Frilenserima stižu poreska rešenja za dug, traže hitan sastanak sa ministarstvom

Frilenseri su počeli na kućne adrese da dobijaju poreska rešenja sa razrezanim dugom za 2017. godinu.
Frilenserima stižu poreska rešenja za dug, traže hitan sastanak sa ministarstvom
Foto: Pixabay
Kako za portal N1 navodi predsednik Udruženja radnika na internetu Miran Pogačar, ova rešenja poreznici su poslali da ne bi zastarela. Iako je, kako ističe, plaćanje omogućeno na 120 rata, to su izuzetno veliki nameti za frilensere koji u 2023. treba da plaćaju i tekuće obaveze po novom zakonskom rešenju. 
"Tražili smo hitan sastanak sa Poreskom upravom Srbije i Ministarstvom finansija. Nekome se možda čini da ovo nije velik iznos rata, ali, to su samo obaveze za jednu godinu. Šta će da uradi onaj koji dobije rešenje o zaostalom porezu za pet godina? Kako će da plaća i te rate i tekuće obaveze", pita Pogačar, dodajući da će članstvo udruženja odlučiti sa kojim će zahtevima konkretno ići na traženi sastanak.
"Prema našim saznanjima, oko osam hiljada frilensera dobiće rešenja sa određenom poreskom obavezom za 2017. godinu. Uskoro bismo mogli da očekujemo i rešenja za preostale godine. Sve osobe koje su imale tokom 2017. godine prihode iz inostranstva obuhvaćene su ovim ređenjima", kaže Pogačar.
 
Obračun poreza je, objašnjava, urađen po zakonskom rešenju koje je važilo za prelazni period.
 
"Međutim, jako je veliki problem što od januara počinje primena novog zakona koji se odnosi na oporezivanje frilensera i koji nije apsolutno zadovoljavajući. Dakle, plaćaćemo porez po novom propisu, a uz to i 120 rata starog poreza. Da ne govorim o krizi, inflaciji, da mnogi gube posao. U ovom trenutku ići na dugovanje od 10 godina je apsolutno nedopustivo i niko ne može da zamisli kako će se to odvijati", ističe Pogačar.
 
Sa članovima udruženja će se, kaže, videti šta će se na predstojećem sastanku tražiti.
 
"Mora da dođe do nekog kompromisa. Jer ovo je veliki problem i katastrofa za sve nas. Reč je o veoma nepovoljnom rešenju za budućnost. Sad se može činiti moguće da će Ministarstvo finansija reći da su to povoljne rate, jer je reč o samo jednoj godini. Ali, neko će imati pet godina duga pa će mu rata od 50 evra postati rata od 250 evra, na šta treba dodati i tekuće troškove što su ogromni iznosi i obaveze", pojašnjava. 
 
Podsetimo, frilenseri će od 2023. imati mogućnost da biraju jedan od dva modela za plaćanje poreza na svoj prihod.
 
Prema prvom načinu obračuna, od tromesečnih prihoda frilensera oduzima se 96.000 dinara takozvanih normiranih troškova i na tako dobijenu razliku plaća se porez po stopi od 20 odsto.
 
Prema drugom modelu, od tromesečnih prihoda oduzimaju se normirani troškovi od 57.900 dinara ali se oduzima još i 34 odsto ostvarenih prihoda svakog konkretnog frilensera. Na tako dobijenu razliku plaća se porez po stopi od 10 odsto.
 
Frilenseri će od iduće godine prihode Poreskoj upravi prijavljivati i plaćati kvartalno.
 
Plaćaju doprinose i zdravstveno koje retroaktivno neće moći da koriste
 
Veliki broj frilensera koji su dobili rešenja Poreske uprave kao glavni problem ne navode plaćanje poreza, već doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i za zdravstveno osiguranje koje retroaktivno neće moći da koriste.
 
Na pitanje da li uz rešenja koja šalje Poreska uprava idu i kamate ako se fizičko lice nije samo prijavilo za plaćanje poreza, poreski savetnik Đerđ Pap za Biznis.rs naglašava da frilenseri nemaju mogućnost samostalnog prijavljivanja poreza za prethodne godine. Poreske obaveze utvrđuje Poreska uprava koristeći podatke o prilivu sredstava iz banaka i to svojim rešenjem koje šalje obveznicima (to je izuzetak od opšteg pravila da se ove obaveze plaćaju samooporezivanjem).
 
"Kamata se ne obračunava, pošto su se frilenseri još ranije izborili za to", zaključuje Pap.
  • Minja

    30.12.2022 15:55
    Propala država
    Svaki dan se u Srbiji okrene nekoliko miliona dinara za različite zarade od davanja časova, do različitih majstorija, od krečenja, renoviranja, popravki. Sve se plaća na crno i nema nigde poreske. Kome je naplaćen porez za vile, stanove,automobile, i dr. a vlasnici nigde nisu radili, tu bi voleli da vidimo poresku na delu. Ne možete praviti diskriminaciju, svi treba da plaćaju porez, a ne samo frilenseri. Najlakše je uzeti izveštaje iz banaka i naplatiti porez, ajde da vas vidimo na terenu gospodo poreznici.
  • Petrovgrad

    24.12.2022 19:12
    metohija1
    Donošenjem Rešea postaje se poreski obveznik. Gradjanima ne treba gajiti lažnu nadu. Do dolaska demokratije 2000-te porez se utvrđivao i naplaćivao do tri godine unazad. Dolaskom demokratije naši poreski zakoni su uskladjeni sa Evropskim i produžen je rok na 5 godina. Doneta rešenja za 2017 su zakonita. Da li je taj zakon loš ili dobar to možemo da komentarišemo. Veliki problem može da bude, ako strani posrednici za dalji rad budu zahtevali da priložite da nemate poreskog duga i da niste blokirani kod NBS. Oporezivanje ove kategorije i na način na koji je uveden u skladu je sa Evropskim zakonodavstvom. Lično mislim da samo molimo Boga da i dalje radimo, kako bi izmirivali utvrdjene obaveze, da ne dodje do prinudne naplate i prinudnog izvršenja. Izvršenje samo uvećava troškove. O tome ne želim da komentarišem.
  • Boki

    23.12.2022 17:46
    Samo bunt
    Ovo ne sme proci. Neka krene bar par hiljada ljudi u protest. I treba pozvati sve koji zele da se prikljuce. I iskljuciti Pogacara i njegovo udruzenje iz pregovora. On je prvo tvrdio da se uplacuje staz a posle 6 meseci je izjavio da ne zna da li se uplacuje. Znaci dil je bio, pusti poruku ljudima da dobijaju staz samo da se zaustavi protest, a posle kad ukapiraju da placaju za dzabe, onda ce biti kasno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija