Nestašica peleta, a drvo duplo skuplje: Neki i dalje prodaju po cenama većim od ograničenja

Sve teža energetska kriza naterala je mnoga evropska domaćinstva da se vrate čvrstom ogrevu.
Nestašica peleta, a drvo duplo skuplje: Neki i dalje prodaju po cenama većim od ograničenja
Foto: Pixabay

U Srbiji je od proleća jagma za tim ogrevom. U odnosu na prošlu godinu, cena drva je udvostručena, a peleta gotovo da nema, izveštava RTS

U Ministarstvu energetike očekuju da će mere koje su preduzeli do kraja meseca poboljšati snabdevanje.

Zalihe drva prave ne samo domaćinstva koja se greju tim ogrevom već i ona koja ga prethodnih godina nisu koristila - kupuju bar nekoliko kubika za rezervu, ako zatreba. Višestruko veća tražnja pogurala je i cene, pa za kubik treba dati od osam do čak 12 hiljada dinara.
 
"Maja maseca cena drva je bila šest hiljada. Čujemo da je sada duplo skuplje. Ja mislim da je to nerealno", smatra jedan građanin.
 
Najteža situacija je sa peletom. I pored ograničenja cene od 38 hiljada za tonu i zabrane izvoza, na tržištu je i dalje nestašica.
 
Snabdevači kažu da je dobavljača sve manje.
 
"Pre ograničenja se mogao naći pelet po katastrofalnim cenama, sada više ne možemo ni da kupimo pelet", kaže Vlasnik stovarišta Marko Vitorović.
 
Darko Marković iz Brodarca ukazuje da je pelet, umesto da bude najjeftiniji za grejanje, ispao najskuplji za ovu godinu.
 
"Morali smo ugljem da dopunimo, a i do uglja je teško doći", dodaje Marković.
 
Iz Ministarstva energetike poručuju da je na području Lebana, Brusa i Knjaževca u seči sa "Srbijašumama" angažovana i Vojska, kako bi se obezbedile dodatne količine drva.
 
Inspekcije i dalje proveravaju i proizvođače i stovarišta peleta. Do sada je podneto više od 60 prekršajnih prijava.
 
Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva Zoran Lakićević kaže da je cena peleta ograničena na 320 evra, ali da neki trgovci prodaju pelet po višoj ceni.
 
"Zbog toga je značaj ovih inspekcija, tržišne i poreske, da kontroliše i to ćemo nastaviti da radimo", ističe Lakićević.
 
U strahu od hladne zime i mnoga evropska domaćinstva vraćaju peći na drva i ugalj. Žitelji sa područja grčke prestonice iskoristili su orezivanje parkova da besplatno dopune zalihe drva.
 
Opštinski ekološki aktivista u Atini Nikos Kaiosis kaže da su udružili snage sa građanima i očistili šumu.
 
"Umesto da sve ovo drvo od orezivanja drveća ode u otpad, udružili smo snage sa stanovnicima. Očistili smo šumu i građani će dobiti pomoć za zimu", dodaje Kaiosis.
 
Paraskevi Galari ističe da je jedino grejanje koje imaju ono na drva, za kamin, i električne grejalice koje će ove godine biti veoma teško uključiti, jer ne mogu da priušte da plate struju.
 
I na evropskim stovarištima za čvrst ogrev su liste čekanja, a drva i uglja se uglavnom kupuju na džakove.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pera

    23.09.2022 14:03
    testeru u ruke u sumu i secite svoja drva za ogrev..ovi lopovi neka propadnu. Ako vam neko nesto kaze dizite sve opstu pobunu. Neka im mama placa ovu cenu treba da se zatvore.
  • Dusan R.

    23.09.2022 00:54
    2
    2
    0
    Ja
    19.09.2022 • 12:06
    mene zanima zbog cega je drvo duplo skuplje. Ako je izvoz i stranci placaju bolje, ok ali ako je neka stranacka muljaza, monopol i neko se debelo bogati na krizi koja ne bi trebalo da ima veze sa cenom ogrevnog drveta za domace potrebe, to treba na robiju!
    Ne znam o cemu se radi. Mislim znam. U prvom redu halavost ljudi.
    U Austriji 1m kvalitetnih drva za ogrev je tacno 50€ sto dodje malo manje od 6000 rsd.
    Dakle, u Srbiji je 2x skuplje. Tako i sa drugim stvarima.
  • Marcco

    20.09.2022 13:08
    ... dok je ovaca, biće i vune
    U četvrtak sam kupio drvo za 5000 po metru sa dostavom... imam deset kubika pa ako neko ima para za bacanje i pri tome je mentalno hendikepiran, rado bi prodao četiri kubika po toj famoznoj ceni od 100 evra kubik!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija