Sporazum sa MMF-om: Prete li nam nova poskupljenja?

Odobren je stend baj aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), a evo šta to znači za nas.
Sporazum sa MMF-om: Prete li nam nova poskupljenja?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kako prenosi Danas, zameniće dosadašnji savetodavni PCI aranžman sa Međunarodnim fondom.
 
Šta ovaj sporazum podrazmeva?
 
Od vrednosti ukupnog dvogodišnjeg aranžmana od 2,4 milijarde evra, naše vlasti planiraju da odmah povuku milijardu evra, a kako se navodi u saopštenju MMF-a ostatak sredstava biće na raspolaganju Srbiji nakon polugodišnjih revizija, piše Danas.
Čini se da se najvažniji deo programa odnosi se na energetiku. Prema PCI aranžmanu EPS je trebalo da postane akcionarsko društvo do kraja novembra, ali je u novom aranžmanu rok za promenu statusa pomeren do kraja februara.
 
Kako se navodi u saopštenju Fonda za makroekonomsku stabilnost najvažnije stvari su omogućavanje EPS-u i Srbijagasu da pokriju troškove i stabilizacija proizvodnje struje. Dodaje se i da treba napraviti korake ka održivoj energetskoj budućnosti "istovremeno otvarajući mogućnost za učešće privatnog kapitala".
 
Fond očekuje da će EPS stići do tačke kada pokriva troškove poslovanja u 2023. godini, dok će Srbijagas to postići do kraja programa, što je kraj 2024. godine.
Šta to znači za građane?
 
Ovo će se ostvariti dobrim delom zahvaljujući poskupljenjima struje i gasa. Nakon poskupljenja struje u septembru od 6,5 odsto i povećanja naknade za OIE i poskupljenja za privredu od 27 odsto, dodatno kombinovano poskupljenje od 15 odsto trebalo bi prema oceni Fonda da bude dovoljno da EPS pokrije troškove proizvodnje i nabavke struje.
 
"Ovo će biti postignuto kroz poskupljenje od osam odsto u januaru i osam odsto u maju. Naredna povećanja cena će se primenjivati kako bi se zadržalo pokriće troškova", navodi se u saopštenju MMF-a.
 
Što se tiče gasa, vlada mnogo veća neizvesnost u pogledu cena ovog energenta. Pored povećanja cena za krajnje potrošače u avgustu od devet odsto, Fond procenjuje da bi u srednjem roku moglo biti potrebno povećanje cena za potrošače za 45 odsto.
 
U izveštaju Fonda navodi se i da osim poskupljenja gasa od 11 odsto u januaru, plavi energent će i u maju za 10 odsto, za koliko bi trebalo da poskupi i u novembru 2023. i maju 2024. godine.
Rast BDP-a u sledećoj godini 2,3 odsto
 
MMF predviđa da će BDP nakon 2,5 odsto ove godine, sledeće porasti 2,3 odsto, da bi se 2024. godine rast vratio na oko tri odsto.
 
Oni očekuju da će međugodišnja inflacija na kraju godine dostići 15,8 odsto, a prosečna inflacija u 2022. godini 12,1 odsto. Procenjuje i da će u decembru 2023. godišnja inflacija pasti na 8,2 odsto, što znači da će prosečna inflacija iznositi 12,2 odsto.
 
To je više od onoga što je Vlada Srbije planirala u budžetu od oko 11 odsto. U Fondu očekuju javni dug od 56,8 odsto BDP-a u 2022. i 56,4 odsto BDP-a u 2023. godini.
 
Više čitajte na portalu Danasa.
  • C. O

    22.12.2022 13:03
    C. O
    Gde vise skuplje....da krademo po ulicama i radnjama? Nejide ovo na dobro ni malo?!
  • /

    22.12.2022 12:29
    /
    @/
    mnogo vas je sa crticom.
    treba vas razjuriti sve iz epsa pa onda botujte.

    sada vam je mmf kriv za poskupljenja.
    kada vam raspisu bankrot prvo ce prekinuti subvencije.
    tako da onda pa-pa hr manageri, kordinatori i inside marketingari
  • Deja

    22.12.2022 08:09
    @X, sta cete privesti kraju? Ne zavaravaj se. Narodom koji se moze kupiti sa 3 crvene pred izbore ce ovi vladati jos 100 godina. Nema tu pomoci. Nije problem u vlasti. Vlast se menja i svaka je gora od prethodne. Problem je u narodu sto bira takvu vlast i sto im se dozvoljava svasta. Narod treba menjati, a ne vlast

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija