Direktor Produktne berze u Novom Sadu: Suša neće izazvati veće oscilacije cena pšenice i kukuruza

Proizvođači ne treba da očekuju veće oscilacije sadašnje cene pšenice, a i kukuruza, čiji je rod značajno uništila suša, ako ne bude vanrednih poremećaja na geopolitičkoj sceni.
Direktor Produktne berze u Novom Sadu: Suša neće izazvati veće oscilacije cena pšenice i kukuruza
Foto: Pixabay (ilustracija)
To je rekao direktor Produktne berze u Novom Sadu Miloš Janjić.
 
"Treba očekivati skoro stabilan nivo cena pšenice i kukuruza, ako ne bude geopolitičkog uticaja i ne uvedu se nove sankcije prema Rusiji, kao najvećem proizvođaču pšenice u svetu, koje bi sprečile njen izvoz", rekao je Janjić.
On je kazao da je povećana proizvodnja pšenice u Rusiji, Australiji, Kanadi i Kini nadoknadila manjak proizvodnje u Evropi, pa će Rusija od rekordnih 88 miliona tona imati za izvoz 42 miliona, a Kanada od proizvedenih 35 miliona tona na strano tržište može da plasira 26 miliona tona.
Ukupan rod pšenice u svetu je, naveo je on, 779,6 miliona tona, a potrošnja 788,6 miliona tona, ali su zalihe 267 miliona tona, što je više od 30 odsto potrošnje.
 
Janjić je rekao da je ukupan rod kukuruza u svetu 1,179 milijardi tona i manji je nego prošle godine kada je bio 1,218 milijardi tona, a u Srbiji se očekuje višak za izvoz od oko milion tona.
 
Procena je da bi prosečan prinos kukuruza u Srbiji mogao biti oko 5,5 tona po hektaru, pa se sa oko 950.000 hektara zasejanih površina očekuje oko 5,5 miliona tona, a za domaće potrebe treba oko 4,5 miliona tona.
 
Cene tih osnovnih poljoprivrednih proizvoda obuzdava i nemogućnost izvoza viškova zbog niskog vodostaja Dunava, koji, kako se procenjuje, neće porasti do kraja godine.  
 
Pšenica je danas na Produktnoj berzi u Novom Sadu koštala 39,33 dinara po kilogramu sa porezom na dodatu vrednost (PDV), kukuruz se prodavao po 37,40 dinara sa PDV-om, a cena soje raste obzirom da su prinosi značajno smanjeni zbog suše i danas je bila 91,3 dinara sa PDV-om.
 
Pšenica je na Njujorškoj berzi danas za isporuku u septembru koštala 335 evra po toni ili oko 39,32 dinara za kilogram, a kukuruz 326 evra po toni ili 38,35 dinara po kilogramu.

Teme

HRANA
  • Zoki

    25.08.2022 21:48
    Susa
    Cudi me da direktor Produktne berze lupeta gluposti. Posto sam ja u tom biznisu i radim otkup 15 godina mogu slobodno da kazem da u Severnobackom okrugu nece biti 1t.kukuruza po hektaru. Retke su parcele gde ce biti 2t. 5,5t.nije bilo ni prosle godine koja je bila losa ali ova godina je katastrofalna. Tako da ,ne slazem se s njegovim razmisljanjem. Cak sta vise ,ovo je "razmisljanje" pojedinca iz BGa.
  • ///

    25.08.2022 18:24
    Suša, rod osušen, zasto se plaća naknada za odvodnjavanje?
    Prete izvršiteljima!!!
  • Realista

    25.08.2022 09:02
    Ekonomski genije
    Svi inputi poskupeli duplo a cena hrane, čija je nestašica u svetu ista - poručuje Direktor... pa nije ni čudo što je država 30+ godina u buli kad ovakvi eksperti kolo vode.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija