Ona je gostujući u emisiji "Pravi ugao" na
Radio-televiziji Vojvodine istakla da sve što se razgovara o EPS-u treba da ide u korist države, a ne privatnika.
"Privatizacija EPS-a nije u planu, a novinari pišu nešto što nisu proverili. Sa Norvežanima smo pričali o tome da Norveška ima većinsko vlasništvo nad energetskim sektorom koje je državno, a pre 30 godina oni su učili od Amerikanaca. Sada su Norvežani deo profesionalnog menadžmenta u tim preduzećima", rekla je Đedović.
Istakla je da nije tačno da se Norveška ne može porediti sa Srbijom, kada je energetika u pitanju, te da je njihova konsultantska firma Rystad, koja je izabrana za partnera u procesu reforme menadžmenta energetskih preduzeća u Srbiji, najreputabilnija na svetu.
"Tim profesionalaca iz Srbije će sigurno biti uključen u glavni tim, naravno da imamo puno naših ljudi koji su eksperti, ali nisu bitna imena i prezimena, nego da razmenimo iskustva. Kada država pregovara o osetljivim stvarima, ona klasifikuje šta će biti tajno, a šta javno. Nema ništa što je upitno ili problematično sa Norvežanima. Mi radimo već šest meseci zajedno, a ja očekujem prve rezultate u martu-aprilu 2023. godine", navela je ministarka.
Kazala je da je mestu ministarke zatekla sektor koji joj je bio poznat, da je znala šta je urađeno, a šta treba da se uradi, kako bi taj sektor bio pokretač privrede i kako bi građani imali sigurnost u snabdevanju strujom i da će im kuće biti tople.
"Ocena energetskog sektora je jaka trojka. Napravili smo određene pomake, ali treba da težimo da imamo peticu. Ima puno problema, imamo stabilnu proizvodnju, imamo uvoz u toku zime, saniramo probleme, znamo šta treba da uradimo. Nije u redu zbog prethodnih ministara, a ni zbog vlade Srbije, da kritikujem rad u prošlosti. Ova kriza nam je pomogla da sagledamo potrebe za ulaganjem. Prioriteta je mnogo, ali 2014. godine imali smo prvo poplave, posle 2020. pandemiju kovida", istakla je Đedović.
Ona je rekla da ne zna kada će doći do sledećeg poskupljenja struje i gasa, posle onog koje sledi 1. januara, te da se država vodi time da to bude održivo, korak po korak, uz povećanje plata i penzija, ali i reformisanja energetskog sektora.
"Inflacija nam je 11 odsto, struja ide gore osam odsto, gas nešto više, a plate i penzije rastu od 12 do 14 odsto. Energetika je motor razvoja, bez stabilnog snabdevanja ni privrednici ne mogu da posluju", kazala je ministarka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Dejan
@paja
Slavko
Ja ne mogu da dočekam famozne izbore 2024. Toliko je dato obecanja…radno mesto,putevi,kanalizacija…da li je moguće da niko nije ispoštovan? Da li je moguće da svaki “funkcioner” mora da dobija još 5 plata na ime raznih grupa koje postoje samo da se uzimaju pare?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar