Da li spadate u polovinu građana Srbije koji su veoma pogođeni inflacijom?

Oko četrdeset odsto građana Srbije veoma je pogođeno aktuelnom inflacijom tako što su im smanjene finansije, što je uticalo na njihov svakodnevni život.
Da li spadate u polovinu građana Srbije koji su veoma pogođeni inflacijom?
Foto: Pixabay
Generalni direktor agencije "Imas" Ansgar Loner rekao je da je istraživanje sprovedeno na 510 ispitanika, a da je osam odsto istaklo da je njihov finansijski status drastično pogođen inflacijom, a 31 odsto veoma pogođen.
Prema tom istraživanju, 20 odsto ispitanika je kazalo da je veoma osetilo inflaciju, 37 prilično, a samo dva odsto ispitanika je navelo da inflaciju nije osetilo uopšte.
"Istraživanje je sprovođeno u junu i julu, a da smo ovo pitanje postavili u septembru ili oktobru, verovatno bismo videli povećanje procenata onih koji osećaju posledice", istakao je Loner.
 
Skoro polovina ispitanika kazala je da se njihova finansijska situacija pogoršala u prethodne dve ili tri godine, dok je 10 odsto njih reklo da je došlo do poboljšanja.
 
Po Lonerovim rečima, situacija je prethodnih godina bila relativno stabilna, čak i u vreme pandemije korona virusa, ističući da je 2021. godine čak viđeno i određeno poboljšanje.
 
"A kada je 2022. godine došlo do konflikta u Ukrajini, situacija se pogoršala. Sada je 45 odsto ljudi koji smatraju da se njihova finansijska situacija pogoršala, a po prethodnim istraživanjima ta brojka je bila 25 do 30 odsto", kazao je on.
 
Istraživanje je obuhvatilo i navike štednje u bankama, a Loner ističe da sedam od deset građana Srbije smatra da je štednja važna, kao i da je ta brojka konstantna godinama. On je istakao da oko 43 odsto ispitanika ne štedi uopšte, što je konstantan broj i dodao da 32 odsto građana štedi u kešu, što je porast u odnosu na ranije godine.
 
Kada su u pitanju iznosi štednje, istraživanje je pokazalo da se u proseku mesečno štedi 5.516 dinara, što je pad u odnosu na 2021. godinu, kada je ta cifra iznosila 5.668 dinara, ali još uvek veća od 2020. godine, kada se na mesečnom nivou štedelo 5.210 dinara.
 
Loner je istakao podatak da je četvrtina ispitanika od onih koji štede zadovoljna iznosom koji štedi, ali da 40 odsto njih nije.
 
Više od polovine građana banke i druge finansijske institucije vide kao glavni izvor informacija i smatra da oni treba da edukuju građane i obezbede finansijsku pismenost. Sa druge strane, samo pet odsto ispitanika smatra da je dobro poznaje tu temu, a 40 odsto smatra da je ne poznaje dovoljno.
 
"Nakon kovida je finansijsko tržište još teže za razumevanje, iako je pre toga bilo poprilično stabilno", kazao je Loner.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milica

    05.11.2022 08:15
    Ko može da štedi
    Neverujem da narod može da štedi pitam se odakle. Ja i muž ništa kupimo osnovno platimo račune i ostane za hleb, a čak je i jogurt 200 din, a hleb 80, sve je skupo. Lekovi neznam kupimo na tablu a bolesni obadvoje. Vrlo težak je ovaj život. Nikad para nismo ni imali uvek se mučili. Ne vidim izlaz.A radim u Opštini. A lriza bojim se da ne bude rata žao mi dece. Naroda napaćenog i predsednika koji gubi zdravlje razgovorima sa Kurtijem i svima.Žaomije naroda, mojih unuka, a ćerke, sinu ne mogu da platim grobno mesto, a opseg da uradim toliko toga. Tuga ikorona otuđila narod zloba izbija iz svih otimali bi. Svih mi je žao nRoda, a političara velika odgovornost je na njima. Bože spasi nas. Nismo mi Srbi krivi što smo dobrog ♥️ bili ali šta nas promeni. Samo da rata ne bude. Pa koru hleba da delimo ko nekad kad smo ili deca. Amin
  • arktik

    04.11.2022 18:25
    na vlasti su
    jako ugrozeni beli medvedi. a mi eskimi umiremo u 40oj.
  • r

    04.11.2022 09:25
    r
    Ko može da štedi kad ima penziju ispod prosečne ili platu oko minimalca?To nije ni puko preživljavanje, to je mučenje, to je tiho umiranje.Neće niko izbaciti tačan broj građana u toj kategoriji, bolje da se nezna, ali mi se dobro poznajemo između sebe!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija