovo pregovara krajem godine obzirom na njen čvrst stav i pravo da prema Zakonu o radu u slučaju nepostizanja dogovora između nje, sindikata i poslodavaca, sama utvrdi iznos", rekao je Ristić.
 
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i član pregovaračkog tima Zoran Marković rekao je da sindikati ne prihvataju predloženo povećanje minimalne zarade od 14 odsto na oko 40.000 dinara koju je predložila država i po kojoj bi radni sat sa 201,22 dinara poskupeo na 229,36 dinara.
 
"Još u maju pokrenuli smo inicijativu da se minimalna zarada koriguje naviše prema minimalnoj korpi iz maja ove godine kada je koštala 43.695 dinara, a da se u decembru pregovara za minimalnu zaradu za 2023. godinu i da se ona tada izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom", rekao je Marković.
 
Dodao je da je minimalna zarada prema dogovoru iz 2018. godine trebalo da se izjednači sa potrošačkom korpom prošle godine, ali se odustalo zbog pandemije korona virusa i da je krajnje vreme da se to sada učini.
 
Poslodavci, prema rečima predstavnika Unije poslodavaca Nebojše Atanackovića, pristaju na predlog države o povećanju minimalca za 14 odsto na oko 40.000 dinara pod uslovom da se taj trošak kompenzira, odnosno da se država odrekne dela prihoda od poreza i doprinosa na plate.
 
Radna grupa će održati još jedan sastanak sledeće nedelje, a zatim će konačna odluka biti doneta na Socijalno-ekonomskom savetu. U slučaju da se ne dogovore konačnu reč će dati država do 15. septembra.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je dva meseca pre početka pregovora da će minimalac sa oko 35.000 dinara biti povećan na 40.000 dinara. To je učinio i prošle godine i tako je i bilo, pregovori su bili potpuno formalni.
  • Ivana

    25.08.2022 01:17
    Minimalac
    Svasta komentarisemo.Svi na ulice .jednom da se zna da oni koji rade za minimalac nisu robovi.
  • Milos

    22.08.2022 15:14
    Dokle idu prevare
    Prvo dajte neku normalnu satnicu trenutno je
    manje od 2evra da ne kazem da je i 5 evra malo. Drugo sindikat u opste ne postoji ko u opste zove radnike i pita ih bilo sta? Trece kako neko moze imati 30 hiljada evra platu mesecnu Bajatovic sam priznao a takvih je u Srbiji malih milion i onda sirotinji je mnogo dati da jede svaku nedelju malo mesa ? Otreznite se ako radnici krenu na ulicu bice gore po svima.
  • Sone

    22.08.2022 13:02
    Minimalac
    Drzavo ako vam ovih 450.000 ljudi koji zaradjuju vase masne plate izadju na ulice zapamticete dan.Minimalna plata ovog trenutka 65.000 poslodavci otreznite se da vam ne bi mame i tate radile.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija