Pet članica EU traži da se zabrani uvoz dijamanata iz Rusije

Evropska unija mora da prestane da uvozi dijamante iz Rusije, navelo je pet od 27 zemalja EU u zajedničkom predlogu, u koji je uvid imala agencija Rojters.
Pet članica EU traži da se zabrani uvoz dijamanata iz Rusije
Foto: Pixabay
Ova odluka bi morala da bude jednoglasna kako bi postala deo nove runde sankcija usmerenih protiv Ruske Federacije, što je do sada odbijala Belgija - u kojoj se nalazi najveći svetski centar trgovine dijamantima, Antverpen.
Evropska komisija bi tokom ove nedelje trebalo da iznese zvaničan predlog za dodatne sankcije protiv Moskve, navodi Rojters. Poljska, Irska, Litvanija, Estonija i Letonija predložile su zabranu uvoza dijamanata iz Rusije, gde je kompanija "Alroza" najveći svetski proizvođač nebrušenog dragog kamenja.
Predstavnik Svetskog centra za dijamante u Antverpenu rekao je da bi sankcije oduzele oko 30 odsto poslovanja i koristile suparničkim trgovinskim centrima, dodajući da bi klijentima trebalo dozvoliti da sami odluče da li žele ruske dragulje.
 
Rojters dodaje da belgijsko ministarstvo spoljnih poslova i diplomatsko predstavništvo pri EU nisu odgovorili na zahteve za komentar.
 
Nakon predloga Evropske komisije o novim sankcijama, diplomate i ministri će voditi pregovore dok ne postignu konsenzus, a u suprotnom ovo pitanje ide pred nacionalne lidere koji će se sastati u Pragu 6. i 7. oktobra, dodaje britanska agencija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Glupost

    26.09.2022 08:47
    O cemu oni to pricaju? Zasto?
    Ako ih neko ne zeli neka ih ne kupuje.
    Svet se raspada a oni misle o ruskim dijamantima. Treba traziti zabranu gledanja u tudja posla na globalnom nivou!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija