U objavljenom rešenju Komisije za kontrolu državne pomoći sakriveni su podaci o tome koliko radnika je investitor dužan da zaposli, kao i koliko će iznositi vrednost investicije, piše
Nova ekonomija.
Kompanija Palfinger dobila je od Republičke direkcije za imovinu 6,95 hektara zemljišta u Nišu, u katastarskoj opštini Suvi Do. Vrednost parcele je milion evra.
Austrijski investitor je u julu potpisao ugovor sa Ministarstvom privrede kojim je dobio subvencije od 4,6 miliona evra za izgradnju fabrike u Nišu.
Zemljište se dodeljuje radi izgradnje fabrike za proizvodnju čeličnih komponenti za potrebe proizvodnje mreže Palfinger, piše u rešenju Komisije za kontrolu državne pomoći.
U javno objavljenom dokumentu nekoliko puta navodi se da Palfinger ima obavezu da zaposli određen broj radnika, ali je brojka svaki put sakrivena.
"Takođe, planirano je zapošljavanje […] novozaposlenih radnika na neodređeno vreme, u skladu sa Projektom ulaganja", piše u jednoj od rečenica u rešenju.
Na isti način, prikriven je i podatak o tome koliko će iznosti neto vrednost investicije nakon dodele podsticaja.
U zaglavlju rešenja Komisije za kontrolu državne pomoći piše da su određeni podaci izuzeti iz javno dostupne verzije rešenja.
"Zaštićeni podaci prikazani su oznakom […] i određeni su na zahtev podnosioca prijave, a u skladu sa članom 44. Zakona o kontroli državne pomoći i zakonom kojim se uređuje zaštita poslovne tajne", navodi se.
U ugovoru koji je Palfinger sklopio sa Ministarstvom privrede (koji se odnosi samo na novčane subvencije, a ne i na dodelu zemljišta) piše da je obaveza investitora da do kraja 2027. godine bude zaposleno najmanje 375 novih radnika.
Ono što nije jasno, budući da su podaci sada sakriveni, jeste da li je broj zaposlenih i nakon dodele dodatnih subvencija (besplatnog zemljišta) ostao isti.
Fabrika bi trebalo da se prostire na 12.000 kvadrata, a investitor ne sme da proda parcelu koja mu je data do kraja 2032. godine, odnosno pet godina nakon završetka investicionog projekta, piše u rešenju. U istom periodu ne sme ni da smanjuje broj zaposlenih.
U slučaju da Palfinger ne ispuni obaveze, država ima pravo da zahteva odštetu od milion evra, što predstavlja tržišnu vrednost parcele. Ukoliko obaveze budu samo delom ispunjene, strani investitor će platiti "kaznu" srazmerno ispunjenju obaveza.
Republička direkcija za imovinu je u aprilu 2022. godine podnela Komisiji za kontrolu državne pomoći prijavu državne pomoći.
Vlada je krajem marta 2022. godine donela zaključak kojim je utvrdila da je investicioni projekat kompanije Palfinger projekat od javnog značaja za Srbiju.
Parcela koja je dodeljena austrijskoj kompaniji nalaziće se pored fabrike Zumbotel Group (ZG Lighting), takođe investitora iz Austrije, vidi se na prikazu portala GeoSrbija. Zemljište je već preneto u vlasništvo austrijske kompanije, pokazuju javno dostupni podaci Republičkog geodetskog zavoda.
Austrijski Palfinger je u Srbiji u februaru ove godine osnovao kompaniju "Palfinger proizvodnja" koja je i dobila državne subvencije. Preduzeće koje će graditi fabriku u Nišu do sredine septembra je imalo sedište u Beogradu, na Vračaru. Međutim, 20. septembra kompanija je promenila adresu i registrovala je u Naučno-tehnološkom parku u Nišu, pokazuju podaci Agencije za privredne registre.
Na sajtu niškog Naučno-tehnološkog parka u sekciji "članovi", pod "tehnološko-razvojne kompanije", nalazi se i Palfinger.
Komentari 12
Снежана
Куп је битан
sunce
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar