Stručnjak za energetiku o prekidu dotoka ruske nafte: Gorivo u Srbiji ne bi trebalo da poskupi

Zbog sankcija koje će zaustaviti dotok ruske nafte naftovodom do Srbije ne bi trebalo da poskupe derivati u Srbiji, ocenio je danas za Tanjug stručnjak za energetiku Miodrag Kapor.
Stručnjak za energetiku o prekidu dotoka ruske nafte: Gorivo u Srbiji ne bi trebalo da poskupi
Foto: 021.rs
"Ne bi trebalo da zbog toga poskupe derivati u Srbiji. To nema ekonomsku logiku. Jedino što će da smanji profit NIS-Gaspromnjefta, a donekle i Srbije, zbog usklađivanja cena uvozne cene nafte na tržištu", rekao je Kapor.
Naveo je da po cenama naftnih derivata Srbija ne zaostaje u odnosu na okolne zemlje.
Prema njegovim rečima, dosadašnje nabavljanje i prerada ruske nafte omogućavala je profit NIS Gaspromnjeftu.
 
"Potražnja je bila manja za ruskom naftom, mi a pre svega Gaspromnjeft je od toga profitirao, jer ima većinski paket akcija u NIS-u. Izvozili su naftne derivate i maziva u okolne države, a imali jeftinije derivate od drugih država, a sada toga više neće biti", rekao je on.
 
Govoreći o najavama izgradnje naftovoda kojim bi se povezali Srbija i Mađarska, Kapor je rekao da je infrastrukturno povezivanje dobro, ali treba postaviti pitanje da li je komercijalno i ekonomski opravdano.
 
"Ne vidim da je Hrvatska nepouzdan partner, možemo da primamo bilo koju naftu JANAF-om osim ruske. Čak i da izgradimo taj naftovod sa Mađarskom, mi nismo u mogućnosti da dopremamo rusku naftu, čak ni tim naftovodom", rekao je on.
 
Kapor je poručio da niko ne želi scenario sankcija, i dodao da bi u tom slučaju proradilo sivo tržište u kome će se i građani i privreda snalaziti.
 
On je objasnio da se o gasovodima TANAP i TAP već dugo priča, te da je odlično što će se Srbija povezati na te gasovode.
 
"Napokon da imamo neku diversifikaciju u snabdevanju gasom. Nažalost, bile su potrebne dve političke stvari da se dogode, ruska invazija na Ukrajinu i smena Bojka Borisova u Bugarskoj, da bi se ti projekti implementirali", rekao je on i naveo da će Srbija biti u prilici da uvozi neki drugi osim ruskog gasa.
 
"Domaća proizvodnja gasa vrlo je mala, isključivo uvozimo ruski, to je bila politička odluka naših elita u poslednjih skoro 20 godina. Došli smo u situaciju da zavisimo samo od tog gasa. Uvek je bolje imati bilo koju robu iz više pravaca, pogotovo gas, da bi se oni takmičili za što bolji proizvod i cenu ka krajnjim korisnicima", rekao je Kapor.
 
Ocenio je da Srbija ima mogućnost da bude konzument tečnog gasa preko terminala koji se završava u Grčkoj.
 
"Potrebno je malo tehnologije. Čak je u planu da se na Dunavu u Srbiji sagradi neki terminal za tečni gas. To je na nekom dužem štapu, i veća je investicija", rekao je on.
 
Kapor je podsetio da bilo koja energetska investicija zahteva ogromna sredstva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • F

    10.10.2022 08:04
    F
    Kako je u Hrvatskoj jeftinije gorivo nego kod nas?!
  • Princip G

    09.10.2022 17:44
    Ima
    Ima jedan scenario po kojem ne mora da poskupi gorivo i isto tako ima jedan princip po kojem ne mora da poskupi gorivo.
  • Pero

    09.10.2022 17:02
    Ovaj blesavo zbori.ko da gradi gasovod za skuplji gas

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.