Nafta jeftinija - ali se to slabo vidi na srpskim pumpama, evo šta se očekuje u narednom periodu
Od kraja juna do danas nafta je pojeftinila za tridesetak dolara, odnosno više od 20 odsto, ali taj pad se na pumpama u Srbiji slabo vidi.
Foto: Pixabay
Pad cene se osetio samo na benzinu, koji sada košta 172 dinara po litru, dok je dizel dinar skuplji nego u junu i sada je 213 dinara. Tako su se cene sirove nafte i dizela, koje su godinama išle paralelno, u međuvremenu mnogo razišle, piše Euronews Srbija.
Cene nafte su početkom ove nedelje dostigle najniži nivo od januara ove godine. Brent je na berzama bio 86 dolara po barelu, a američka WTI nafta na 78 dolara. Pre samo tri i po meseca, 13. juna, cene nafte na berzi kretale su se od 120 do 122 dolara. U Srbiji je 24. juna litar dizela koštao 212 dinara, a litar benzina je bio 201 dinar.
Profesor na fakultetu FEFA Goran Radosavljević za Euronews Srbija kaže da cena derivata na benzinskim pumpama već nekoliko meseci ne prati tržišna kretanja, jer država određuje cenu dizela i benzina na osnovu parametara koji su deo posebne fomule. On predviđa da bi sa padom cene nafte na svetskom tržištu i cena goriva na pumpama u narednom periodu mogla da bude niža.
"Gotovo 75 odsto potrošnje u našoj zemlji je potrošnja dizela, što sa visokom cenom ovog derivata direktno utiče na inflaciju. I pad cena nafte na svetskom tržištu svakako će u nekom trenutku dovesti do pada cena dizela u Srbiji. Uz ograničene cene električne energije i gasa i neočekivanje rasta to bi moglo u nekom narednom periodu da zaustavi rast inflacije koja dolazi iz toga dela energije", smatra Radosavljević.
On očekuje da će pad cena nafte uticati u narednih mesec, dva na pad cene dizela u Srbiji što će, kako kaže, pozitivno delovati na smirivanje inflacije. Veći problem vidi u rastu cena hrane za koje ne očekuje da će uskoro krenuti na dole.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je za Euronews Srbija da je poskupljenje cena u Evropi uzrokovano nedostatkom derivata nafte sa ruskog tržišta. On dodaje da se cene derivata ne utvrđuju po cenama sa berze, već po kotaciji dizela, koja predstavlja referentnu cenu za trgovinu kod dugoročnih ugovora, a napominje da ona nije imala veliki pad.
"I sada kada dolazi do pada cena sirove nafte sa 94 na 84 dolara nije toliko pala kotacija dizela. Te cene, kotacije dizela i benzina se nalaze u ugovorima po kojima se na veleprodajnom tržistu razmenjuju derivati nafte, a te cene retko ko prati. Pad cena sirove nafte ce sigurno izazvati, kada u kojoj meri, to ćemo svi videti. To nije samo u Srbiji, ta korealacija je poremećena u svim zemljama u Evropi", rekao je Mićović.
On je dodao da cena sirove nafte i cena goriva imaju određenu korelaciju, ali da se ona u ovim kriznim vremenima menja.
"Između tržišta sirove nafte i benzinskih stanica, odnosno između te dve cene nafte i goriva, postoji čitavo jedno tržište rafinerijskih proizvoda. Tu se dogodio jako veliki poremećaj i cena sirove nafte i cena dizela koje su godinama išle nekako paralelno, jednim tokom, u međuvremenu su se veoma razmakle. Cene dizela i benzina su otišle mnogo više nego što je poskupela nafta. To je posledica toga što je tržište rafinerijskih proizvoda ostalo u Evropi u velikoj meri bez ruskih derivata nafte. Bez obzira što još nije uvedena zabrana, postoje finansijske barijere koje sprečavaju kupce da kupuju ruske derivate nafte", rekao je Mićović za Euronews Srbija.
Da li će država kontrolisati cene i posle 30. septembra?
Uredba o ograničenju visine cena naftnih derivata ističe 30. septembra, ali se još ne zna da li će biti produžena.
"Udruženje naftnih kompanija je ubeđeno da bi vraćanje tržišnim principima i oslobađanje stega administriranja u većoj meri smanjilo rizik od loše snabdevenosti tržišta. Uredbu treba ukinuti. One su dobre u kratkom vremenskom periodu, ali dugoročno to ne valja. Država ima najbolju nameru, ali nemoguće je administrativnim metodama određivati cenu, a da tržište ne bude ugroženo. Rizici će biti manji ako se uredba i pravilnik ne budu produžavali", tvrdi Mićović.
Cene su mesecima pod kontrolom države, ali su ipak rasle, a Mićović ne očekuje da će one pratiti silazni trend cena nafte u kratkom roku.
"Država određuje maksimalne cene na osnovu Pravilnika o utvrđivanju prosečnih velepordajnih cena i Uredbe o ograničenju cena, a u tim dokumentima se nalaze upravo ove kotacije. Zato ne treba uzimati cenu sirove nafte, jer država određuje maksimalne cene na osnovu kotacije benzina i dizela, a one se menjaju na neki svoj način. Pad cene goriva će se naravno odraziti na cene u svim zemljama, pa i u Srbiji, ali ne kao nekada što se to dešavalo, da to bude u nekom doglednom i kratkom vremenskom periodu", smatra Mićović.
On smatra da je važno je država ne obesmisli uvoz derivata nafte i da ne određuje takve cene koje će zaustaviti uvoznike da uvoze derivate nafte.
"To smo imali pre nekoliko meseci kada su zalihe pale, jer cene na pumpama nisu pokrivale troškove uvoza i to je bio veoma opasan momenat kada smo se ponovo počeli vraćati na realno određivanje cena koje ne omogućavaju da se pokriju troškovi", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
Profesor na fakultetu FEFA Goran Radosavljević kaže da je država, kada je rasla cena nafte, držala ograničenu cenu i da bi, da je ona bila tržišno puštena, gorivo na pumpama koštalo verovatno i 260 ili 270 dinara.
"Sada, kada cena ide na dole, opet se drži neka referentna cena dizela na tržištu što u suštini nas stavlja u situaciju da je cena dizela u Srbiji gotovo najskuplja u regionu", kaže Radosavljević.
Bez ruske nafte novi rizik od poskupljenja
Mićović je rekao da Srbija od 5. decembra neće moći da uvozi naftu iz Rusije, ali je napomenuo da se kupovina organizuje uz terminske ugovore koji se potpisuju unapred i da NIS već uveliko ugovara kupovinu nafte i posle tog datuma. To bi mogao biti još jedan rizik koji će uticati na cenu derivata.
"Udeo ruske nafte se sa godinama menjao od 10 do 50 odsto, jer je NIS kupovao ono što je tržišno povoljnije. U ovim okolnostima je oko polovina uvezene nafte bila iz Rusije, jer je ona bila jeftinija. Moraće to da zameni nekom drugom naftom, cena neće biti ista kao do sada, tako da i njihovi troškovi stavljanja na tržište ne mogu da budu isti kao do sada", ukazuje Mićović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
17
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
19
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
9
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
11
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Komentari 14
Putin
Rusija, Iran, Sirija,....
Saša
dule
29.09.2022 • 13:47
Pravo pitanje
Nije tesko izguglati da je cena sirove nafte od februara 2011. godine do avgusta 2014. godine konstantno bila iznad 100 USD/barel.
Takodje nije tesko izguglati da cena najskupljeg evrodizela (aditiviziranog) u tom periodu nije presla 174 RSD/litar.
Bas bih voleo da to neko objasni u odnosu na ovu cenu....
Pa nije tesko izguglati ni to da je tada USD bio oko 70 dinara a da je danas oko 120. Ajmo ipak malo realnosti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar