Da li će skuplji krediti oboriti cene kvadrata?

Rast referentnih kamatnih stopa i euribora već je počeo da se oseća na tržištu nekretnina, jer je potražnja za kreditima smanjena.
Da li će skuplji krediti oboriti cene kvadrata?
Foto: Pixabay
To pokazuju i poslednji podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) na osnovu kojih je učešće kredita u prvoj polovini ove godine manje za osam odsto, piše Euronews Srbija. U tom periodu je 28 odsto stanova kupljeno novcem pozajmljenim od banke. 
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je i cena zaduživanja porasla u drugom kvartalu ove godine u odnosu na prvi. Kamata je u proseku veća za oko 0,2 odsto i sada uglavnom iznosi oko 2,8 odsto, što znači da su i krediti poskupeli, a u centralnoj banci očekuju pooštravanje standarda i pad tražnje za kreditima u trećem tromesečju.
Agenti za nekretnine tvrde da se i na terenu već oseti pad aktivnosti kreditnih kupaca i pooštravanje uslova za zaduživanje koje nude banke. Kamate su veće, a zaoštreni su i uslovi pod kojima se pozajmice daju. U većini banaka je učešće do sada bilo 20 odsto, iako je NBS preporučila da banke omoguće i učešće od 10 procenata, ali pojedine finansijske institucije od klijenata koje smatraju "rizičnim" sada traže učešće i od 30 odsto.
 
U agencijama za nekretnine kažu da je interesovanje klijenata za kredite primetno manje nego prethodnih meseci i da su ljudi postali obazriviji zbog povećanja kamatnih stopa, ali da ne očekuju da će pad tražnje za kreditima spustiti cene kvadrata.
 
"Sada, kada su porasle kamatne stope biće umanjena kreditna sposobnost i manja potražnja, ali će s druge strane biti i manja ponuda stanova jer se neće toliko ni graditi. S obzirom da cenu određuje potražnja, a očekuje da će i investitori malo da uspore, smanjiće se potražnja i može se očekivati u najboljem slučaju da cene stagniraju, a ne mislim da će kvadrat pojeftiniti. Jednostavno nemamo veliki izlaz stanova na tržište koji ne mogu da se prodaju, a samo to bi moglo da obori cenu", kaže za Euronews Srbija Vladimir Obradović iz agencije "Obradović nekretnine".
 
Profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Ismail Musabegović je za Euronews Srbija rekao da je trend rasta kamata počeo i da se sigurno neće zaustaviti u narednih godinu, godinu i po ili  možda naredne dve godine. U godini u kojoj se beleži rekordno visoka cena kvadratnog metra, stanovi bi mogli postati još nedostupniji onima koji treba da kupe prvu nekretninu. 
 
On napominje da banke procenjuju svakog klijenta i da "računaju" pojedinačni kreditni kapacitet potencijalnog korisnika kredita.
 
Musabegovićr kaže da je građevinarstvo u svakoj krizi grana koja prva oseti te potrese, a da kriza obično najviše utiče na stanogradnju.
 
"Poskupljenja kredita mogu biti uzrok cele te lančane reakcije koja je uvek prva na udaru, jer kada građevinarstvo dobije takav negativan impuls on se posle odražava na sve grane ekonomije. Poskupljenjem kredita se smanjuje potražnja za stanovima i to može doneti lančano do brojnih posledica od toga da se uspori stanogradnja, a time će i građevinske firme i investitori imati gubitke ili manji profit nego što su računali. Proizvođači građevinskih materijala, od onih koji proizvode cement, ciglu, beton, do parketa prozora i vrata su svi povezani i to će sve te industrije osetiti. A kada se smanji potražnja za tim, dolazi do pada zaposlenosti i profitabilnosti", ukazuje profesor Musabegović. 
  • Božidar

    16.09.2022 22:28
    Nema stanova na prodaju
    U Novom Sadu jako teško. Eventualno stagnacija cena i to na kratak period, onda opet rast. Novi Sad se razvija i širi nezadrživo.
    Pogledajte zvaničnu statistiku na sajtu RGZ-a, Novi Sad ima promet u nepokretnostima duplo veći od zbira prometa svih gradova u Srbiji izuzev Beograda.
    Možete li uopšte da pojmite koji je to odnos?
    A imajte i u vidu da se u overenim ugovorima skoro po pravilu fiktivno prikazuju manje cene a takve manje cene idu u zvaničnu statistiku. Realno je 20-30 posto veći promet a i prosečna cena po m2.
  • Kosta

    16.09.2022 19:39
    Bajke za malu decu
    Prodaja je uveliko u padu.Puno ima neprodatih i neizdatih stanova u gradu, a troskovi idu gore.Tek cete da vidite sta znaci kad se kreditni kupac povuce ( koji stvara novog kes kupca) i kakav ce biti slom. U ove bajke raznih strucnjaka i agenata koji ma je u intresu da cene ostanu naduvane, vise niko ne veruje.
  • dalje od nosa

    16.09.2022 12:45
    tvoj komentar ne ide
    @ Šira slika

    Ti mora da si neki bankar. Ni jedan normalan čovek u uslovima ubrzane inflacije ne štedi novac u bankama već ga investira u nešto gde će sačuvati njegovu vrednost. Rast stanogradnje u Srbiji, samim time i cene nekretnina, uzročno je povezan baš sa povlačenjem devizne štednje građana iz banaka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Vučić: U Srbiji nema jeftine radne snage

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da u Srbiji više nema jeftine radne snage i dodao da će u decembru 2026. godine prosečna plata u zemlji biti 1.150 evra.

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.