Pregovori oko minimalca: Sve izvesnije da će biti kako Vučić kaže

Tim za pregovore o povećanju minimalne zarade za 2023. godinu nije postigao saglasnost oko iznosa minimalca.
Pregovori oko minimalca: Sve izvesnije da će biti kako Vučić kaže
Foto: Pixabay
Predstavnici sva tri socijalna partnera - sindikata, poslodavaca i države ostali su pri ranijim stavovima, rekao je predstavnik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
On je, posle sastanka, rekao da su poslodavci spremni da prihvate povećanje minimalne zarade za 14 odsto, sa sadašnjih 35.000 na 40.000 koliko predlaže država, pod uslovom da se to kompenzuje povećanjem neoporezivog dela zarade.
"Država je obećala da će za 12,5 odsto povećati neoporezivi iznos zarade, sa 19.300 dinara na 21.712 dinara i smanjiti doprinose, ali će se taj iznos znati tek kada bude pripreman budžet za narednu godinu", rekao je Atanacković.
 
Dodao je da se ranijih godina povećanje minimalca računalo na osnovu visine inflacije i privrednog rasta i da bi sada, da je primenjen taj model, povećanje bilo veće od 40.000 dinara, jer je inflacija skoro 13 odsto, a procenjuje se da će privredni rast biti nešto više od tri odsto.
 
Javnost ne zna ko je napravio računicu za povećanje minimalne zarade sa 35.000 na 40.000, ali je tu sumu saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre oko dva meseca.
 
Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i UGS "Nezavisnost" i na današnjem sastanku zagovarali su nepromenjen stav da minimalna zarada treba da se poveća u dva koraka kako bi se izjednačila sa vrednošću minimalne potrošačke korpe od 43.000 dinara.
 
"Naš stav je da minimalnu zaradu treba povećati od septembra ove godine za iznos za koji se dogovorimo, a da bi se dodatna korekcija napravila još jednom krajem godine za 2023. godinu, tako da se dostigne vrednost minimalne potrošačke korpe u dva koraka", rekao je ekonomski savetnik u sindikatu UGS "Nezavisnost" Zoran Ristić.
 
Sledeći pregovori oko povećanja minimalne zarade vodiće se 1. septembra na kolegijumu Socijalno-ekonomskog saveta (SES), a zatim i na sednici SES-a, 8. septembra. Ako ne bude postignut dogovor, visinu povećanja minimalne zarade utvrdiće Vlada Srbije.
 
I prošle godine je predsednik Srbije saopštio iznos povećanja minimalne zarade za ovu godinu pre početka pregovora, tokom kojih nije postignuta saglasnost, pa je Vlada Srbije "potvrdila" minimalnu zaradu koju je saopštio Vučić.
  • Ivana

    03.09.2022 07:52
    Minimalac
    Svi na ulice ne moze presednik da odlucuje cenu minimalca. Da strane firme nas eksplatisu.Svi na ulice minimalac mora biti minimum 50000. A nesposobni sindikat skinut sa vlasti.
  • Lulu

    28.08.2022 09:52
    Lošmi
    Hoćeš nam reci da imas za 8 časovni rad i 5 dana u nedelji oko 4000 EUR. Svaka čast.
  • Dragan

    27.08.2022 08:22
    Tr
    U Hrvatskoj dva povećanja minimalna o penzija (jedan deo plaća EU).Mi ništa,niko se ne buni,opozicija cela misli kako da popuni svoje džepove,lopovi tj poslodavci se pitaju-pa odrežite im porez i bez njih jer ono imaju,pitaju se oni koji nemaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.