Ko su energetski turisti i zašto se region otima za njih?

Evropi predstoji teška i neizvesna zima, ali ipak neće u svim zemljama biti jednako hladno.
Ko su energetski turisti i zašto se region otima za njih?
Foto: Pixabay
Države, među kojima su i neke iz regiona, a koje izlaze na more, imaju i povoljniju klimu, pa ove sezone računaju na nove goste - stanovnike iz evropskih zemalja kojima su računi za gas i struju vrtoglavo skočili poslednjih meseci, piše Euronews Srbija
Tako bi visoke cene grejanja ove godine mogle uticati na razvoj potpuno novog segmenta putovanja u Evropi, odnosno na pojavu energetskog turizma. 
Nova kategorija putnika su stanovnici zemalja EU kojima se više isplati da zimu provedu u inostranstvu nego da plaćaju visoke račune za grejanje u svojim stanovima i kućama. Ponude za njih pripremaju hotelijeri u Grčkoj, Turskoj, Hrvatskoj i Crnoj Gori, a gosti koje bi voleli da privuku da kod njih prezime su penzioneri i porodice sa decom iz Velike Britanije i Nemačke.
 
Ministar turizma Grčke Vasilis Kikilijas pozvao je još letos nemačke penzionere da ove zime dođu u Grčku kako bi izbegli hladnoću, jer im na moru ne treba grejanje. Kako je objavio Bild, Grčka građanima Nemačke nudi bekstvo od visokih troškova energije i grejanja. 
 
Predstavnici turističke industrije Španije i Kanarskih ostrva već sprovode kampanje u kojima ističu blagu klimu i broj sunčanih dana. I zemlje u regionu žele da privuku novu kategoriju putnika, pa su predstavnici crnogorske turističke privrede objavili da pripremaju svoju ponudu i da će je predstaviti na sajmu turizma u Londonu u novembru.
 
"Kanarska ostrva su prva destinacija na svetu koja dočekuje energetske turiste, a Crna Gora treba da bude sledeća, pa je neophodno što hitnije definisati paket aranžmane namenjene ovoj ciljnog grupi. Energetski turisti su kategorija koja se inicijalno pojavila na tlu Velike Birtanije, pa se trend širi na Nemačku, Francusku i ostale zemlje Zapadne Evrope", rekla je Aleksandra Gardašević Slavuljica, iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, a saopšteno je iz Vlade Crne Gore.
 
Ona je napomenula da je sve počelo u Velikoj Britaniji gde su zvaničnici apelovali na svoje građane da provedu zimu u inostranstvu, kako bi im troškovi života bili niži i kako bi suzbili energetsku potrošnju u svojoj zemlji. Dodala je i da očekuje da će Crna Gora privući porodice sa malom decom i penzionere, koji bi na primorju mogli da se zadrže i duže od mesec dana.
 
"U Dubrovnik stiže 58.000 gostiju iz Nemačke"
 
Predsednik Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Ranko Jovović, rekao je da je turistička privreda ušla u period godine koji karakteriše značajno smanjenje poslovne aktivnosti i poseta gostiju i dodao da je potrebno uložiti dodatni napor kako bi i u periodu post-sezone privukli što veći broj gostiju, naročito iz zapadne i centralne Evrope.
 
"S obzirom na to da su cene električne energije u EU značajno porasle, te da se isto očekuje i u Velikoj Britaniji, sve više evropskih državljana rezerviše hotele u Turskoj kako bi proveli hladne mesece, a slična je situacija i sa Hrvatskom gde se procenjuje da će samo jedna agencija u Dubrovnik dovesti više od 58.000 gostiju iz Nemačke", rekao je Jovović.
 
Ministar Goran Đurović je istakao da bi turistički radnici trebalo posebno da istaknu aranžmane za doček Nove godine i božićne praznike i istakao da je cilj da se ponuda dobro osmisli u saradnji sa nacionalnom avio-kompanijom, i da se omogući produženje sezone na 365 dana.
 
Aranžman jeftiniji od računa za struju
 
Skok cene energenata doneće porast broja turista sa severa Evrope u toplijim destinacijama, a taj biznis se trude da razviju i turističke agencije u evropskim zemljama. Kompanija TravelTime World je pokrenula marketinšku kampanju ističući kako je niska cena po danu za duži odmor jeftinija od grejanja.
 
Oni navode da bi cena energije u Velikoj Britaniji ove sezone mogla dostići i do 7.000 funti što je istorijski maksimum, a izračunali su da je to u proseku oko 20 funti dnevno, koliko je dovoljno i za hotel ili apartman u toplijim krajevima.
 
Prvobitna ideja je bila da se kampanja svidi onima koji su u penziji, ali s obzirom na to da je ovih dana sve više radnika na daljinu, smatraju da postoji značajan prostor da se i drugim kategorijama ljudi omogući da provedu duže vreme u inostranstvu. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mišica

    06.11.2022 22:07
    “Energetski turizam” odavno postoji u EU i više od 30 do 40% svih apartmana po Mediteranu je u vlasništvu stanovnika iz severnijih zemalja. U njima provode zimu a leti ih izdaju!
  • stara mimi

    06.11.2022 20:41
    Pa kad se smrznu brzo će se vratiti kući. Bez obzira što je na tim destinacijama toplije, grejanje je neophodno, a lokalno stanovništvo uglavnom na tome jako štedi. Na Jadranu nema gasovoda tako da je grejanje mnogo skuplje nego na kontinentu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.