U Srbiji trenutno posluje 135.533 privrednih društava i 305.317 preduzetnika.
"To su podaci Agencije za privredne registre (APR), a u privredna društva spadaju i oni koji su u stečaju i u likvidaciji", rekla je menadžerka za regulatornu reformu u NALED Irena Đorđević.
U prvih šest meseci ove godine ugašeno je 12.829 preduzetničkih radnji, što je 12 odsto više nego u istom periodu prošle godine, kada ih je zatvoreno 11.243.
S druge strane, u prvoj polovini ove godine registrovano je 12,5 odsto više privrednih društava nego u istom prošlogodišnjem periodu.
Takođe, u prvih šest meseci ove godine osnovano je 25.816 privrednih subjekata, što je 4.520 više u odnosu na isti period prošle godine, dok je broj osnovanih preduzetnika uvećan za 23,9 odsto - sa 16.347 prošle, na 20.247 ove godine.
Kako se dodaje, Srbiju je Evropska komisija ocenila kao umereno pripremljenu u oblasti preduzetništva i industrijske politike.
"Napredak je postignut usvajanjem Akcionog plana za Strategiju državnog vlasništva i upravljanja privrednim subjektima koji su u vlasništvu Srbije, kao i uspostavljanjem portala za e-Konsultacije", kažu predstavnici NALED.
Kako se naglašava, naredne godine Srbija treba da nastavi da radi na povećanju predvidljivosti poslovnog okruženja i na usvajanju nove strategije za razvoj malih i srednjih preduzeća.
Pored toga, treba da se radi i na preraspodeli bužetskih sredstava za podsticaj stranih direktnih investicija, koja bi se koristila za finansijsku i tehničku podršku malim i srednjim preduzećima.
Među ključnim delatnostima u kojima su se registrovali preduzetnici su ugostiteljski objekti, konsultanti i programeri, frizerski i kozmetički saloni i drumski prevoz tereta.
Među registrovanim preduzetnicima trećinu čine žene, a četvrtina pripada kategoriji mladih od 18 do 35 godina.
Komentari 20
C
Frizer
Prodavacica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar