Marković: Situacija u EPS-u bolja nego pre godinu dana, pomogle povoljne vremenske prilike

Situacija u EPS-u je daleko bolja nego pre godinu dana, ali treba još puno raditi da bi ta kompanija bila na čvrstim nogama.
Marković: Situacija u EPS-u bolja nego pre godinu dana, pomogle povoljne vremenske prilike
Foto: Youtube (Insajder, Screenshot)

Ovako je stanje u Elektroprivredi Srbije ocenio lider za sektor energetike i resursa u konsultantskoj kući Dilojt Srbija Željko Marković.

On je rekao Tanjugu da je primena kratkoročnih mera koje je sprovelo novo rukovodstvo EPS-a dovelo do stabilizacije te kompanije.

Marković, bivši direktor u EPS-u, kaže da se uvozom uglja poboljšao kvalitet proizvodnje, te da se u EPS bolje upravlja sistemom i trgovinom, zbog čega je ta kompanija u decembru bila i izvoznik struje.
 
Navodi da je i meteorološka situacija bila povoljnija sa toplijim vremenom, što je uticalo da potrošnja bude manja, a da je sada i bolja situacija sa dotocima vode za hidroelektrane.
 
Marković navodi da su stabilnosti doprinele i gasne elektrane, odnosno da je cena gasa bila povoljnija u odnosu na cenu električne energije na tržištu. Precizira da je proizvodnja iz gasnih elektrana isplatljivija od uvoza električne energije, pa je skoro 400 megavata angažovano u pojedinim trenucima na proizvodnji struje iz gasa.
 
Marković navodi i da su cene struje u periodu između katoličkog Božića i Nove godine nešto mirnije u svetu i da će se tek videti kako će biti u januaru. Očekuje da će vd. direktora EPS-a Miroslav Tomašević nastaviti da održava obećanje i da će se raditi u smeru da se situacija još više poboljša i bude još stabilnija.

Teme

EPS
  • Broj 1

    03.01.2023 17:01
    Verovatno je, po projektu, norveškim radijatorima sušena ilovača.
    Sad može da se " loži", a i ubuduće.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija