Evropska centralna banka sprema veliko povećanje kamata

Pod pritiskom rekordne inflacije u evrozoni, Evropska centralna banka (ECB) se sprema da ove nedelje značajno poveća referentne kamate, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.
Evropska centralna banka sprema veliko povećanje kamata
Foto: Pixabay
Investitori na tržištima novca procenjuju da se ECB sprema da ove nedelje krene u najveće pooštravanje monetarne politike, jačajući borbu protiv inflacije, ukazuje Tajms.
Nakon što su podaci o inflaciji ukazali da se pritisak na cene povećava u 19 članica evrozone, očekuje se da će ECB povećati kamate za 75 baznih poena, što je njeno najveće pojedinačno povećanje kamatnih stopa.
ECB je u julu prvi put u 11 godina podigla kamate za 50 baznih poena, čime je jedna od njenih glavnih stopa povećana na nula odsto pošto je osam godina bila negativna.
 
Investitori se, kako navodi londonski list, sada klade da će banka sa sedištem u Frankfurtu morati da ubrza svoje napore pošto je inflacija dostigla rekordnih 9,1 odsto, a cene energije su skočile poslednjih nedelja.
 
Glavni ekonomista za Evropu u banci Goldman Saks, Sven Jari Šten, nakon poslednjih podataka o inflaciji u evrozoni podigao je svoju prognozu za kamatne stope ECB-a, predviđajući rast od 75 baznih poena u septembru, a zatim još 50 baznih poena sledećeg meseca.
 
Osećaj urgentnosti u borbi protiv inflacije prevladao je zabrinutost u ECB-u zbog štete koju agresivno podizanje kamata može naneti ekonomiji evrozone, piše Fajnenšel tajms.
 
Nekoliko zvaničnika u ECB koji određuju kamatne stope reklo je da se sada više fokusiraju na trenutne rekordne nivoe inflacije, udaljavajući se od prethodnog pristupa koji je uglavnom zavisio od očekivanja gde će cene biti za dve godine.
 
Promena je navela mnoge ekonomiste da prognoziraju da će ECB u četvrtak, 9. septembra, povećati kamate za 0,75 procentnih poena, što je, kako piše britanski list, tek drugi put u istoriji centralne banke evrozone.
 
ECB je u julu već prevazišla očekivanja kada je podigla svoju depozitnu stopu za 0,5 procentnih poena na trenutnih nula odsto. To je takođe bilo više nego što su nagovestili predsednica ECB-a Kristin Lagard i njen glavni ekonomista Filip Lejn.
 
Poslednji zaokret naznačila je članica izvršnog odbora ECB-a Izabel Šnabel, koja je na skupu centralnih bankara u SAD prošle nedelje naglasila da bi ta banka bila voljna da zarad borbe protiv inflacije podigne troškove zaduživanja na nivo koji bi doveo do veće nezaposlenosti i moguće recesije.
 
S druge strane, Lejn je nastavio da upozorava na opasnost od preterano agresivnog podizanja stopa. On je na skupu u Barseloni prošle nedelje rekao da "ne postoje prečice" u analizi inflatornih ciklusa i izrazio uverenje da će inflacija uskoro pasti s "ekstremno visokog nivoa".
 
Pozivi da se ECB pridruži američkim Federalnim rezervama u agresivnijem podizanju kamatnih stopa pojačali su podaci iz evrozone koji pokazuju da je inflacija u avgustu porasla na rekordnih 9,1 odsto, dok je nezaposlenost pala na rekordno niskih 6,6 odsto.
 
Međutim, i pre toga, kako ukazuje Fajnenšl tajms, nekoliko faktora je guralo zvaničnike u ECB-u ka agresivnijem pristupu. Veleprodajne cene energenata su prošlog meseca skočile na najviši nivo u Evropi usled straha da će Rusija nastaviti da ograničava isporuke gasa. S druge strane, ekonomski rast je odolevao energetskoj krizi, potpomognut fiskalnom politikom i ukidanjem ograničenja zbog korona virusa.
 
Dok se očekuje da ECB podigne referentne kamate za 0,75 odsto, akcije na evropskim berzama su pale šesti put za sedam dana, a evro potonuo na 20-godišnji minimum, nakon što je Rusija eskalirala energetsku krizu zatvaranjem ključnog gasovoda, ukazuje Blumberg.
  • Mladen

    06.09.2022 12:36
    Da bi spustila inflaciju mora podici do 5%.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija