Mediji: Dobavljači kompanije IKEA iz Belorusije koristili zatvorenike kao prinudne radnike

Polovina dobavljača švedskog proizvođača nameštaja IKEA iz Belorusije godinama je koristila zatvorenike kao prinudnu radnu snagu, objavio je francuski istraživački portal Disclose.
Mediji: Dobavljači kompanije IKEA iz Belorusije koristili zatvorenike kao prinudne radnike
Foto: Pixabay (ilustracija)

Portparol IKEA naveo je da kompanija "veoma ozbiljno shvata izveštaje iz Belorusije i ne prihvata kršenja ljudskih prava u svom lancu snabdevanja".

Prema nalazima ovog istraživačkog portala, koji prenosi Politiko, polovina većih beloruskih dobavljača imala je veze za zatvorima.
U jednom od dokumenata se navodi da je dobavljač švedske kompanije Mogoteks 2019. godine kupio tekstil od IK-2 centra za maloletne delinkvente.
 
Upravnik tog centra je bio pod sankcijama Evropske unije od 2006. do 2014. godine zbog "nehumanog tretmana političkih zatvorenika".
 
Zaposleni zatvorenik tog centra primao je dve do pet rubalja mesečno, što je manje od dva evra, dok je prosečna plata u Belorusiji u septembru ove godine iznosila 1.637 rubalja ili oko 600 evra.
 
Režim beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka primorava zatvorenike da rade besplatno i koristi ih kao besplatnu radnu snagu, uključujući i političke zatvorenike, rekao je za Politiko Franak Vijačorka, glavni savetnik opozicione političarke u egzilu Svetlane Tihanovske.
 
Mnogi su osuđeni na godine prinudnog rada zbog učešća na protestima, podršci Ukrajini ili zbog kritika Lukašenka, dodao je.
 
Vijačorka je zatražio od zapadnih kompanija da prestanu sa bilo kakvom saradnjom sa režimom, državnim kompanijama i bilo kojom institucijom koja je povezana sa vlastima.
 
Saradnja kompanije IKEA sa kompanijama u Belorusiji počela je 1999. godine, kada je Lukašenko već bio na vlasti, a u narednim godinama ta zemlja je, posle Poljske, postala drugi najveći dobavljač švedskog proizvođača nameštaja.
 
Nabavka kompanije IKEA iz Belorusije je uvećana sa 130 miliona evra u 2018, na 300 miliona u 2021. godini.
  • gradjaninX

    22.11.2022 02:01
    To je problem, ali mreze koje sprecavaju samoubistva u FOXCOM-ovom Aplle postrojenju gde se proizvodi vas omiljeni telefon je ok. Rudarenje litijuma i kobalta po rudnicima u Africi, u kojima rade deca za hranu, nije problem jer su baterije za "zelene" automobile spas za planetu. Radnici koji vade sumpor bez ikakve zastite i umiru pre 40-te su isto ok. Ali o tome ne smete da pisete. To vam ne smeta. Ali Lidl, sacuvaj boze, zarobljenici umesto da prave betonske kugle rade jos nesto korisno dok sluze kaznu, to vam je gadno i to vam smeta.
  • Грађанин

    20.11.2022 15:20
    Тако је, и треба да раде. Да смо ми паметни саградили би империју користећи радну снагу ма служењу казни а не да једу, пију и живе на грбачи поштених грађана. На чело радне снаге политичари, да уграбе и они који дан радног стажа у својим животима.
  • i

    20.11.2022 14:28
    Podrzavam. Zasto ljudi uopste vide problem u ovome?
    Sto bi odlazak na robiju posle nekog zlodela znacio besplatan zivot na racun poreskih obveznika?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.