Otkud Narodna banka Srbije na spisku među ulagačima u kriptovalute?
Narodna banka Srbije, zajedno sa još nekoliko institucija i firmi iz naše zemlje, nalazi se na spisku američke advokatske firme Stretto koja rukovodi stečajem kompanije Celsius Network LLC.
Foto: Pixabay
Kako piše N1, to je izazvalo lavinu komentara po društvenim mrežama, s obzirom da se Celsius bavio kriptovalutama, a da su na spisku, između ostalih - i oni koji su ulažući u Celsius izgubili novac. Narodna banka Srbije negirala je da je ikada ulagala bilo kakva sredstva u kriptovalute, niti da to planira.
Sagovornici N1 navode da na pomenutom spisku nisu isključivo ulagači, već firme kojima je Celsius plaćao za obavljene usluge poput avio kompanija, kao i nadzorna tela za koje je advokatska firma smatrala da treba da budu obaveštena o postupku stečaja.
Na listi, na kojoj su i ulagači u Celsius, nalaze se i Narodna banka Srbije, Komisija za hartije od vrednosti, Komisija za zaštitu konkurencije, ali i Hotel Metropol, Nacionalna organizacija potrošača Srbije NOPS, kompanije Er Srbija, Alba invest, Terra Panonica iz Mokrina i startap Tenderly iz Beograda.
U centralnoj banci ističu da NBS može devizna sredstva da ulaže isključivo u sigurnu imovinu – "što očigledno virtuelne valute nisu".
"Narodna banka Srbije nije ulagala, ne ulaže i ne planira da ulaže sredstva deviznih rezervi, niti druga sredstva kojima raspolaže u virtuelne valute ili druge oblike kriptoimovine", ističe NBS.
Advokat Željka Motika za N1 objašnjava da na listi nisu isključivo ulagači, odnosno poverioci Celsiusa.
"Na osnovu raspoloživih informacija smatram da NBS nije ulagala u kriptovalute. Moguće je da su pružili neku vrstu usluge ili se na neki drugi način našli na toj listi, ali definitivno nisu poverioci", ističe Željka Motika.
Ivan Bjelajac, koji je rukovodio timom koji je za američki Celsius razvio softver u Srbiji za ističe da su se bavili isključivo tehničkim razvojem.
"Nismo bili uključeni u investiranje, niti u pravna i tehnička pitanja Celsiusa", kaže Bjelajac i objašnjava da se na pomenutom spisku nalaze ulagači, firme kojima Celsius nije platio za isporučene usluge i – nadzorna tela za koje je advokatska firma koja rukovodi stečajem smatrala da treba da budu obaveštena.
Po kom principu je radio Celsius
Celsius je firma koja je, prema rečima Ivana Bjelajca, "omogućavala da pozajmite novac na osnovu stavljanja svoje kriptovalute u kripto-kolateral – kao keš kredit za kolateralom (sredstvom obezbeđenja). Slično kao keš kredit sa položenim depozitom".
"Celsius taj novac obrće i plaća vam kamatu ako držite novac kod njih, a ako želite pozajmicu, samo 'zaključate' novac i koristite pozajmicu uz jedan odsto godišnje kamate. U Celsiusu su se u obrtu nalazile milijarde dolara korisnika širom sveta. To je najveća pojedinačna takva firma na svetu koja je radila pet godina", ističe Bjelajac.
U nekom trenutku, pre nešto manje od godinu dana, Celsius je izgubio značajnu sumu svojih korisnika.
"Obmanuli su korisnike tvrdeći da prave nerizične investcije, a bile su veoma rizične pod pretpostavkom velike dobiti – iz kojih razloga i koje će biti sankcije odlučiće sud u SAD", zaključuje Bjelajac.
NBS: Objasnili smo još pre dva meseca
Narodna banka Srbije oglasila se momentalno na društvenim mrežama, čim se priča o Celsiusovom spisku ponovo "zavrtela" u javnosti.
"NBS nije ulagala, ne ulaže i ne planira da ulaže sredstva deviznih rezervi, niti druga sredstva kojima raspolaže u virtuelne valute ili druge oblike kriptoimovine. U poslednjih deset godina Narodna banka Srbije kontinuirano upozorava javnost i građane na ogromne rizike od ulaganja u bitkoin i druge kriptovalute i mogućnost da građani i privredni subjekti izgube uložena sredstva u celini ili delimično, pre svega zbog izrazite nestabilnosti vrednosti te imovine i njene povezanosti sa prevarnim i drugim nezakonitim aktivnostima, o čemu upečatljivo svedoče i dešavanja na tržištu kriptoimovine od početka ove godine", ističe centralna banka.
Ceo tekst pročitajte na sajtu N1.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
12
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
9
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
12
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Bivši predsednik Fiskalnog saveta: Iz Srbije godišnje ode 40.000 ljudi, ovo su razlozi
14.11.2024.•
11
Oko 40.000 ljudi godišnje emigrira iz Srbije, zbog kvaliteta usluga i institucija, obrazovanja i zdravstva, kao i visine plata, ocenio je donedavni predsednik Fiskalnog saveta, akademik Pavle Petrović
Srbija će "rafale" plaćati sve do 2028: Ove i naredne dve godine daje 2,46 milijardi evra
13.11.2024.•
37
Za nabavku višenamenskih aviona rafal iz Francuske u ovoj i u naredne dve godine iz budžeta Srbije će, kako je predviđeno, biti isplaćeno oko 2,46 milijardi evra, prenosi Balkanska bezbednosna mreža.
Izazovno okruženje ili kriza u IT sektoru: Kakvo je stanje na tržištu u Srbiji?
13.11.2024.•
5
Loša kretanja na berzi dve svetske IT kompanije, Better Collective i Play Studios Europe navodno su dovela do otpuštanja velikog broja zaposlenih, kako u drugim zemljama, tako i u Srbiji.
Tabaković: Ispitati cene lekova, onaj koji koristim u jeftinoj apoteci u Novom Sadu skuplji 50 odsto
13.11.2024.•
18
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da ne očekuje veći rast cena, nego snižavanje onih koje su neopravdano povećane.
U SAD istraga o 1,4 miliona Hondinih vozila zbog problema sa motorom
12.11.2024.•
4
Američka Nacionalna služba za bezbednost saobraćaja (NHTSA) saopštila je da otvara istragu u vezi sa 1,4 miliona vozila kompanije Honda nakon izveštaja o ozbiljnim problemima sa motorima.
Nedostatak porudžbina u Nemačkoj sve veći problem za ekonomiju
11.11.2024.•
4
Nedostatak narudžbina u Nemačkoj ponovo se pogoršao i postaje sve veći problem za tamošnju privredu, zaključak je izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Orban: Na Savetu za saradnju Srbije i Mađarske biće donete važne odluke
11.11.2024.•
18
Premijer Mađarske Viktor Orban kaže da će ove nedelje biti održan sastanak Saveta za saradnju Srbije i Mađarske u Budimpešti na kome će fokus biti na ekonomskim pitanjima i biti donete važne odluke.
Belorusija postala zemlja partner BRIKS-a
11.11.2024.•
3
Belorusija je postala zemlja partner BRIKS-a, saopšteno je iz beloruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Procenitelj Seneši: Lobi održava privid da nema krize na tržištu nekretnina da ne bi spuštali cene
11.11.2024.•
12
Iako je više od 10.000 stanova u Beogradu prazno i u njima niko ne živi, investitori ne popuštaju sa cenama, a glavni grad još liči na veliko gradilište.
Nezaposlenost u EU: Najmanja u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj
11.11.2024.•
0
Stopa nezaposlenosti u Evropskoj uniji u septembru iznosila je 5,9 procenata, manje za 0,2 procentna poena u odnosu na isti mesec prethodne godine, saopštila je služba za statistiku EU Evrostat.
Komentari 5
F
The balls of Marjan
///
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar