Turska ponovo smanjila kamatnu stopu uprkos visokoj inflaciji

Turska centralna banka ponovo je smanjila referentnu kamatnu stopu za 1,5 procentnih poena iako je inflacija u toj zemlji dostigla 85 odsto.
Turska ponovo smanjila kamatnu stopu uprkos visokoj inflaciji
Foto: Pixabay

Centralna banka je odlučila da snizi kamatnu stopu na 9 odsto, nakon serije sličnih velikih smanjenja.

Taj potez je u skladu sa ekonomskim stavovima predsednika Redžepa Tajipa Erdogana koji tvrdi da povećanje kamatnih stopa izaziva inflaciju, iako tradicionalno ekonomsko razmišljanje kaže da povećanje kamata pomaže da se inflacija stavi pod kontrolu.
Erdogan je tražio da kamatna stopa do kraja godine bude jednocifrena. On računa na niže troškove zaduživanja kako bi pokrenuo ekonomiju dok se Turska priprema za predsedničke i parlamentarne izbore sledećeg juna.
 
Banka je na sličan način smanjila troškove zaduživanja za 1,5 poena prošlog meseca i za po 1 poen u avgustu i septembru. Komitet za monetarnu politiku je saopštio da će ciklus smanjenja stope sada biti zaustavljen.
 
"Uzimajući u obzir rastuće rizike u vezi sa globalnom tražnjom, Komitet je ocenio da je trenutna kamatna stopa adekvatna i odlučio je da prekine ciklus smanjenja stope koji je počeo u avgustu", navodi se u saopštenju.
 
Inflacija je u oktobru dostigla 85,51 odsto, prema zvaničnim statistikama. Nezavisni istraživači su, medjutim, procenili da su stvarna povećanja cena mnogo veća od zvaničnih podataka.
 
Turska lira je od početka godine izgubila oko 28 odsto svoje vrednosti u odnosu na američki dolar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija