MMF smanjio prognozu svetskog rasta za narednu godinu: I Nemačka i Italija ulaze u recesiju

Međunarodni monetarni fond (MMF) još jednom je smanjio svoje prognoze rasta za 2023. godinu i pojačao strahovanja od recesije pod uticajem uporne inflacije i ukrajinskog sukoba.
MMF smanjio prognozu svetskog rasta za narednu godinu: I Nemačka i Italija ulaze u recesiju
Foto: Pixabay
Zadržao je predviđanja rasta za 2022. već revidirana tri puta ove godine, navodi se u svetskoj ekonomskoj prognozi objavljenoj danas.
Ta institucija i dalje očekuje svetski rast u 2022. godini da bude 3,2 odsto, ali za 2023. predviđa rast od 2,7 odsto, 0,2 procentna poena manje od prognoze date u julu. 
Očekuje se da će u recesiju ući Nemačka i Italija naredne godine zbog rata na vratima Evropske unije. One će biti prve dve razvijene zemlje koje ulaze u recesiju samo tri godine posle epidemije kovida-19, što će takođe uticati negativno na izglede cele evrozone. 
 
Kako se predviđa iduće godine će nemački BDP pasti 0,3 odsto a italijanski 0,2 odsto, što je 1,1 procentni poen, odnosno 0,9 procentna poena manje nego što je prognozirano u julu. 
 
Za zemlje u evrozoni očekuje se da će privredni rast sledeće godine usporiti na 0,5 odsto u odnosu na 1,2 odsto koliko je očekivano u julu. Za ovu, 2022. predviđa se rast od 3,1 odsto.
 
Kako su meseci prolazili, optimizam s početka godine oko snažnog ekonomskog oporavka posle dve godine pandemije prešao je u pesimizam koji stalno raste. Posle osam meseci ruske invazije na Ukrajinu prva tabu tema je prihvaćena, velike međunarodne institucije koje su se ranije čuvale da ne najave pad ekonomske aktivnosti sada otvoreno govore o recesiji.
 
Smanjenje izgleda rasta posebno je istaknuto za privrede najizloženije prekidima ruskog gasa, kao i strožim monetarnim uslovima u evrozoni, naveo je danas MMF.
 
To počinje sa Nemačkom i Italijom, dva osnivača EU koji su vrlo osetljivi na šokove na tržištu gasa, pokazuje nedavno napisana nota agencije Fič, ukazujući na posebno velike teškoće koje imaju da diverzifikuju snabdevanje. MMF je upozorio da bi situacija mogla i da se pogorša ako temperature budu posebno niske ili se nedovoljno smanji tražnja za gas ove jeseni, što bi moglo da dovede do štednje energije tokom zime u Nemačkoj i imalo teške posledice za nemačku industriju.
 
MMF je takođe smanjio prognozu rasta za Francusku i Španiju za iduću godinu, na 0,7 procenata (minus 0,3 procentna poena) odnosno 1,2 odsto (minus 0,8 procentna poena).
 
Za SAD prognozira se i za ovu godinu manji rast nego što je predviđen u prethodnom izveštaju, tako da se prognozira rast od 1,6 odsto, odnosno 0,7 procentni poen manje nego koliko je očekivano u julu, a očekuje se dalje usporavanje rasta na 1,0 odsto u 2023, saopštio je MMF.
 
Pored Rusije koja će beležiti recesiju ove i iduće godine zbog zapadnih ekonomskih sankcija MMF predviđa pad BDP-a za Švedsku, Čile i Ekvatorijalnu Gvineju u 2023. godini.
 
Ekonomska recesija u Rusiji će biti manja od predviđene u 2022. i 2023. zahvaljujući izvozu nafte i relativno "stabilnoj" domaćoj tražnji, ocenio je danas MMF, uprkos sankcija vezanih za konflikt u Ukrajini.
 
Ruski BDP bi trebalo da padne 3,4 odsto u 2022, predviđa MMF u svom izveštaju što je manje od šest odsto koliko je očekivano u prethodnoj prognozi u julu. Za 2023. godinu MMF predviđa dalju recesiju ruske privrede od 2,3 odsto, ali manje nego što je prognozirao u julu (minus 3,5 odsto).
 
Za Ukrajinu MMF predviđa i dalje recesiju od 35 odsto u 2022. godini, u velikoj meri pod uticajem sukoba sa Rusijom. Fond nije dao predviđanja za Ukrajinu za 2023.

Teme

MMF

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija