Srbija postala rekorder po ceni benzina u regionu

Do narednog petka litar dizela u Srbiji koštaće 213 dinara, dok će litar benzina biti 172 dinara.
Srbija postala rekorder po ceni benzina u regionu
Foto: 021.rs
Iako nešto niže nego prethodne nedelje, građani Srbije i dalje plaćaju najskuplje benzin u regionu, dok samo Hrvati plaćaju dizel skuplje od nas. Za 20 dinara "srpsko" gorivo skuplje je nego što plaćaju Francuzi, dok smo Bugare i Rumune odavno prevazišli po cenama.
Prema zvaničnim podacima sajta "Global petrol prices", koji vodi evidenciju o cenama dizela i benzina širom Evrope i sveta, Srbija ima najskuplje gorivo na prostor bivše Jugoslavije, ali i među skupljim u Evropi.
Portal Nova.rs je poredio cene u 11 država - Hrvatska, Crna Gora, Severna Makedonija, Slovenija, Severna Makedonija, Bugarska, Rumunija, Francuska, Nemačka, Albanija i Mađarska i zaključili su da je cena goriva u Srbija u ogromnoj nesrazmeri za našim standardom.
 
Sve cene obračunate su u dinarskoj protivrednosti.
 
Građanin Srbije ima skuplji dizel za gotovo 20 dinara od prosečnog Francuza koji je po životnom standardu daleko iznad stanovnika Srbije koji toči gorivo na NIS ili Gasprom pumpama. No, krenimo redom.
 
Kada je reč o ceni dizela na prostoru bivše Jugoslavije, samo Hrvatska ima skuplji dizel od nas - 219,6 dinara.
 
U Crnoj Gori litar dizela košta 184 dinara, u Severnoj Makedoniji 174,3 dinara, dok građani Slovenije izdvajaju 196,6 dinara. U Bosni i Hercegovini potrošači plaćaju 193,1 dinar ovog goriva.
 
Ni dalje od regiona situacija nije ništa drugačija. Dizel je jeftiniji u Rumuniji, gde iznosi 204,8 dinara, kao i u Mađarskoj 215,3 dinara.
 
Građani Bugarske plaćaju ovo gorivo 188,4 dinara, dok je u Albaniji skuplje - 224,6 dinara.
 
Interesantno je da ekonomski jača Francuska prodaje dizel za 196,6 dinara, ali je u Nemačkoj skuplji - 239,5 dinara.
Litar benzina plaćamo 20 dinara više od Francuza
 
Podaci sajta "Global petrol prices" pokazuju da Srbija plaća benzin najskuplje u regionu. Litar u Hrvatskoj košta 170,8 dinara, u Crnoj Gori 148,6 dinara, Severnoj Makedoniji 162,6 dinara.
 
U Bosni i Hercegovini za litar benzina treba da izdvojite 167,3 dinara, dok u Sloveniji košta 158 dinara.
 
Francuzi plaćaju benzin 20 dinara manje od nas (158 dinara), dok susedni Bugari i Rumuni isto ili nešto više od nas: Bugarska 182 dinara, Rumunija 174 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    25.09.2022 15:48
    Kompezacija
    E to se zove kompezacija.I ja sam svestan da je gorivo skupo.Sa druge strane imamo nejjeftiniju struju.Drzava mora od necega ziveti.LJUDI MORAJU BITI SVESNI TOGA..STRUJA I GAS SU KOMPEZACIJA ZA TECNA GORIVA..PROSEK JE I DALJE ODLICAN.
  • zokii

    25.09.2022 11:35
    Miki
    24.09.2022 • 22:49
    Od 2014 od kada je sns na vlasti dizel skuplji od benzina sad je razlika 42 din a proteklih 80 godina dizel jeftiiji 12 -15 din,
    Druže po ovom tvom komentaru bi rekao da je i u Francuskoj SNS na vlasti pošto ,ako si pročitao vest do kraja,i tamo je benzin jeftiniji,ustvari izgleda da je SNS u celoj Evropi na vlasti od 2014,jer je svuda disel skuplji.
  • Akiro

    25.09.2022 08:21
    Gotivo
    U nemackoj Cena je veca zbog Autoputeva Koji se ne placaju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.