Nova ekonomija piše da se najavljuje uvođenje novih i modifikacija postojećih republičkih administrativnih taksi, ali nije preciziran očekivan budžetski efekat, ocenjuje Fiskalni savet.
Zakonom o budžetskom sistemu član 17 definisano je da se takse u opštem slučaju mogu uvoditi samo u okviru zakona koji propisuje njihov iznos.
Izmenama i dopunama Zakona o administrativnim republičkim taksama predviđa se uvođenje novih taksi u oblasti prostornog planiranja i izgradnje, zaštite životne sredine, unutrašnjih poslova i katastra, a uz to za pojedine takse menja se definicija ili iznos, navodi Fiskalni savet.
Zatim, ukidaju se, takse za izdavanje izvoda i uverenja iz matičnih knjiga i uverenja o državljanstvu ukoliko je procedura elektronskim putem, kao i zahteva za dobijanje državljanstva Srbije.
U okviru pratećih dokumenata predloženog Zakona nisu prikazani očekivani ukupni efekti najavljenih izmena, već samo parcijalne procene. Na primer, gubitak prihoda od izdavanja izvoda i uverenja oko 37 miliona dinara, gubitak prihoda od rešenja za prijem u državljanstvo Srbije oko jedan milion dinara, ukazuje Fisklani savet.
S obzirom na to da se uvode nove takse, Fiskalni savet ocenjuje da ne vidi osetan rizik da budžetski prihodi budu niži od očekivane naplate u 2022. godini (oko 14 milijardi dinara).
Komentari 11
Nenad
Комша
U stvari
08.12.2022 • 12:39
@logika?
Nemoj lupetati molim te.
Te takse za zaštitu životne sredine plaćaju zagadjivači i oni koji opterećuju životnu sredinu svojim aktivnostima.
Svaku kancelariju i mini market i trafiku jure sa tom taksom od 5000 dinara godišnje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar