Savić: Finansijski aranžman sa MMF-om dobrodošao, stanje u državnoj kasi nije kako se prikazuje

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić izjavio je danas da je novi, finansijski aranžman Srbije sa MMF-om dobrodošao, jer stanje u državnoj kasi nije tako dobro, kako se prikazuje.
Savić: Finansijski aranžman sa MMF-om dobrodošao, stanje u državnoj kasi nije kako se prikazuje
Foto: Pixabay
"Bez obzira na to što imam primedbe na funkcionisanje međunrodnih finansijskih organizacija, među kojima je i MMF, sada kada su, ne samo Srbija, nego i ceo svet u krizi, kojoj se ne vidi kraj i kada se ponovo budi inflacija, nije dovoljna samo savetodavna pomoć MMF-a, već je neophodna finansijska, kako bi se lakše prebrodili problemi", rekao je Savić za Betu.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali rekao je juče da je sa MMF-om postignut dogovor o budućem stend-baj aranžmanu za Srbiju koji bi trajao dve godine u ukupnom iznosu od 2,4 milijarde evra.
Savić je rekao da je vlast u Srbiji protekle dve-tri godine neoprezno trošila novac na sve i svašta, povedena nekim dobrim pokazateljima u ekonomiji, a da je pitanje koliko su oni stvarno takvi.
 
"Trošili smo preko svake mere na svašta. Nisam protiv pomoći, na primer penzionerima, to je humano, ali u dužem periodu to nije velika pomoć jer se ona lako troši. Srbija nije naučila lekciju lakog trošenja novca", rekao je Savić.
 
Dodao je da su pokazatelji o stanju u ekonomiji u Srbiji još dobri u odnosu na druge zemlje, ali da ne treba samo posmatrati udeo javnog duga u bruto domaćem proizvodu (BDP) i tvrditi da je ispod Mastrihtskog kriterijuma od 60 odsto. 
 
Savić je rekao da nije samo važan nivo duga, već kakva je sposobnost ekonomije da ga vraća i da mnoge države nije briga da li poštuju Mastrihtski kriterijum, pa je na primer dug Nemačke odavno prešao 100 odsto BDP-a, Italije 150, a Japana 220 odsto.
 
"Japan uredno servisira dug jer je preko 90 odsto u domaćoj valuti i nema veliki problem zbog kursnih razlika. Mislim da je BDP Srbije realno manji nego što se prikazuje jer je pitanje kako se metodološki prevode tekuće cene u stalne cene, a i kurs domaće valute je nekoliko godina, praktično fiksiran", rekao je Savić.
 
Istakao je da sklapanje aranžmana sa MMF-om potvrđuje da stanje u javnim finansijama nije tako dobro kao što tvrdi ministar finansija Siniša Mali. "Da je kasa puna ne bi posezali za pozajmicom od Arapa i MMF-a. Mali sam sebe demantuje", rekao je Savić.
 
Dodao je da bi bilo dobro kada bi ministar Mali saopštio koliki je udeo troškova zaduživanja zemlje, odnosno kamata u BDP-u.
 
"Srbija je 2008. godine bila dužna 8,6 milijardi evra, a vrednost BDP-a je bila 35 milijardi evra, pa je udeo javnog duga u BDP-u bio oko 28 odsto. Srbija je sad dužna oko 32 milijarde evra, što znači da se dug za 14 godina povećao četiri puta i to je strašno", rekao je Savić.
 
Podsetio je da je vlada Mirka Cvetkovića donela zakon da kada javni dug pređe 45 odsto BDP-a da se pali crvena lampica da je zemlja prezadužena, ali da se taj zakon niti ukida, niti poštuje.
 
Istakao je da sutuacija u javnim finansijama nije "dramatična", ali je veoma "komplikovana" i da je zbog toga važno da MMF uvede red i da pomogne da se njegovim autoritetom lakše prebrodi kriza. Savić je reako da Srbija igra na ivici noža i zbog spoljnih faktora, zahteva za uvođenjem sankcija Rusiji, energetske krize i pritisaka zbog zahteva Kosova za priznanjem.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Penzos

    03.11.2022 20:13
    ???
    Pitam sve koji prate mreze koliko su mogli da kupe za 2000din danas i pre , recimo 5 godina ? Kada izracunate bice vam jasno da ce dug vracati vasa deca ili unuci ako nebudu napustili drzavu!???
  • zztop

    03.11.2022 19:45
    Vučić i mali neće da se zadužuju zato će uzeti kredit...
  • Osveta loših đaka

    03.11.2022 18:11
    Hvala poštovani profesore na artikulisanju i demistifikaciji njihovog neznanja, javašluka i laži.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija