Stojanović: Poljoprivredni proizvođači trpe najveći ekonomski teret, zato nema pada cena u Srbiji

Dekanica Ekonomskog fakulteta u Beogradu Žaklina Stojanović rekla je da najniža karika u lancu snabdevanja trpi najveći teret, a to su poljoprivredni proizvođači.
Dalji rast cena može se očekivati u onim sektorima u poljoprivredi koji beleže dugoročni pad proizvodnje - pre svega stočarstvo, napomenula je Stojanovićeva za RTS.
Ekonomisti tvrde da su poslednja poskupljenja samo pokušaj trgovaca da dodatno zarade na praznicima, dok je Stojanović rekla je da u ekonomiji postoji efekat odloženog dejstva.
 
"Ova kriza koja je nastala vezana je za krizu ponude, ako pričamo o ceni hrane jasno je da je rast cene inputa izazvao direktno i porast cene tog finalnog proizvoda. Govorimo o tome šta se dešava na strani ponude i u kojoj meri proizvođači mogu da istrpe teret krize, to je glavna tema na koju treba obratiti pažnju", napomenula je ona.
Ko je najviše pogođen teretom krize
 
Profesorka Stojanović kaže da politikom koja se trenutno vodi kod nas, najniža karika u lancu snabdevanja trpi najveći teret, to su poljoprivredni proizvođači.
 
"Mera u kojoj oni mogu da podnesu teret vezana je i za mogućnost opstanka proizvodnje. Opasno je ukoliko idemo u tom pravcu da oni trpe ceo teret krize budući da ćemo imati pad proizvodnje što može ostaviti negativnu posledicu na razvoj ekonomije kao celine", rekla je ona.
 
Poskupljenje i pojeftinjenje
 
Objasnila je i da se može očekivati dalji rast cena zbog toga što određeni sektori u poljoprivredi, poput stočarstva, beleže dugoročni pad proizvodnje.
 
"Ako ne mogu da istrpe teret krize i ako dolazi do pada ponude, logično je da će se rast cena hrane na lokalnom tržištu i dalje nastaviti bez obzira na pad na svetskom nivou", rekla je Stojanović.
 
Dodaje da meso i mleko trpe najveći teret krize.
O trgovačkim maržama 
 
Stojanović kaže i da je uvek postojao problem kolika je marža trgovaca. 
 
"Ovde je problem u tržišnoj strukturi, umesto da imao što više proizvođača, koji prodaju na malo, imamo ukrupnjavanje, njihovo objedinjavanje, imamo više ritejlera ali oni su pod jednom kapom objedinjeni", dodaje ona.
 
Zaključila je da u takvoj situaciji imamo i mogućnost da se vodi politika koja je u interesu trgovaca.
  • Kole

    04.01.2023 22:00
    Da te bog sacuva
    Videli smo kako je Nedimovic ,oporavio, poljoprivredu a jos uvek gledamo kako Krkobabic ,ozivljava, selo _da se covek krsti i levom i desnom
  • Dusan

    04.01.2023 15:12
    Seljaka za gusu
    Zamislite seljaku za katastarski dohodak od 63 dinara namet za obavezno penziono i zdravstveno osiguranje 140000 dinara svake godine.Seljak je totalno ugrozen a vlast cuti nece da ga saslusa
  • Dusko

    04.01.2023 15:05
    Unistenje sela
    Pa nevidjeno zbog proizvodnje 300 kg kukuruza i 200 kg grozdja za obavezno penziono i zdr.osiguranje drzava me zaduzuje svake godine 1200 evra. Tako drzavi dugukem vise od 2 000 000 za 30 godina a da nisam ni kilo predao na otkupno mesto.120 mojih zalbi niko ne resava_jure me sa sela sa moje dedovine.Nije cudo sto see u sela prezna kad ih Krkobabic ,osvezava,

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija