Kamate sve veće: Da li sada treba uzimati kredit?

Trenutno jedna od većih dilema kod građana, s obzirom na rast kamata, jeste da li sada treba uzeti kredit.
Kamate sve veće: Da li sada treba uzimati kredit?
Foto: Pixabay
Kako piše "Blic", mišljenja stručnjaka su podeljena. Dok jedni ističu da je bolje uzeti kredit sada, nego za godinu dana, kada će on potencijalno biti skuplji, drugi savetuju da je najbolje ipak sačekati.
Kako poslednjih meseci centralne banke širom sveta podižu kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju, a istovremeno iz više izvora možemo čuti informacije da ovaj trend neće stati u neko dogledno vreme, zaduživanje i ulaganje stoji pod znakom pitanja.
 
Situacija je trenutno takva da niko ne može da garantuje isplativost uzimanja kredita. Ono što je sigurno i u čemu su stručnjaci saglasni jeste da jedina garancija mogu da nam budu naša primanja i da ukoliko ne moramo, ipak dobro razmislimo o zaduživanju.
- Kredit je dobar finansijski alat ko zna da ga koristi. Ono što predstavlja najveću grešku građana je što uzimaju kredit onda kada moraju - kaže Dušan Uzelac glavni urednik portala Kamatica.
 
- Moj savet je, ukoliko uzmemo u obzir da će kamatne stope nastaviti da rastu, što je donekle i najavljeno, da svi oni koji žele da se zaduže kod banke urade to sada, a ne za godinu dana. Jer ako se rast kamatnih stopa nastavi, sledeće godine u ovom periodu bar 10 odsto će biti skuplje, nego što je to sada. To bi u suštini značilo uštedu od 10 odsto, ukoliko se sada odlučimo za zaduživanje - navodi Uzelac za "Blic".
 
- Ono što je najbitnije kada uzimate stambeni kredit jeste da imate kapacitet zarade. Svakako je moja preporuka da je kredit bolje uzeti sada, ali nikako ne pre procene da li vam je zaista potreban - zaključuje.
 
Profesor Ekonomskog fakultet u Beogradu Ljubodrag Savić smatra da dobra i sigurna zarada ima veliku ulogu u odluci da li uzeti kredit ili ne.
 
- Ukoliko imate dobru zaradu kredit svakako dolazi u obzir. Ono što bi najbolje bilo zbog trenutne situacije u svetu jeste da taj krediti bude sa fiksnom kamatnom stopom. Uzimajući kredit sa promenljivom kamatnom stopom mnogo rizikujemo. Jer situacija svakog časa može da se promeni - kaže Savić.
 
Smatra da, ukoliko nije neophodno, treba sačekati sa uzimanjem kredita.
 
- Kamatne stope sada jesu u porastu i biće još neko vreme, ali u nekom momentu moraće da se stabilizuju. Kako su rasle, tako će morati i da padnu - nastavlja Savić dodajući da "era jeftinog novca nije prošla, već da se period jeftinog i skupog novca smenjuju".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ekonomija

    11.10.2022 20:32
    Zemlja čudesa@ Čemu takvo paušalno i preopšte zaključivanje? Da živite negde morate, naravno da je bolje plaćati kredit umesto kirije ako nemate već nekretninu u vlasništvu, dok god je sa uračunatim rizikom iznos mesečne kamate dovoljno manji od iznosa kirije.
    Primera radi, za 100.000 evra kredita na 25 godina, plaćali biste mesečnu kamatu 250 evra gledano ukupno za ceo period otplate sa kamatnom stopom od oko 5%, dok bi mesečna kirija za stan te vrednosti bila približno 500 evra. Ako je kamata varijabilna trebala bi skočiti na oko 9% da bi dosegla iznos kirije čime biste došli na "nulu" i to gledajući da se sve to desi na samom početku otplate, odnosno trebala bi biti i viša od toga kasnije kada ste već otplatili deo glavnice. Zato je neophodno raspitati se kod nekoga ko je upućeniji i dobiti ovakve precizne podatke i tek potom sa njima na papiru doneti odluku šta vam je isplativije odnosno šta vam više odgovara u odnosu na vaše želje i planove. Svakako ulaganje u nekretnine dugoročno gledano nije loša investicija i jedna je od najstabilnijih investicija očuvanja vrednosti, što krediti za pokretanje biznisa često nisu.
  • Zemlja čudesa

    11.10.2022 20:02
    Nikada!
    Ne treba uzimati nikakve kredite. Jedini izuzetak su krediti za ulaganje u posao, za mali biznis, koji će taj kredit i otplatiti. Svako zaduživanje koje se uloži u pasivu je kamen oko vrata.
  • Ekonomija

    11.10.2022 17:01
    Stohadin@ Napisali ste niz besmislica. Prvo, "srbistanske" banke odavno daju kredit u dinarima sa fiksnom kamatom, samo vam se kamata neće dopasti niti rok otplate jer ovo između ostalog diktira stabilnost valute odnosno stabilnost ekonomije zemlje koja ju je izdala. Da li ste vi spremni da nekome pozajmite veliki novac u dinarima na dug period sa malom kamatom i fiksnom stopom? Drugo, vi ne razumete značenje pojma "fiksna kamatna stopa" i mešate to sa planom otplate kredita odnosno fiksnom mesečnom ratom. Kredit na 500.000 dinara sa rokom otplate 10 godina tako da na kraju otplatite 600.000 sa ratom 5.000 mesečno je klasičan kredit sa kamatom od oko 3,75%, a ne "20%" kako vi gledate kumulativno, i rata mu i jeste 5.000 mesečno ali će u tih 5.000 tokom vremena otplate biti promenljiv odnos glavnice i kamate, u skladu sa time koliko dugujete. I ovo je sasvim normalno i nema veze sa "srbistanskim" bankama već je tako svuda u svetu, kamata koju plaćate je na onoliko koliko dugujete u tom trenutku a ostatak do visine rate predstavlja glavnicu. A kada u nekom trenutku odlučite da otplatite prevremeno ostatak duga, plaćate preostali deo glavnice uz eventualno neki iznos troška u zavisnosti od toga kakav ste ugovor o kreditu potpisali. Potrebna vam je edukacija, hitno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.