Analiza: Očekivani pad potražnje neće dovesti i do pada cene stanova

I u Srbiji su prisutni znaci usporavanja tržišta nekretnina, pokazala je analiza Fondacije za razvoj ekonomske nauke, ali je jedan od zaključaka da očekivani pad tražnje neće dovesti i do pada cena.
Analiza: Očekivani pad potražnje neće dovesti i do pada cene stanova
Foto: Pixabay
Na usporavanje tržišta nekretnina u Srbiji ukazuju pad vrednosti izvedenih građevinskih radova, obima učešća kredita u kupovini nekretnina, kao i usporavanje rasta broja prodatih nekretnina, stoji u analizi Aleksandra Radivojevića.

Vrednost izvedenih građevinskih radova u Srbiji u drugom tromesečju 2022. godine niža je za 8,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je vrednost izvedenih građevinskih radova na zgradama niža za 10,2 odsto, navodi se u analizi i dodaje da je pad od 7,5 odsto zabeležen i u prvom tromesečju ove godine.

"Ovo su ujedno i jedina dva kvartala u poslednje četiri godine u kojima je zabeležen pad vrednosti izvedenih radova na zgradama u Srbiji, uključujući čak i pandemijsku 2020. godinu", ukazao je Radivojević i upozorio i na smanjivanje učešća kreditnih sredstava u kupovini nekretnina u prvoj polovini godine.
 
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, koji su citirani u analizi FREN, učešće kreditnih sredstava u kupovini stanova smanjeno je na 28 odsto u prvoj polovini 2022. godine, u odnosu na 36 odsto iz prve polovine 2021. godine.
 
"Usporavanje privrednog rasta, rast kamatnih stopa i visoke stope inflacije svakako će u određenoj meri uticati na smanjenje tražnje za stanovima u Srbiji", jedan je od zaključaka analize.
 
Pokazatelj trendova na tržištu nekretnina je i kretanje broja prodatih nekretnina.
 
U prvom polugodištu 2022. godine, u odnosu na prethodnu godinu, taj broj porastao je za svega četiri odsto, u odnosu na stope iz ranijih godina koje su prelazile 35 odsto, stoji u analizi objavljenoj u Kvartalnom monitoru.
 
Ne očekuje se, međutim, da će usporavanje tražnje na tržištu nekretnina uticati na značajnije smanjenje cena.
 
"U neposrednoj budućnosti pre se može očekivati smanjivanje broja izgrađenih nekretnina, pre nego značajniji pad cena", stoji u analizi u kojoj se podseća da su cene nekretnina u Srbiji poslednji put zabeležile kumulativan pad od 9,4 odsto u periodu od 2011. do 2013. godine, kada je tržište takođe reagovalo smanjenjem ponude, nakon čega su ponovo počele da rastu.
 
Razlog za to je odnos cena nekretnina i zarada, koji pristupačnost tržištu nekretnina ograničava na mali segment društva, zaključuje se u analizi.
  • Milan

    12.10.2022 13:34
    Pad
    Sacekajmo izvestaje za 3 i 4 kvartal kada su kamate eksplodirale pa cemo onda o "rastu" cena nekretnina
  • Vlada

    11.10.2022 10:59
    @Baustela

    Kako mali Perica razume kredite. Bez obzira na obaveze koje imaš prema banci, vlasnik stana si od onog trenutka kada se uknjižiš, kraj priče. To što banka može da proda tvoj stan ako ne ispunjavaš obaveze nije drugačije od prava bilo koga ko ima neka potraživanja na tvojoj imovini, osim što su prvi u nizu. Inače, SVE banke ti dozvoljavaju da isplatiš kredit ranije, naravno da će ti to nešto dodatno naplatiti ali samo lud čovek bi pomislio da će propustiti priliku da na brzinu zarade nešto para pa onda opet taj novac daju nekom drugom s kamatom za dugoročni profit.
  • Novosađanin

    11.10.2022 07:36
    Ko ima
    Stanove njemu odgovara ko nema neće moćibili će teško kupiti kako u srbiji tako i u inostranstvu svuda skaču cene

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.