
Evro na rekordno niskom nivou - šta to znači za Srbiju?
Evro je dostigao paritet sa dolarom, pao je na najniži nivo u poslednjih 20 godina i čak je povremeno ove nedelje bio ispod kursa jedan prema jedan prema američkoj valuti.

Foto: 021.rs
To je do sada bila psihološka barijera na tržištima, jer se prvi put posle dve decenije desilo da evropska i američka valuta vrede isti iznos. Slab evro podstiče inflaciju poskupljujući uvoz - što posebno zabrinjava jer veći deo inflacije u regionu podstiču energenti, čija je cena uglavnom u dolarima.
Slabljenje evra je između ostalog, kako ukazuju stručnjaci, rezultat sporije reakcije Evropske centralne banke (ECB) u odnosu na Američke federalne rezerve (FED) u podizanju referentne kamatne stope, kao odgovora na inflaciju, piše Euronews Srbija.
Ekonomisti ukazuju da bi slabiji evro mogao da učini evropsku izvoznu robu konkurentnijom po ceni u Sjedinjenim Državama. SAD i EU su glavni trgovinski partneri, tako da promena kursa neće proći bez posledica. Kako piše AP, u Americi jači dolar znači niže cene uvezene robe, od automobila i kompjutera do igračaka i medicinske opreme, što bi moglo pomoći u ublažavanju inflacije. Navode i da će zbog jačanja dolara američki turisti u Evropi moći da prođu jeftinije kada su u pitanju računi za hotele, restorane i ulaznice.
Profesor Slaviša Tasić je rekao za Euronews Srbija da je naša zemlja vezana za evro, što znači da dinar slabi prema dolaru, a ta promena znači da će evropske kompanije i potrošači plaćati više za robu i usluge koje uvoze, dok će evropski izvoz odmah postati jeftiniji na međunarodnim tržištima.
"Sada je dinar jeftiniji i našoj robi pada cena u Americi, iako to ne bi trebalo da ima neki značajniji uticaj na privredu, jer nemamo mnogo izvoza robe i uluga u SAD. Kada je u pitanju uvoz iz SAD, on je naravno, sada za nas skuplji. Cene nafte i ostalih resursa se uglavnom izražavaju u dolarima i za nas je to sada sve skuplje, jer se prvo mora preračunati u evre, pa u dinare", rekao je Tasić za Euronews Srbija.
On je napomenuo da Ameriku manje dotiče aktuelna politička situacija, jer ima svoju naftu i gas i ništa od toga ne uvozi, dok Evropa sve energente uvozi, zbog čega su pojedine članice na korak od recesije i dužničke krize.
"Sve to rađa nepoverenje u evro i nagoveštava da će možda biti realnih problema u Evropi", kaže profesor Tasić.
Zašto evro gubi trku sa dolarom?
Prema oceni analitičkog tima Bloomberg Adria, evro je sada gurnut naniže zbog rastućeg straha od slabljenja privredne aktivnosti.
"Sve je veći strah da bi Zapadna Evropa mogla da se nađe u nepovoljnoj situaciji gde mora da se bori da bi garantovala stabilno snabdevanje energijom tokom zimskih meseci, što bi bilo pogubno za privrednu aktivnost, i to baš u trenutku kada Evropska centralna banka (ECB) pooštrava monetarnu politiku kako bi izašla na kraj sa rastućom inflacijom", navode analitičari.
Ruski energetski gigant Gasprom saopštio je prošle nedelje da će zaustaviti isporuke prirodnog gasa Evropi preko gasovoda Severni tok 1 na tri dana krajem meseca. Sem toga, oštećenje ključnog sistema naftovoda kojim se nafta iz Kazahstana preko Rusije dovodi u Evropu, dodatno je poremetilo snabdevanje.
Uticaj na javni dug i kredite
U Narodnoj banci Srbije, kada je reč o direktnom uticaju jačanja dolara na srpski finansijski sistem, navode da ne treba očekivati znatan neposredan uticaj s obzirom na to da je srpska privreda više vezana za evro nego za dolar. Pored toga, kako ističu, njegovo učešće u ukupnom javnom dugu tokom prethodnih godina je znatno smanjeno.
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije (NBS) Nebojša Savić izneo je procenu da rast kursa dolara neće imati značajnog uticaja na visinu javnog duga Srbije.
"Zahvaljujući svesnoj strategiji NBS-a koja je vođena do 2006. godine smanjivano je učešće dolara u našem javnom dugu, što znači da kada bi dug bio preračunat u dolare to neće izazvati veliki rast, jer 2016. je dolarski dug bio 30 odsto, a danas je 10 odsto", rekao je Savić za Tanjug.
On je naglasio da je inflacija u svetu počela sa smanjivanjem efekata pandemije kovida, jer nije bilo robe i bili su pokidani lanci snabdevanja, ali da je dodatni udar bio početak sukoba u Ukrajini koji je doveo do rasta cena energenata i hrane.
"Teško je reći da li smo dostigli vrh inflacije, jer ne znamo šta će se dešavati u Ukrajini i kakve će posledice dalje biti. Ako bi se intenzitet oružanog sukoba nastavio na sadašnjem nivou, moglo bi se pretpostaviti da bismo za mesec-dva dana došli do vrha, da bi nakon toga počelo blago smanjivanje, a sredinom iduće godine to utihnulo i početkom 2024. došli bismo do onoga što nazivamo koridor inflacije, a to je dva ili tri odsto, plus - minus jedan do 1,5 odsto", procenio je Savić.
U NBS navode da, prema poslednjim raspoloživim podacima za maj, manje od 20 klijenata pravnih lica u Srbiji ima kredite u američkim dolarima, što je zanemarljivo u odnosu na ukupan broj klijenata u bankarskom sektoru Srbije. Istovremeno, stanovništvo nema obaveze prema bankama u dolarima. Razlog za to je što je NBS Odlukom o merama za očuvanje i jačanje stabilnosti finansijskog sistema propisala da banke mogu fizičkom licu odobriti kredit koji je indeksiran deviznom klauzulom samo pod uslovom da je valuta obaveze evro, tako da banke u svojim portfolijima među fizičkim licima nemaju kredite vezane za američki dolar.
Kada je reč o uticaju daljeg jačanja dolara na klijente, u NBS napominju da to ne bi pogodovalo klijentima koji imaju obaveze u evrima, za razliku od klijenata koji bi imali koristi u slučaju da imaju potraživanja u dolarima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija od SAD dobila najviše carine u regionu: Ko bi mogao najviše da bude oštećen?
03.04.2025.•
9
Srbija se našla među zemljama kojima su SAD, odlukom predsednika Donalda Trampa, uvele najviše carine.
Tramp posle uvođenja carinskih mera: "Operacija završena, pacijent preživeo"
03.04.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će SAD izaći jače posle uvođenja carinskih mera širom sveta, što je dovelo do pada svetskih berzi i dolara.
Bez profita i investicija EPS propada
03.04.2025.•
3
Protekla zima je bila uočljivo hladnija nego proteklih godina, a lane je leto bilo vrelije nego i jedno do sada.
Dolar pao nakon objave Trampovih carina
03.04.2025.•
3
Vrednost američkog dolara, merena dolarskim indeksom (DXY), pala je danas na najniži nivo za skoro šest meseci.
NIS prošle godine poslovao lošije: Profit upola manji
03.04.2025.•
2
Naftna industrija Srbije završila je 2024. godinu sa više od 18 milijardi dinara neto dobitka, što je znatno manje od 41 milijarde dinara iz prethodne godine, proističe iz finansijskog izveštaja.
Austrija odustaje od keša: Svaka deseta radnja ne prima novčanice ili kovanice
03.04.2025.•
7
Svaka deseta radnja u Austriji više ne prima novčanice ili kovanice, pokazuju podaci iz izveštaja Nacionalne banke.
Reakcije na Trampovu "objavu rata" carinama: Kina najavila oštar odgovor, EU priprema kontramere
03.04.2025.•
8
Kina je oštro osudila najnovije carine koje su SAD uvele na kinesku robu, pozivajući Vašington da ih "odmah ukine" i upozoravajući da će preduzeti "odlučne kontramere".
Tramp uveo carine i ostrvima na kojima žive samo pingvini - ali to nije apsurdno
03.04.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto ostrvu Herd i ostrvima Mekdonald.
Amazon se u poslednjem momentu ponudio da kupi Tiktok
03.04.2025.•
1
Kompanija Amazon je praktično u "pet do 12" ponudila da kupi platformu Tiktok kojoj u subotu, 5. aprila preti zabrana rada na teritoriji SAD jer je kineska.
FOTO, VIDEO: Tramp uveo carine (skoro) svima redom, Srbiji od 37 odsto
03.04.2025.•
69
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu prema kojoj su u ponoć po lokalnom vremenu na snagu stupile "uzvratne carine".
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana je 15. maj
02.04.2025.•
0
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2024. godinu je 15. maj, saopštila je danas Poreska uprava Srbije.
Martinović: Mere praćenja slinavke i šapa biće izmenjene, a nelegalno premeštanje stoke kažnjeno
02.04.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je da mere koje su trenutno na snazi u praćenju zaraznih bolesti slinavke i šapa biti redigovane, a da će nelegalno premeštanje stoke biti kažnjeno.
Đedović Handanović: Krajem 2025. moguć početak gradnje naftovoda između Srbije i Mađarske
02.04.2025.•
5
Ministarka energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je završen deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske.
Padaju u nesvest od loših uslova rada, a ako premaše normu dobiju - aplauz, slatkiš ili sok
02.04.2025.•
14
U Srbiji postoji 1.687 registrovanih fabrika u sektoru tekstila, odeće, kože i obuće, a broj registrovanih zaposlenih u ovoj oblasti je 60.725.
"Jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku"
02.04.2025.•
10
"Sine, jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku."
Poljoprivrednici nisu dobili podsticaj do 1. aprila kako je obećala Vlada Srbije
01.04.2025.•
26
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
Fon der Lajen: EU ima odgovor na američke carine, ali radije bi da pregovara
01.04.2025.•
1
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
4
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
12
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
4
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Komentari 5
Goran
Hmmm
Branislav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar